Jeklo ki se uporablja za britve

Vse o britvah: katere imamo, katere bi radi imeli, kaksne smo naredili, kaj bi radi vedeli,...
Odgovori
Uporabniški avatar
miha
Site Admin
Prispevkov:5897
Pridružen:10 Sep 2013, 10:28
Jeklo ki se uporablja za britve

Odgovor Napisal/-a miha » 28 Avg 2015, 21:44

temo odpiram na vrpasanje clana glede jekel, k i se uporabljajo za britve... se mi zdi d asi zasluzi loceno temo


glede na to da nisem metalurg ne vem prav dosti o jeklih, velja pa naslednje..

za britve se uproavlja zelo trda jekla ,tma proti 65 hrc (brusi se jih na zelo majhne kote). Za britve se v veliki vecini uporablja karbonsko jeklo (lahko zarjavi, ima pa ugodne karakteristike karse itce brusneja in doseganja dobre ostrine), nekaj malega se uproablja tudi inox (oz nerjavece) jeklo, glede na to da matrice za mass produced britve dela(ta) baje 1 ali 2 proizvajalca so glede materiala po moje skoraj vse (recimo velikosti kake do 5/8 in 6/8) isti smoren, razlika je v grindu, in finishu (konica, okraski, rocaj ipd).

Druga pesem so custom made britve kjer velja da je sky the limit. Npr, ravno zadnjic sem pri enem ki dela custom-builts-restorations povpraseval za britev delano iz pregresnega jekla :D.. namrec slo je za jeklo iz japonskega meca iz 16 stoletja, tisto ki je se imel je fixna ne preklopna in ima se napis izdelovalca meca (napis so dajali v del meca na katerega je bil nasajen noz), luknja v britvi izvira iz luknje skozi katero gre zatic ki drzi rocaj na mecu. Slika spodaj, je se na voljo ce ima kdo zeljo (made by Bruno)
Slika


Imas tudi celo vrsto damaskus jekel, pa raznih bolj naprednih in kompleksnih mesanic, samo tu dostikrat nastopi problem brusenja, ker je jeklo pretrdo.

Se npr primerek custom made britve v dmaskus jeklu (made by Buddel)
Slika

Pa npr 2 kovani britvi (se vidi na tangu), ki sta obleceni v rocaje iz skoljke (zelo lep a krhek material), levo Beau Brummel #35 11/16 Extra Full Hollow rocaj paua shell in desno Finedge Ostiso 11/16 Extra Full Hollow rocaj black tahitian pearl..
Slika
britev.si ruleeees :)

Uporabniški avatar
brico
Prispevkov:2606
Pridružen:25 Jan 2015, 18:10

Re: Jeklo ki se uporablja za britve

Odgovor Napisal/-a brico » 28 Avg 2015, 22:49

da se pršaltamo v novo temo ki je sicer zastavljena zelo ozko (britve)....jeklo?...hmmmm...niti sam ne vem kaj bi povedal...sigurno so večji strokovnjaki na forumu...
za štart bom dal povezavo na eno mojih fotk na samem začetku...a gdo vidi pečat na obliču?....garancija za kvaliteto?...sigurno ne, ampak vseeno....
http://www.britev.si/viewtopic.php?f=15&t=624&start=10
ta pečat je iz cca. 1882...moram preverit...
...is a good man without a good knife really a good man ?

Uporabniški avatar
brico
Prispevkov:2606
Pridružen:25 Jan 2015, 18:10

Re: Jeklo ki se uporablja za britve

Odgovor Napisal/-a brico » 28 Avg 2015, 23:24

@Olly@, tukaj bi ti odgovoril na vprašanje okoli Pfeil jekla....kar nekaj teh dlet smo naročili in ih trošimo....na klini piše "swiss made"...kaj to pomeni ne vem...bom malo pregledal Dick_ov katalog....vendar, samo jeklo je zelo "mehko"...da se ga izredno nabrusit in spolirat na navadni tkanini...žal ne traja dolgo....pozor, za normalnega uporabnika je to mogoče super, za bolj zahtevnega pa niti približno...v glavnem, lahko preživimo z njim...enega 35mm prodajam na Bolhi že 3 leta...samo eno povprašanje sem imel....
carving noži v kompletu so absolutly predragi...če sam rabim nož za natančnost, grem na buvljak, prekopam vse škatle in poiščem stare kline...in si po lastnim zahtevam pobrusim nožek...dve leseni dilci...vse skupaj stisnem z limom in dokončno obdelam po potrebi....vem da vsi nimajo orodja za tak poseg, vendar se da vse naredit....
najslabši nakup over Dick katalog je bil pol leta nazaj ko sem naročil "Pfeil spoon gouge"...pričakoval sem profi dleto, dobil sem navaden zvit pleh, slabo naostren z ene strani...yebi ga...gdor ne rizkira, ne profitira....

Slika

to je primer odličnega dleta, žličarja, vendar premejhna okroglina...

Slika

alpinisti sigurno poznajo firmo Stubai....izdelujejo vrhunsko orodje...za amaterje in profije...samo do njih pridet je umetnost....o tem, potem...

še ena fotka dveh doma narejenih nožkov in en kupljen (spodnji)...

Slika
Zadnjič spremenil brico, dne 29 Avg 2015, 00:26, skupaj popravljeno 2 krat.
...is a good man without a good knife really a good man ?

Uporabniški avatar
brico
Prispevkov:2606
Pridružen:25 Jan 2015, 18:10

Re: Jeklo ki se uporablja za britve

Odgovor Napisal/-a brico » 28 Avg 2015, 23:37

@miha@, zanimivo...negdo je moral imeti zelo dober razlog da iz dolgega meča naredi 20 cm britev...in obdrži napis, podpis....verjetno je sam meč propadel glede na podložnost oksidaciji...

drugače pa damascus jeklo ni garancija kvalitete...izgleda pa fantastično....

Slika
Zadnjič spremenil brico, dne 29 Avg 2015, 00:31, skupaj popravljeno 1 krat.
...is a good man without a good knife really a good man ?

Uporabniški avatar
miha
Site Admin
Prispevkov:5897
Pridružen:10 Sep 2013, 10:28

Re: Jeklo ki se uporablja za britve

Odgovor Napisal/-a miha » 28 Avg 2015, 23:53

Ta mec je bil poskodovan ce sem prav razumel. Rocaj je vedno tako crn, ker se ne polira, ta del je skrit in z vidnimi sledovi kovanja. Crno je tudi lahko zaradi npr bruniranja ali kaksnih drugih umetnih procesov okaidacije ipd.

Damaskus se na britvah uporablja v veliki vecini iz estetskih razlogov, ta izdelovalec britev deladobre in tudi zelo lepem
britev.si ruleeees :)

Turk
Prispevkov:6
Pridružen:01 Sep 2015, 04:45

Re: Jeklo ki se uporablja za britve

Odgovor Napisal/-a Turk » 01 Sep 2015, 23:40

Kar se tiče damascusa je res da ni znak kakovosti, vendar samo umetniške žilce in vloženega truda, saj je namreč narejen tako, da kovač zvari skupaj dve ali več jeklenih ploščic (lahko tudi koščkov) jih potem še žareče zvija prepogiba in nato ko je oblika izdelka že 95% končana (pred končnim brušenjem/poliranje) jih pomoči v raztopino (verjetno neke vrste kislino) da se potem pokaže očem prijaze vzorec. Se pravi če jaz to razumem, pomoje če je kovač sposoben vsega tega znanja in je v projekt vložil toliko truda, je verjetno tudi zakalil, stemperiral jeklo tako da je učinek čim boljši (običajno se potrudijo, da je vse tipitopi ko delajo custom reči na taki ravni). seveda pa ne moremo pričakovat tako natančnih vrednosti trdote kot v industriji, na roke v plaužu doseči trdoto po iso standardih je malo tako tako. Imam pa tudi sam v mislih malo eksperimentiranja z damascusom v prihodosti (ko bo čas in sredstva).
En hud pesjan je živu, se futrou je z ludmi,
znjih župco si je kuhou, obrau jih do kosti,...

Uporabniški avatar
brico
Prispevkov:2606
Pridružen:25 Jan 2015, 18:10

Re: Jeklo ki se uporablja za britve

Odgovor Napisal/-a brico » 02 Sep 2015, 13:39

raztopina v katero se moči spolirana klina je feroklorid FeCl mešan z vodo...kako in kaj, stvar posameznika...male tajne velikih mostrov kuhi..., pardon, kovačije...seveda, ena žlica vegete za finiš... :lol: ...

če imaš kako garažo odveč, mislim da sploh ni problem sestavit mini, priročno kovačnico
...is a good man without a good knife really a good man ?

Turk
Prispevkov:6
Pridružen:01 Sep 2015, 04:45

Re: Jeklo ki se uporablja za britve

Odgovor Napisal/-a Turk » 02 Sep 2015, 19:26

prostora je, problem je vse ostalo :D
En hud pesjan je živu, se futrou je z ludmi,
znjih župco si je kuhou, obrau jih do kosti,...

Uporabniški avatar
bregargasper
Prispevkov:563
Pridružen:22 Jun 2016, 22:37

Re: Jeklo ki se uporablja za britve

Odgovor Napisal/-a bregargasper » 08 Jul 2016, 09:26

http://www.metalravne.com/sl/izbirnik-jekel/
na tem linku so vsa jekla, ki jih proizvaja metal ravne. Končno sem našel enostavna karbonska jekla in slovenske ekvivalente jeklom AISI420, AISI 440B, O1, O2 in ostalim
If you don´t have a razor, make one

Odgovori