Brusni (oz vodobrusni) kamni

Vse o britvah: katere imamo, katere bi radi imeli, kaksne smo naredili, kaj bi radi vedeli,...
rejzor
Prispevkov:2
Pridružen:14 Jul 2014, 09:07
Brusni (oz vodobrusni) kamni

Odgovor Napisal/-a rejzor » 14 Jul 2014, 09:50

Ok, ne se smejat ampak zanimame kako bi zgledalo tole. Brusilni kamen za brušenje britvic http://www.lcc.si/brusni-kamen-naniwa bi to šlo, sem začetnik in britve še nikoli nisem brusil, bi bil tak kamen vredu.

Bajkman

Brusni (oz vodobrusni) kamni

Odgovor Napisal/-a Bajkman » 14 Jul 2014, 10:32

O brusilnih kamnih pa res se ni nobene teme. Morda bi lahko administrator tale post premaknil kot samostojno temo med britve.
Za konkretno vprasanje nimam dovolj znanja, zato bo @miha gotovo odgovoril bolje. Pa tudi @caus24 in @simon morda.

Mislim pa, da bi za britev poleg tega kamna potreboval se bolj finega z visjo gradacijo.

LP

Uporabniški avatar
miha
Site Admin
Prispevkov:5897
Pridružen:10 Sep 2013, 10:28

Brusni (oz vodobrusni) kamni

Odgovor Napisal/-a miha » 14 Jul 2014, 16:22

Rejzor pozdravljen na forumu,.. mogoce ne ves ampak si nas 100 clan, tako da cestitke :) :geek: !

Glede kamnov smo malo razdrobljeno pisalo po temah, pa jaz odgovarjal po parih PMjih.... bom poskusaltudi tukaj napisati svoje mnenje oz informacije ki sem jih dobi prek intrneta in izkusenj.

Za brusenje britev se v veliki vecini uporablja vodobrusne kamne. Zelo hitri (abrazivni kamni) in diamantni brusi (ki so npr za brusenje nozev zelo ucinkoviti) se za britve vecinoma ne uporabljajo ker so tako agresivni da zacnejo britev (ki je zaradi visoke trdote jekla krhka) krhati, kar lahko rezultira v poskodovani britvi, ali pa vsaj v zelo agresivnem (na mikro nivoju gledano nazaganem) rezalnem robu).

VedZavedati se moramo da tako kot je poznavanje mil, pa potem poznavanje copicev, pa DE brivnikov pa da britev sploh ne omenjam, vsaka teh tem cela znanost zase, tako je tudi s kamni. Jaz za kamne nisem ekspert nekaj pa vem in bom tako poskusil postaviti nek okvir, zraven bo pa lahko vsak kaj dodal :).

Za brusenje britev se stejejo za najboljse naravni kamni (visokih kakovosti), ki lahko (na mojo zalost) dosegajo tudi vrtoglave cene (vec tisoc euro). Cenejsi in bolj ugodni so t.i. sinteticni kamni, kjer se prah z doloceno gradacijo in trdoto stisne ali poveze tako ali drugace skupaj in naredi "umeten kamen". Ti kamni so zaradi kvalitete in ugodne cene (indexa teh dveh) najbolj uporabljani za brusenje britev.


Proizvajalcev kamnov je malo morje, eni bolj poznanih so tudi Naniwa (Japonska), ki jo omenjas. Od Naniwe se za britve najbolj uporabljajo Naniwa Superstone(s), nekateri za postavljanje bevela (rezalnega robu) oz tudi malo naprej uproabljajo bolj agresivne Naniwa Chorsera (ki pa so tudi drazji).

Vsak se mora najprej vprasati za kaj bo kamne rabil in koliko bo zanje dal. Ce boste imeli npr ze nabruseno britev ki ji boste samo redno osvezevali ostrino (in ne predolgo cakali) potem lahko to delate s ti chinese 12k stones, ki so poceni, so pa lahko med serijami nekonzistentni.

Ce pa se boste kdaj sami lotevali brusenja britve od zacetka potem rabite najprej en grob kamen da boste postavljali rezalni rob,.. to se najveckrat dela z gradacijo 1000, potem ko se rob postavi se pocasi pomika po gradaciji navzgor, ponavadi gremo potem na gradacije 3000, 5000, 8000 in na koncu se gre ponavadi na finisher stone, kar je npr pri Naniwa superstone gradacija 12000. Pri tem se lahko kaksno 3k ali 5k gradacijo tudi preksoci in malo pokompenzira. Veliko ljudi ima kombinacije kjer sta v 1 kamnu 2 gradaciji (tako kot pri tej tvoji rejzor, le da so tu druge gradacije) 3k/8k ali 4k/8k (odvisno od proizvajalca).

Bistvo pri brusenju pa je da so kamni ravni, popolnoma RAVNI. Temu procesu ravanjanja se rece lapping, najveckrat ga delamo z diamantnimi brusi (gradacija 300-600), kjer je treba imeti dober diamantni brus ki ne pusca kosckov (ki spet nekaj stane), saj v nasprotnem primeru nafilamo vodobrusni kamen s koscki diamanta grobih gradacij (kar seveda ni ravno zdravo za ostrino britve :D). Vodobrusni kamen lahko ravnamo tudi s smirgel papirjem ki ga z vodo prilepimo na ravno stekleno plosco, vendar je tudi tu izredno vazno da imamo dober smirgel ki ne pusca kamenckov... za to metodo si poglejte ta link (KLIK)

Pri brusenju z naravnimi kamni se ponavadi z drugim kamnom najprej na brusnem kamnu naredi sluz (ti slurry) in se sele potem brusi, saj s sluzjo naredimo zelo fine delce iz kamna (predvidevam da je odvec povedati d ase na vseh vodobrusnih kamnih uporablja tudi voda).

Najboljse rezultate ljudje dobivajo (baje) na naravnih kamnih, ce ze ne skozi celotno brusenje pa saj zakljucijo brusenje z naravnimi kamni, to jim da rezultat ti smooth shave-a, kjer je britev izredno ostra a neagresivna (pri sinteticnih kamnih je bolj agresivna).

Ce se vrnem na Naniw-a jo pri nas uvaza firma Osterrob (KLIK), kjer imamo tudi v okviru foruma dogovorjen nek simbolicni popust (poglej tu KLIK). Za britve se po forumih od Naniwe najbolj svetuje ravno te SuperStones, ker niso preagresivni a zelo dobri in ne predragi (napram drugim), skratka best price performance rzamerje. Ne da delam prevec reklame, vendar je po mojih izkusnjah za nas v tej slovenski stacuni se najceneje (ob upostevanju postnin in carin ob uvazanju iz drugih trgovin), da ne omenjam da je lastnik super decko ki ogromno ve in z veseljem svetuje (seveda bomo veseli ce kdo najde kaksno boljso ponudbo ;) ).

Ob brusenju morate imeti v glavi da je britev ponavadi izredno tanek sloj jekla, ki je tudi zelo obcutljiv zato je treba to delati z obcutkom, za kor poskrbi distancnik na hrbtenici rezila, ki ga ima vsaka birtev. Naj se enkrat spomnem da mora biti kamen popolnoma raven. Vecina, ce ne kar vsi ki brusijo britve pa imajo te kamne smao za britve (torej imajo za noze druge).

Evo upam da to kaj pomaga :)!

se slikica naniwa superstone-ov :).. na desni je najprej DMT diamantni brus grit 625 (oz coarse), potem si sledijo Naniwa superstone 1000, 3000, 8000 in 12000 (ter se nekaj britev :D)

Slika
britev.si ruleeees :)

Uporabniški avatar
simon
Prispevkov:513
Pridružen:06 Okt 2013, 17:02

Re: Brusni (oz vodobrusni) kamni

Odgovor Napisal/-a simon » 14 Jul 2014, 20:44

Ja tudi sam sem se po po prebiranju tujih forumov odločil za Naniwa superstone 220-1000-3000 in ugotovil ,da odlično obdelajo celo najtrše jeklo ZDP-189 ki se uporablja za izdelavo nožev.Na srečo imam poseben kamen,ki uspešno ravna Naniwo in to pomeni ogromno ali drugače povedano, neporavnan kamen je neuporaben.Naniwa Chorsera pa je naslednji kamen,ki ga bom verjetno kupil potem pa je moja zgodba končana ker je življenska doba teh kamnov zelo zelo dolga.

Uporabniški avatar
miha
Site Admin
Prispevkov:5897
Pridružen:10 Sep 2013, 10:28

Re: Brusni (oz vodobrusni) kamni

Odgovor Napisal/-a miha » 14 Jul 2014, 21:15

@simon: ce ti ne padejo :D :D
chorsera morajo biti res super, jaz bi kupil 10k, samo kaj ko so tako dragi,... bi pa sam nabavil se 1 japonski finishing kamen,... enkrat v prihodnosti :D
britev.si ruleeees :)

Uporabniški avatar
simon
Prispevkov:513
Pridružen:06 Okt 2013, 17:02

Re: Brusni (oz vodobrusni) kamni

Odgovor Napisal/-a simon » 14 Jul 2014, 21:42

Ja večna dilema med vloženimi euri in kvaliteto?

caus24
Prispevkov:788
Pridružen:23 Apr 2014, 14:05
Kraj:Velenje

Re: Brusni (oz vodobrusni) kamni

Odgovor Napisal/-a caus24 » 14 Jul 2014, 21:52

Se strinjam z tem kar je Miha napisal. Sam sem si nabavil dva kamna KING 1000 in 6000, pa po dveh poizkusih brusenja ugotavljam da bi potreboval vsaj se 10000 za finis. Ce pa kamen ni raven je pa tako vse delo zaman.

rejzor
Prispevkov:2
Pridružen:14 Jul 2014, 09:07

Re: Brusni (oz vodobrusni) kamni

Odgovor Napisal/-a rejzor » 15 Jul 2014, 13:51

Super tema, hvala za odgovore in čestitke za 100tega člana :D. Torej je ta brusni kamen premajhne granulacije, cena je kar ugodna.

Uporabniški avatar
miha
Site Admin
Prispevkov:5897
Pridružen:10 Sep 2013, 10:28

Re: Brusni (oz vodobrusni) kamni

Odgovor Napisal/-a miha » 15 Jul 2014, 19:17

ni premajhne granulacije, ampak po drugi strnai ni dovolj,.. ce hoces imeti smao 1 kamen kupi 3/8 ali 4/8k granulacijo, to je minimum po moje,. lai pa kot receno kitajski 12k za zraven (ni prav drag... )
britev.si ruleeees :)

bizzy1
Prispevkov:345
Pridružen:08 Nov 2014, 15:17

Re: Brusni (oz vodobrusni) kamni

Odgovor Napisal/-a bizzy1 » 03 Feb 2015, 17:43

Ker se bliža prihod britve, že počasi razmišljam o nakupu Naniwa 12K za refrešanje britve..na strani osterrob pa me zmoti "narobna" barva kamna (rožnata) ko izbereš granulacijo 12000..mislim da je prava bela če se ne motim?

@Miha, kje si ti kupil svoje kamne?

EDIT: Se opravičujem, ker sem očitno gledal napačno granulacijo kamna na strani osterrob..torej vse imajo tako kot je treba in 12k kamen je bele barve ;)
Zadnjič spremenil bizzy1, dne 04 Feb 2015, 21:13, skupaj popravljeno 1 krat.

Odgovori