Restavriranje 2 starih britev - korak za korakom

Vse o britvah: katere imamo, katere bi radi imeli, kaksne smo naredili, kaj bi radi vedeli,...
Uporabniški avatar
miha
Site Admin
Prispevkov:5897
Pridružen:10 Sep 2013, 10:28
Restavriranje 2 starih britev - korak za korakom

Odgovor Napisal/-a miha » 13 Nov 2013, 00:37

Verjetno marsikoga zanima, kako poteka restavriranje starih britev, saj prav veliko ljudi tega se ni videlo. Sam se s tem (med drugim) tudi ukvarjam in ker imam trenutno v obdelavi 2 stari britvi, ki jima je potrebno spet vdihniti zivljenje :D in ju zatorej restavriram, sem se odlocil, da stvar med transformacijo se malo podokumentiram.
Osnova vsakega restavriranja je da imas (vsaj eno) britev. Britve lahko kupimo, lahko nam jih kdo podari, jih najdemo na dedovem podstresju ipd skratka najti moramo britev., naslednji pogoj, ki mu moramo zadostiti je da je britev iz takih ali drugacnih razlogov sploh vredna restavriranja, saj sam proces oz vlozek dela res ni zanemarljiv in vzame cca 1 teden dela (plus cca 1 teden, ki ga porabimo za zascito rocajev ipd).

Ko zgoraj nastetim pogojem zadostimo se odlocimo kaj bomo pri britvi naredili (samo ocistili patino ali mogoce ocistili tudi rjo, ce je prisotna, mogoce bomo samo ocitili in spolirali rocaje, ali naredili nove rocaje ipd? V primeru,da se bomo lotili novih rocajev moramo imeti v mislih tudi idejo o materialu ter obliki, skratkakaksni naj bi ti rocaji na koncu bili, kako bomo zakljucili britev (pritrjanje, zascita, tip poliranja itd)... s to idejo in veliko veliko volje (sploh ce delas veliko stvari na roke :D) zacenes z restavriranjem.

Ti 2 britvi sta na zacetku izgledali tocno tako (obe sta nemske izdelave), skratka precej klavrno...

prva britev je cca 4/8 (ince) siroka, ti french point (spicasti konec rezila)

Slika

Slika


druga britev je vecja.. 5/8, zaokrozeni konec rezila

Slika

Slika

nadaljevanje sledi v prihodnjih dneh :)...
britev.si ruleeees :)

Uporabniški avatar
miha
Site Admin
Prispevkov:5897
Pridružen:10 Sep 2013, 10:28

Re: Restavriranje 2 starih britev - korak za korakom

Odgovor Napisal/-a miha » 13 Nov 2013, 19:28

... najprej grejo ponavadi rocaji dol,.. ce so plasticni in polomljeni niti ni tako tezko oz skoda,.. ce pa kdo naroci da zeli imeti na koncu iste samo sciscene, spolirane itd pa je stvar pri plastiki precej tezja saj se hitro poskoduje, stali, poci (sploh ce je stara),.. no ti rocaji nimajo trenutno nobene zacrtane prihodnosti :D

Slika


tej osvoboditvi rezil sledi ciscenje,.. najprej rja, potem razjede od rje, in potem graduirano prehajanje k nizjim grobostim abrazivov...
britev.si ruleeees :)

Uporabniški avatar
miha
Site Admin
Prispevkov:5897
Pridružen:10 Sep 2013, 10:28

Re: Restavriranje 2 starih britev - korak za korakom

Odgovor Napisal/-a miha » 14 Nov 2013, 17:26

... po dolgotrajnem (oz bolje receno mukotrpnem) ciscenju rezil (cca 3 dni), ter nato pocasnem znizevanju grobosti smirgel papirja zacneta rezili postajati lepsi,.. spodaj na sliki nekje na pol poti (trenutno)

Slika
britev.si ruleeees :)

Uporabniški avatar
TMB
Prispevkov:676
Pridružen:25 Sep 2013, 23:56
Kraj:Škofja Loka
Kontakt:

Re: Restavriranje 2 starih britev - korak za korakom

Odgovor Napisal/-a TMB » 14 Nov 2013, 20:43

Super, lepo poteka tale projekt. Kakšna orodja uporabljaš, da tako rjo spraviš iz rezila? Samo na roko z brusnim papirjem ali kakšno mašino?
Tradicionalno Mokro Britje
facebook.com/TradicionalnoMokroBritje
obrijse.wordpress.com
instagram.com/obrijse


Lp, Matjaž

Bajkman

Re: Restavriranje 2 starih britev - korak za korakom

Odgovor Napisal/-a Bajkman » 14 Nov 2013, 21:03

Ferosan? :lol:

Uporabniški avatar
miha
Site Admin
Prispevkov:5897
Pridružen:10 Sep 2013, 10:28

Re: Restavriranje 2 starih britev - korak za korakom

Odgovor Napisal/-a miha » 14 Nov 2013, 22:24

me veseli da ti je vsec :), brusim najveckrat samo na roko, kdaj (recimo tudi tu sem) pa sem za ta vecje uporabil tudi z dremel,, samo je treba paziti ker gre zelo zelo hitro lahko kaj zelo narobe :d ...
britev.si ruleeees :)

Uporabniški avatar
miha
Site Admin
Prispevkov:5897
Pridružen:10 Sep 2013, 10:28

Re: Restavriranje 2 starih britev - korak za korakom

Odgovor Napisal/-a miha » 15 Nov 2013, 15:07

... po odlocitvi glede izbora lesa, tanjsanju desk, grobem izrezu glede na koncno obliko rocajev izgleda stvar nekako tako... levo zebrano za rocaj in bela micarta za distancnik, desno roxinho (ki je v resnici precej bolj vijolicno rdec kot pa tu na sliki) za rocaj in cca 100 let stara oljka za distancnik

Slika
britev.si ruleeees :)

Mach3
Prispevkov:557
Pridružen:01 Okt 2013, 22:21
Kraj:LJ

Re: Restavriranje 2 starih britev - korak za korakom

Odgovor Napisal/-a Mach3 » 15 Nov 2013, 23:04

Super reportaža, še hočmo slikce :)

Uporabniški avatar
miha
Site Admin
Prispevkov:5897
Pridružen:10 Sep 2013, 10:28

Re: Restavriranje 2 starih britev - korak za korakom

Odgovor Napisal/-a miha » 15 Nov 2013, 23:20

me veseli da ti je vsec, saj vem da hocete in sem mislil danes delati, samo sem pisal prispevek za blog (boste predvidevam da videli kateri)... zal se danes ni nic novega zgodilo :(
britev.si ruleeees :)

Florjan
Prispevkov:6
Pridružen:24 Okt 2013, 13:22

Re: Restavriranje 2 starih britev - korak za korakom

Odgovor Napisal/-a Florjan » 16 Nov 2013, 15:26

bravo, dobro zgleda tale foto zgodba restavriranja :)

Odgovori