Vonji oz. dišave v milih

Vse o milih, kremah in podobnih stvareh...
Odgovori
Uporabniški avatar
olly
Prispevkov:2490
Pridružen:05 Nov 2014, 22:59
Vonji oz. dišave v milih

Odgovor Napisal/-a olly » 14 Mar 2015, 22:00

EDIT by admin:
Ustvarjena nova tema na temo disav v milih, sestavljena iz postov iz druge teme...

ORIGINALEN POST by Olly:
Saj zato pa sem opozoril, da moje mnenje ni preveč objektivno. Sebi v škodo celo menim, da spadam v manjšino tistih, ki imamo rajši manj intenzivne vonje oz. se vonjem v neki meri celo izogibamo.

Zaradi tega me ni treba preveč upoštevat. Gre le moje subjektivno mnenje, ki večini verjetno sploh ni sprejemljivo.

Toda trudim se biti pošten, ker nima smisla, da slepomišim in na velika usta hvalim nekaj, za kar menim, da ni vredno tolikšne hvale.

Eterična olja so na splošno koži zelo neprijazna. Pravzaprav jih neposredno na kožo nikoli ne smemo nanašati, prej jih je treba razredčiti v kakšnem baznem olju, kot je npr. mandljevo.

Mila definitivno so top, njihove lastnosti so vrhunske. Edino preintenzivni vonji motijo.

Ampak mislim, da je najbolje, da vsak sam stestira, kako se mu kaj na koži obnaša.

Recimo, @chrom zelo hvali Saponificio Varesino, medtem ko @arguson s hrvaškega foruma svoj na novo kupljeni Saponificio Varesino Felce Aromatica prodaja, ker mu dela težave.

Nismo si vsi enaki, hvalabogu.

Uporabniški avatar
miha
Site Admin
Prispevkov:5897
Pridružen:10 Sep 2013, 10:28

Vonji oz. dišave v milih

Odgovor Napisal/-a miha » 14 Mar 2015, 22:06

@olly: super si podal svoje mnenje ;), 100 ljudi 100 cudi.
britev.si ruleeees :)

Bajkman

Vonjave oz dišave v milih

Odgovor Napisal/-a Bajkman » 15 Mar 2015, 01:20

Tudi moje mnenje za vse, predvsem novince je:

NIKAKOR NE KUPUJTE MOČNO ODIŠAVLJENIH mil! Če že, mora biti vonj nežen, saj je jasno, da vonji v preveliki količini:
1.) kvarijo lastnosti mil
2.) dražijo kožo
3.) poleg tega, da so lastnosti slabše, so mila tudi dražja (s tem tudi precenjena)

Sam izdelam tudi domača mila za tuširanje. In šele v zadnjo generacijo sem si drznil dodati tudi eterično olje sivke, vendar v taki količini, da je vonj blag. A je zelo prijeten.

Da omenim še Varesino. Vonj močan tako, da sem bil prepričan, da mi nos vstran pade.

Intenzivnejši vonj bi kvečjemu moral vzeti kak kadilec, kateri želi zaznati vonj. To pa zato, ker ima močno poslabšano zaznavanje, torej višji prag.

Če smo že v temi TVBshaving, bi iz te trgovine izpostavil mila Haslinger. Nisem jih preizkusil. A veljajo za ne preveč intenzivna, VENDAR z zelo prijetnimi, kvalitetnimi vonji. In na neki način je to artisan.

Uporabniški avatar
miha
Site Admin
Prispevkov:5897
Pridružen:10 Sep 2013, 10:28

Vonji oz. dišave v milih

Odgovor Napisal/-a miha » 15 Mar 2015, 09:41

Ja to s preobcutljivostjo je offtopic smer, bi pa rad opozoril, kot ze veckrat, da moras razumeti da imas ti obcutljivo kozo in veliko ljudem vonj precej doda k izkusnji. Konec koncev nebi bilo toliksne ponudbe taksnih mil ce jih nobeden nebi kupoval pa so mila z vonji trenutno v velikem presezku. Imam nekaj mil z blagim vonjem pa jih skoraj nikoli ne uporabim, ce sedaj pomislim verjetno zaradi odsotnosti vonja. Haslinger z ovcjim mlekom ima lep in tudi intenziven vonj, ki pa roko na srce ni ekstremen.
Mila sem predlagal ker so me clani ob narocanju zgoraj omenjenih mil prosili ce lahko se zanje narocim, zato se mi je zdelo da interes za ta mila obstaja ;) .
britev.si ruleeees :)

Uporabniški avatar
olly
Prispevkov:2490
Pridružen:05 Nov 2014, 22:59

Vonji oz. dišave v milih

Odgovor Napisal/-a olly » 15 Mar 2015, 20:49

Ni vse v preobčutljivosti kože. Marsikaj je tudi v preobčutljivosti voha.

Lahko si recimo diskretno odišavljen z izbranim parfumom. Učinek je dosežen, dobro sprejet, ljudje se sprašuejejo, kaj je ta prijetna vonjava, ki se širi po prostoru. Zadostuje, da dišavo zavohaš v človekovem osebnem prostoru, v njegovi neposredni bližini.

Lahko pa taisti parfum nase nekdo nanese v preveliki količini. Ko oseba hodi po prostoru, za sabo pušča oblak vsiljive, moteče dišave. Ni več prijetno, ljudem v večini ni sprejemljivo. Je preintenzivno, pretirano, postaja neprijetno, temu ponavadi rečemo, da že smrdi, čeprav preobilju neke fine dišave ni primerno reči 'smrad'. Je preprosto nesprejemljivo, moti.

Enako je z brivskimi mili, ko že teče beseda o njih.

Dišave mora biti ravno prav. Zavedam se, da je tista 'prava' mera zelo subjektivna, toda večinoma smo vsi sposobni zaznati presežek česarkoli, tudi kadilci, ali osebe z zmanjšano občutljivostjo voha. Jaz vidim problem v tem, da ljudje že izgubljajo občutek za zmernost. Vedno se ženejo za nekimi presežki. Dober primer je recimo Strop Shoppe Peppermint milo, ki sem ga osvojil na PIF-u. Lahko bi vsebovalo manj mentola, toda vsebuje ga preveč. Rezultat je občutek zmrznjene kože, britvice na koži ne čutim več, ko se brijem in to mi manjka. Milo je zelo kvalitetno, njegove lastnosti so izjemne, toda pokvari ga pretirana doza mentola, ki bi ga z lahkoto dali v milo manj, pa bi še vedno na koži dajal občutek hladu, le da bi takrat britvico še čutil, ker po tem stremim.

Lov za presežki je Američanom zelo pisan na kožo, spoznal sem to v letih druženja z njimi na njihovem terenu. Če hrana in pijača nista dovolj kisla, dovolj sladka, dovolj slana, dovolj mrzla, potem sta takšna hrana in pijača zanje nekvalitetna, ne bodo je kupovali. Ob njihovih tortah mi je obračalo želodec, ob pitju njihovih pijač so me boleli ustna votlina, zobje in grlo, vsaka omaka, vsak dodatek, vsako milo in vsak čaj so buhteli od arom in sladkosti, kislosti, vsega, kar želijo poudariti.

S tem ubijajo fina doživetja, čutila izgubljajo sposobnost doživljanja nežnih in rahlih vonjev, okusov in temperatur.

Meni to ni sprejemljivo.

Jaz uživam v subtilnosti, moje čutnice zaznavajo majhne količine česarkoli, preobilje snovi jih duši in jih ropa užitka.

Verjamem, da bi mi družbo v mojem razmišljanju naredil še marsikdo.

Pozdravljam raznolikost vonjav, saj se vsakodnevno ženem za njimi. Sem neznanski oboževalec eteričnih olj in začimb, z njimi sem vsakodnevno v stiku, lastim si jih veliko več, kot povprečno gospodinjstvo, zato mi je raznolikost vonjev pri brivskih milih in aftershavih nuja.

Toda to nujo iščem le v zmernosti, nikakor ne v presežkih.

Bajkman

Vonji oz. dišave v milih

Odgovor Napisal/-a Bajkman » 16 Mar 2015, 15:30

Se strinjam, čarobnost je v zmernosti! Morali bi vedeti, da imamo svoja čutila že tako ali tako zelo "izkrivljena"!
Z močnejšimi vonjavami pa prag zaznavanja samo še zvišujemo in s tem čutila za vonj še dodatno izkrivljamo.

mango
Prispevkov:139
Pridružen:02 Sep 2014, 01:01

Re: Vonji oz. dišave v milih

Odgovor Napisal/-a mango » 16 Mar 2015, 21:42

Se pridružujem Olly-u.
Tudi sam sem spoznal, da je vse pogosteje hrana presoljena, saj vsi raje vidijo, da je malenkost preslano kot pa da bi bilo malenkost manj slano. Tako naša čutila za okus razvadimo in ne znamo več prepoznati okusa, ki je sestavni del hrane, temveč iščemo samo še okus, ki pride s soljo. Sam sem to opazil, ko sem si rekel, da si hrane več ne bom dosoljeval in kmalu sem se tako navadil, da mi je sedaj potrebna veliko manjša količina soli, in še vseeno občutim polen okus in mi nič več ne manjka.
To je posledica naše prilagodljivosti, tako pa se privadimo tudi na vonj, bolečino, temperaturo... Sam opažam, da je dosti takšnih, ki pozimi grejejo bivalne prostore na cca 24°C, medtem ko smo pri nas navajeni na 20°. In po navadi se zgodi, da ravno tisti, ki bolj grejejo, poleti hladijo na 17, 18° , kar se mi zdi nesmisel...

Odgovori