Navodila za britje z britvami

Vse o britvah: katere imamo, katere bi radi imeli, kaksne smo naredili, kaj bi radi vedeli,...
Uporabniški avatar
miha
Site Admin
Prispevkov:5897
Pridružen:10 Sep 2013, 10:28
Navodila za britje z britvami

Odgovor Napisal/-a miha » 29 Sep 2013, 17:28

Za britje z britvijo (kjer je mogoce treba malo bolj paziti) kot pri britju z DE brivnikom je tudi ogromno tutorialov,.. seveda pa TO NI NObEN BAV BAV, hkrati pa nam omogoča vrhunsko britje!

Za zacetek si mogoce poglejte video od Lynn Abrams-a ki je precej poznan na straight razor sceni, tako kot poznavalec, kot zbiralec (mislim da je imel cca 1500 britve, potem jih je zreduciral na samo" 500 D:) ima tudi trgovino, cene so zelo dobre, je pa trgovina v ameriki kar potegne za sabo visjo postnino, carino itd... seeda se ukvarja tudi z restavriranjem, itd itd
http://www.youtube.com/watch?v=vhD5no8uFe8

veliko je tudi online trgovin, ki objavljajo koristne poucne videe verjetno z bolj marketinskim namenom tak je recimo geofatboy ki ima trgovino (shavenation), jaz tu se nisem kupoval, ima pa videe o britvah in DE brivnikih..
http://www.youtube.com/watch?v=qDR_1hg-xNs


Ce poskusim povzeti britje z britvijo v nekaj osnovnih tock (slike sem za vase lazje dojemanje nasel na internetu), večina točk je enakih pri britju z DE brivniki:

- sicer odvisno od predhodnega ravnanja, vendar ponavadi rob britve osvezimo na usnjenem pasu (!britev mora ze biti ostra, ti. shave ready stanje), kjer vlecemo tako da rezilo gleda nazaj
stropping.jpg
stropping
stropping.jpg (16.04KiB)Pogledano 25489 krat
se animirani prikaz stropanja...
strop animated.gif
strop animated.gif (16.34KiB)Pogledano 25484 krat
- za nekaj minut namocimo copic v toplo vodo, nekateri namakajo v vodi tudi milo nato iz mila ali brivske kreme naredimo peno
shaving soap foam.jpg
shaving soap foam.jpg (56.75KiB)Pogledano 25484 krat
- pred britjem si navadno dlake mehcamo nekaj minut s toplo vodo (nekateri s tusiranjem, drugi z vroco brisaco)
brisacaa.jpg
brisacaa.jpg (67.5KiB)Pogledano 25484 krat
- nanesemo peno na obraz (pred tem jo navadno se malo pomesamo)
shaving soap.jpg
pena na obrazu :)
shaving soap.jpg (15.74KiB)Pogledano 25484 krat
- zacnemo z britjem, ponavadi se brije v 3 pasazah (angl. pass-ih) in sicer najprej z dlako, nato pocez in na koncu proti dlaki, oz anglesko with the grain pass (=WTG), across the grain pass (=XTG) in against the grain pass (ATG).. glede na smer rasti dlak (ki je pri vsakem posamezniku drugacna) je treba do neke mere prilagajati tudi britje, za zacetek pa vam lahko pomagtaa spodnji shemi, ki prikazujeta WTG in ATG (XTG pa je nekje vmes :) )
Pomembno je poudariti da kozo ob britju napnemo, saj le tako dosezemo res "baby face" efekt, oz dobro britje.. Ko napnemo kozo se dlake dvignejo in lepse odrezejo, dodatno pa (npr na bradi) dele kjer je vec koze (in spehca, recimo na "spici" brade) lepo napnemo in nardedimo malo bolj trdo in gladko povrsino da ne pride do kaksnih nezeljenih rezov :D ... (ce imamo kaksna strleca zanmenja ali bradavice moramo seveda paziti, ampak glede tega pa je treba biti pazljiv tako ali tako pri vsaki vrsti britja..), v videu Lynn-a Abrams-a se lepo vidi kako napenja kozo.. Ce pride do manjsih rezov se uproablja ti. styptic pen ki hitreje ustavi krvavitev (in malo pece :D )

Shema WTG (stevilke prikazujejo priporoceni vrstni red)
WTG.gif
WTG.gif (13.18KiB)Pogledano 25484 krat
Shema ATG (stevilke spet prikazujejo priporoceni vrstni red)
ATG.gif
ATG.gif (12.49KiB)Pogledano 25484 krat
..tu vidimo efekt ki ga naredimo z razlicnimi smermi rezanja dlak, torej WTG in ATG
WTG ATG.gif
WTG ATG.gif (32.15KiB)Pogledano 25484 krat
Ko koncamo nekateri uporabijo mrzlo vodo da lepo zapre pore, nato aftershave razlicnih vrst.

Lep in razmeroma hiter prikaz britja je tudi na spodnjem videu ,kjer mimogrede gospod uproablja 7-dnevni set za britje odlicnega proizvajalca Thiers Issard-a

KLIK ZA VIDEO

upam da kaj pomaga, ce ima kdo kaksno vprasanje ali opazi kaksno napako, bi rad kaj dodal itd pa kar na dan z besedo :)
britev.si ruleeees :)

shkorc
Prispevkov:16
Pridružen:26 Sep 2013, 17:16

Re: Navodila za britje z britvami

Odgovor Napisal/-a shkorc » 29 Sep 2013, 21:29

Pri tem gospodu mu je všeč njegova tehnika. Ko vleče britev navzgor doda še malo premika postrani, tako da ne zgleda pot brivnika I ampak /. Sem probal pri sebi, pa se mi zdi, da je boljše pobrilo, vendar je treba biti pazljiv, ker se lahko hitro urežeš.

Uporabniški avatar
miha
Site Admin
Prispevkov:5897
Pridružen:10 Sep 2013, 10:28

Re: Navodila za britje z britvami

Odgovor Napisal/-a miha » 29 Sep 2013, 21:36

... ja ce se ne motim se temu rece giljotinski nacin... meni se tudi to dopade (na enih delih), samo je treba paziti, ker ziga zaga gibi se znajo bolece koncati :D ... zato za zacetek raje nisem pisal od kaksnih vmesnih variant.... kaj gibas roko v tej smeri ali bolj glavo ?
britev.si ruleeees :)

Uporabniški avatar
TMB
Prispevkov:676
Pridružen:25 Sep 2013, 23:56
Kraj:Škofja Loka
Kontakt:

Re: Navodila za britje z britvami

Odgovor Napisal/-a TMB » 29 Sep 2013, 23:01

Sodeč po raznih YouTube videih, ki sem jih videl, je ta gib vstran izredno popularen pri brivcih v Indiji.

Primer: http://youtu.be/hh-Ko0Z--uQ?t=6m8s
Tradicionalno Mokro Britje
facebook.com/TradicionalnoMokroBritje
obrijse.wordpress.com
instagram.com/obrijse


Lp, Matjaž

Uporabniški avatar
Slice
Prispevkov:170
Pridružen:26 Sep 2013, 11:03
Kraj:Zagreb, Hrvaška

Re: Navodila za britje z britvami

Odgovor Napisal/-a Slice » 30 Sep 2013, 10:32

Jako zanimljiva emisija!

Bajkman

Re: Navodila za britje z britvami

Odgovor Napisal/-a Bajkman » 16 Okt 2013, 00:53

Miha, bral sem, da je za WTG idealen kot 30 stopinj. Za XTG 15 stopinj. Za ATG pa le še 5 stopinj.Ni pa ni jasno, kako 5 stopinj, če je pa britev brušena pod kotom 15 stopinj (7,5 stopinje na vsako stran). Se strinjaš glede kotov?

Uporabniški avatar
miha
Site Admin
Prispevkov:5897
Pridružen:10 Sep 2013, 10:28

Re: Navodila za britje z britvami

Odgovor Napisal/-a miha » 16 Okt 2013, 08:43

mah ti koti,.. itak ga lahko drzis na ravnini, ko zavijas okoli brade to rata precej bolj relativno :d ... kot jaz dojemam,.. zacnes z visjim kotom ker itak pobiras na grobo,.. potem pa nizas in na koncu cim manj,...kako 7 stopinj ce je na cca 15 brusena,... nimam pojma,.. malo se ti itak v kozo vdre, pa potempo moje lazje zagrabi strclje :)
lp
m
britev.si ruleeees :)

Bajkman

Re: Navodila za britje z britvami

Odgovor Napisal/-a Bajkman » 16 Okt 2013, 08:49

Nabrušena je na 15 stopinj, ampak to je skupen kot. Če gledaš ravnino smeri britve, je na vsako stran 7,5 stopinj. Se motim?

Uporabniški avatar
miha
Site Admin
Prispevkov:5897
Pridružen:10 Sep 2013, 10:28

Re: Navodila za britje z britvami

Odgovor Napisal/-a miha » 16 Okt 2013, 09:33

verjetno, nimam pojma :D ...
britev.si ruleeees :)

Bajkman

Re: Navodila za britje z britvami

Odgovor Napisal/-a Bajkman » 16 Okt 2013, 09:37

Mislim da se kot 15 stopinj nanaša na celoten kot in ne na odklon od "središnice". :D

Odgovori