14-ke - spanske britev velikega formata

Vse o britvah: katere imamo, katere bi radi imeli, kaksne smo naredili, kaj bi radi vedeli,...
Odgovori
Uporabniški avatar
miha
Site Admin
Prispevkov:5897
Pridružen:10 Sep 2013, 10:28
14-ke - spanske britev velikega formata

Odgovor Napisal/-a miha » 24 Nov 2014, 18:23

kot ze naslov pove so spanske britve, ki nosijo stevilko 14, najvecje v tem naboru,.. ponavadi so velike od 7/8 do cez 8/8. Mere se med proizvajalci razlikujejo in po pravici povedano ni cisto jasno kaj tocno je 14ka pomenila,... moram povedati da tudi na mednarodnih forumih to ni jasno oz se debatira in ugiba na to temo...

Pred kratkim sem kupil v Spaniji 4 britve (in pri tem prehodil po moje 30 km :D), vse stiri imajo oznako 14, pri tem je ena vecja od 8/8, de sta med 7/8 in 8/8, zadnja pa nosi ime nemskega izdelovalca a ima oznako 14.

Filarmonica 14
Slika

Field 14
Slika

Palmera 14
Slika

Zwillingswerk 14
Slika

Tu pa postane malo zanimivo. Znano je namrec da je zelo zelo malo izdelovalcev ti "blanks" torej grobo narejenih rezil britev.. te se prodaja razlicnim proizvajalcem in ti jim naredijo profil (grinding, profile), kar da britvi karkteristiko, ji da "duso", saj britve z razlicnim grindom še kako razlicno brijejo.. Seveda tudi vsak proizvajalec po svoje britve oznaci, okrasi rezilo, ter da svoje rocaje... kakor kaze je bilo temu tako tudi vcasih (ceprav je vseeno bil kaksen izdelovalec blankov vec :D).

Do zacetka 20. stoletja (informacija od kolega iz drugega foruma) se je baje vecino blankov d0lealo v Sheffield-u (UK) in Solingen-u (Nemcija).. na zacetku 20. stoletja je Solingen prevzel vodstvo zaradi boljse tehnoloske dovrsenosti tehnologije izdelovanja jekla. Danes vsi blanki za proizvajalce v Solingen-u (Revisor, Wacker, Puma, Dovo itd) uporabljajo blanke ki jih zanje delajo v Herkenrath-u.

Na sosednjem forumu sem bil naprosen da primerjam 2 14ki, eno spansko britev (izbral sem Palmero) in eno nemsko (Zwillingswerk 14).. primerjava pokaze da gre za precej podobni britvi oz rezili, ravno tkao tudi grind,... ce mso natancni opazimo da ima Palmera (spanska) malo vec mesa, oz ni Tako hollow grind-ana kot nemska..


Za lazjo orientaicjo,.. nemska ima crn rocaj, spanska pa svetlo progast rocaj in potiskano rezilo (etching).. (nemska je torej zgoraj na prvi sliki in leva na 2. in 3. fotki)

Slika

Slika

Slika
britev.si ruleeees :)

Odgovori