2018-11 Kaj sem kupil ta mesec

Objave stvari ki smo jih kupili (če se le da s fotografijami)
Odgovori
Uporabniški avatar
miha
Site Admin
Prispevkov:5897
Pridružen:10 Sep 2013, 10:28
Re: 2018-11 Kaj sem kupil ta mesec

Odgovor Napisal/-a miha » 13 Nov 2018, 18:40

brico napisal/-a:
13 Nov 2018, 18:39
Pfeil za mene sploh ni kvalitetna roba...pač zadostuje vsakem za obdelovanje mehkega lesa...moraš vedeti da jaz delam z exotami ki so polne peska ali pa trde in se dleto hitro krha....
za tebe to verjetno ne pride v poštev....torej kupi Pfeila...tudi jaz ga imam...za javor in jelšo....

ne morem pa svetovati žličarja...nimam izkušnje...moj Pfeil je drek....
...saj pravim da bi prisel do tebe kaj iskati ce imas naprodaj ;)..
britev.si ruleeees :)

Uporabniški avatar
brico
Prispevkov:2606
Pridružen:25 Jan 2015, 18:10

Re: 2018-11 Kaj sem kupil ta mesec

Odgovor Napisal/-a brico » 13 Nov 2018, 18:42

žal ne...vsaj trenutno...to je roba ki se zbira že 35 let...juhuuuuuuuuuuu.... :lol: ....

celo življenje kupujem orodje, takšno ali drugačno...pač dijagnoza.... :lol:
...is a good man without a good knife really a good man ?

Uporabniški avatar
miha
Site Admin
Prispevkov:5897
Pridružen:10 Sep 2013, 10:28

Re: 2018-11 Kaj sem kupil ta mesec

Odgovor Napisal/-a miha » 13 Nov 2018, 18:45

Ni panike, sem prej narobe razumel ocitno..
britev.si ruleeees :)

Uporabniški avatar
olly
Prispevkov:2490
Pridružen:05 Nov 2014, 22:59

Re: 2018-11 Kaj sem kupil ta mesec

Odgovor Napisal/-a olly » 13 Nov 2018, 19:59

brico napisal/-a:
13 Nov 2018, 18:30
puf pant...ti zmeraj sprašuješ divje....sem mogel spet v Jazzbino in lupo vzet....ampak za tebe sem vedo stand by....

komplet rezbarskih dlet je Philips- Liverpool...

skrajnje desni je Parry & son,O29 oldstreet...Herring Bros, London....vse z velikimi črkami....zraven še PRIZE MEDALS....
Hvala, res si se potrudil!

Sama že skoraj zbirateljska smetana!

Uporabniški avatar
olly
Prispevkov:2490
Pridružen:05 Nov 2014, 22:59

Re: 2018-11 Kaj sem kupil ta mesec

Odgovor Napisal/-a olly » 14 Nov 2018, 07:52

brico napisal/-a:
13 Nov 2018, 16:54
zdaj sem opazil da si napisal da si orodje naoljil....zakaj???...popolnoma nepotrebno...
Za ogljikova jekla je oljenje itak priporočljivo. Saj dobro veš, da je dleta po vsaki uporabi najbolje obrisati z naoljeno krpo. Zakaj jih ne bi ohranjal lepa in sijoča, če to ne zahteva nekega posebnega truda?

Jaz sem svojega Mora žličarja samo enkrat vlačil po rokah in z njim nekaj malega odrezal, potem pa sem ga pospravil nazaj in pustil stati. Zdaj, po nekaj mesecih ležanja se pa na njem poznajo korodirani prstni odtisi. Ki jih ne bi bilo, če bi po rezilu povlekel z naoljeno krpo!

Uporabniški avatar
brico
Prispevkov:2606
Pridružen:25 Jan 2015, 18:10

Re: 2018-11 Kaj sem kupil ta mesec

Odgovor Napisal/-a brico » 14 Nov 2018, 15:02

olly napisal/-a:
14 Nov 2018, 07:52
brico napisal/-a:
13 Nov 2018, 16:54
zdaj sem opazil da si napisal da si orodje naoljil....zakaj???...popolnoma nepotrebno...
Za ogljikova jekla je oljenje itak priporočljivo. Saj dobro veš, da je dleta po vsaki uporabi najbolje obrisati z naoljeno krpo. Zakaj jih ne bi ohranjal lepa in sijoča, če to ne zahteva nekega posebnega truda?

Jaz sem svojega Mora žličarja samo enkrat vlačil po rokah in z njim nekaj malega odrezal, potem pa sem ga pospravil nazaj in pustil stati. Zdaj, po nekaj mesecih ležanja se pa na njem poznajo korodirani prstni odtisi. Ki jih ne bi bilo, če bi po rezilu povlekel z naoljeno krpo!
@olly@, v goslarski delavnici sem več kot 30 let...noter je več kot 500 dlet...samo mojih 50...včasih, ko so še trje sodelovali, ih je bilo več kot tisoč...nešteto obličev od centimeterskega do meterskih...strgulje so naštelane za določen rez...rabil bi uro da spet naštelam tri različne strgulje... nikoli nismo naoljili niti en kos orodja, dleta, nože, obliče etc...olje uporabljamo samo za mazanje vijakov na lokih...za brušenje uporabljamo kamen in mešanico vode in kisa...po brušenju obvezno dobro obrišemo, ker takoj korodira...
a si zamisliš da po uporabi moram razdreti oblič in dvojno rezilo da bi ga oljil...no go...orodje mora biti stand by in pripravljeno za takojšnjo uporabo...olje pušča sledove na surovem lesu in ga je nemogoče ščistiti...vsa stara dleta imajo svojo patino in sijajno rezilo če je nabrušeno...nikjer ni prstnih odtisov...ne govorim o moderni štanci ki ni vredna pol groša...no ajde, za kakega parketarja je ok...
HOWGH
...is a good man without a good knife really a good man ?

Uporabniški avatar
olly
Prispevkov:2490
Pridružen:05 Nov 2014, 22:59

Re: 2018-11 Kaj sem kupil ta mesec

Odgovor Napisal/-a olly » 14 Nov 2018, 22:58

Se strinjam s teboj, @brico, vendar moraš vedeti, da ti primerjaš 'proizvodnjo' s hobi rezbarjem, ki bo orodje v roke prijel samo vsake kvatre enkrat. Dlet ne bo namakal v olje, ampak jih samo obrisal z narahlo naoljeno krpo, s katero bo naredil samo tanki zaščitni sloj na površini dleta. Vedno lahko to dleto pred uporabo obriše do suhega s čisto krpo in ostankov olja na obdelovancu ne bo.
Skratka, jaz zagovarjam oljenje ogljikovih jekel, ki so občutljiva na korozijo in v tem ne vidim niti nekega pretirano zahtevnega in časovno potratnega dela, niti česarkoli odvečnega in nepotrebnega.

Uporabniški avatar
brico
Prispevkov:2606
Pridružen:25 Jan 2015, 18:10

Re: 2018-11 Kaj sem kupil ta mesec

Odgovor Napisal/-a brico » 15 Nov 2018, 01:37

ne @olly@, napačno razmišljaš....ne živiš v VenecijanskiI kleti.... nobeno dleto ne bo korrodiralo v suhem prostoru....še enkrat ti povem da dleta ni potrbno brisat z naoljeno cunjo....,,,popolnoma nepotrebnno....



suho dleto bo ostalo suho še 100 let....










v V
...is a good man without a good knife really a good man ?

Uporabniški avatar
brico
Prispevkov:2606
Pridružen:25 Jan 2015, 18:10

Re: 2018-11 Kaj sem kupil ta mesec

Odgovor Napisal/-a brico » 15 Nov 2018, 03:39

olly napisal/-a:
14 Nov 2018, 22:58
Se strinjam s teboj, @brico, vendar moraš vedeti, da ti primerjaš 'proizvodnjo' s hobi rezbarjem, ki bo orodje v roke prijel samo vsake kvatre enkrat. Dlet ne bo namakal v olje, ampak jih samo obrisal z narahlo naoljeno krpo, s katero bo naredil samo tanki zaščitni sloj na površini dleta. Vedno lahko to dleto pred uporabo obriše do suhega s čisto krpo in ostankov olja na obdelovancu ne bo.
Skratka, jaz zagovarjam oljenje ogljikovih jekel, ki so občutljiva na korozijo in v tem ne vidim niti nekega pretirano zahtevnega in časovno potratnega dela, niti česarkoli odvečnega in nepotrebnega.
danes nisem več sposoben odgovorja.....mogoče jutri????????.....cheeers.....
...is a good man without a good knife really a good man ?

Uporabniški avatar
olly
Prispevkov:2490
Pridružen:05 Nov 2014, 22:59

Re: 2018-11 Kaj sem kupil ta mesec

Odgovor Napisal/-a olly » 15 Nov 2018, 08:22

Nima veze suhi prostor in ne rabim biti v Benetkah.

Dovolj je že prstni odtis, ki na jeklu pusti kisline, vlago in olja, ki povzročajo in pospešujejo korozijo.

@brico, ne bova prišla skupaj glede teh stvari, žal.

V časih, ko sem se vlačil po strojnih delavnicah, nisem videl niti enega kosa tistih bolj dragocenih orodij, najsi bodo to rezilna, merilna, ali kakršnakoli druga orodja, pa da ne bi bila naoljena.

Odgovori