Pralni stroj in smrad perila

Za vse teme ki nimajo blage veze s klasičnim britjem..
Bajkman
Re: Pralni stroj in smrad

Odgovor Napisal/-a Bajkman » 04 Nov 2013, 13:00

Na podlagi zadnjih ugotovitev dodal še dodatni dve točki in citat z Gorenjeve podpore.

Uporabniški avatar
simon
Prispevkov:513
Pridružen:06 Okt 2013, 17:02

Re: Pralni stroj in smrad perila

Odgovor Napisal/-a simon » 11 Nov 2013, 00:19

Vrata pralnega stroja puščam odprta,redno peremo na 95 stopinj in trenutno nimamo težav z smradom.Rad pa bi opozoril na razlike v kvaliteti ,ki me zelo moti.Kot vsi vemo denar ne smrdi, zato ne razumem da nekdo v tujini, ki zasluži neprimerno več od mene kupuje boljšo kvaliteto.Primer gela kuplenega v trgovini Tuš ter v Mullerju.Enaka etiketa,embalaža,vsebina pa popolnoma drugačna.Ja res nas imajo za :roll: Že prej sem slišal nekaj na to temo, ko pa to doživiš si pač dodatno razočaran :twisted:

Fora
Prispevkov:11
Pridružen:17 Feb 2014, 10:41

Re: Pralni stroj in smrad perila

Odgovor Napisal/-a Fora » 17 Feb 2014, 12:28

Naj se vtaknem v tole temo o pranju. Vse, kar ste napisali drzi. Sama ze dve leti perem s kisom, ki ga uporabljam namesto mehcalca. Tudi vlijem ga v predalcek za mehcalec. Perilo perem z blazinicami od Ariela ali Persila, le belo perilo s pralnim praskom. Odkar sem nehala uporabljat mehcalec, mi perilo disi, prej mi vec ni, ceprav sem kupovala mehcalce taksne in taksne :D Kis, taksen za vlaganje je najboljsi, za vsako pranje priblizno 1dcl. Stroj je cist, ne smrdi in ker enkrat na teden perem na 90 stopinj, navadnim pralnim praskom nimam vec problemov. Pa ne puscam odprtih vrat stroja, ker v kopalnici za taksen hec ni prostora.
Lp
Fora

Bajkman

Re: Pralni stroj in smrad perila

Odgovor Napisal/-a Bajkman » 17 Feb 2014, 12:42

Pozdravljena!

Verjetno pa puščaš vrata priprta, kar je bolje kot zaprta. Jaz puščam tudi odprto/priprto dozirno posodico.
Če dovoliš, moje mnenje je, da blazinice niso v redu, saj je notri nič drugega kot običajen gel. Mislim, da se namesto blazinic splača uporabiti pralni prašek. Univerzalni za belo perilo in "Color" za barvno perilo.

Drugače pa je bilo pri meni enako, katerikoli mehčalec sem dal, vedno je sledilo razočaranje.

Mimogrede, 1 dcl kisa (nearomatiziranega alkoholnega) se ti zdi optimalna količina za zadnje izpiranje?

Fora
Prispevkov:11
Pridružen:17 Feb 2014, 10:41

Re: Pralni stroj in smrad perila

Odgovor Napisal/-a Fora » 17 Feb 2014, 13:02

Najprej vrata - ja puscam jih priprta.Kis vlijem v stroj ze ob zacetku pranja, kaj pa se vmes dogaja v struju, pa me :D hm, hm ne zanima. V glavnem perilo je mehko, ne mdi po kisu, ampak po bunkici ali prasku. Za moje pojme je to vse kar me zanima.
Sem pa stroj ves cas redno cistila. Prej sem imela v predalu oziroma, ko sem odstranila predal iz stroja, kjer se dodaja prasek ali mehcalec, vedno vse zapackano. Sedaj je komaj kaj.
Bunkice pa so mi vsec zato, ker jo das med perilo na zacetku pranja in ne mores predozirati cistila. Mislim, da sem praska dajala prevec ( kaj pa vem tista butasta logika, da bo potem bolj cisto).
Fora

Bajkman

Re: Pralni stroj in smrad perila

Odgovor Napisal/-a Bajkman » 17 Feb 2014, 13:15

Res je kar praviš, s predoziranjem praška se učinek pranja celo poslabša. :D To se zgodi takrat, ko se začne vidno preveč peniti. Zato je dobro pač dozirati glede na navodila na embalaži. Izbere se tisto dozo, ki odgovarja srednji ali manjši umazanosti perila (močno umazanost danes skoraj ne vidimo, še posebno ne pri vas damah :D ) in trdoti vode. Za tordoto vode na mojem naslovu sem se pozanimal pri vodovodnem podjetju.
In tudi prašek se lahko dozira direktno v boben, kar tudi sam počnem. S tem se ne svinja dozirna posodica in njen prostor.

Pri teh blazinicah me moti ravno to, da se ne da izbrati natančne količino. Pač pa samo eno ali dve blazinici...
Zadnjič spremenil Bajkman, dne 13 Jun 2014, 09:34, skupaj popravljeno 1 krat.

Fora
Prispevkov:11
Pridružen:17 Feb 2014, 10:41

Re: Pralni stroj in smrad perila

Odgovor Napisal/-a Fora » 17 Feb 2014, 13:39

Se nikoli nisem prala perila z dvema bunkicama. Eno pa konec. V bistvu perilo res ni vec tako umazano, da bi bilo to potrebno. Kjer so madezi, kot npr. od blata, trave, verige od kolesa, kemicni ipd. sem dala na madez tik pred pranjem Bio shout, malo zmencas in je to to. Nikjer nimam nobenega madeza. Le svojim fantom sem morala dopovedati, da so me opozorili na zaflekane stvari. Ko je madez zapran, ga zelo tezko spravis ven. Sem pa kis na zacetku vlivala v stroj zelo skepticno. Kaj pa vem, bala sem se, da bo smrdelo, da bom unicila cunje ipd. Nic od tega, tako da sem zelo zadovoljna. :D
LP
Fora

TanjaP
Prispevkov:3
Pridružen:12 Jun 2014, 23:40

Re: Pralni stroj in smrad perila

Odgovor Napisal/-a TanjaP » 12 Jun 2014, 23:56

Pozdravljeni,
z velikim zanimanjem sem prebrala tole temo in vse komentarje. Tudi pri meni je se pojavila (vsaj zame) nerešljiva zagonetka. Z možem sva pred slabim letom kupila nov pralni stroj, od vsega začetka perem s tekočim praškom Tandil od Hoferja. Imam tekoči prašek za belo in barvno perilo. Od vsega začetka tudi najprej v boben vlijem malo kisa, potem perilo in prašek v kuglico. Praška dam vedno bistveno manj kot piše v navodilih. Mehčalca ne uporabljam. Vedno tudi zelo pazim, da stroj ni prepoln; ponavadi je poln 1/2 do max 3/4 (ampak to je res redko). Barvno perilo perem na 40-60 stopinj, belo na 60 stopinj. Perilo sušim na stojalu za perilo in ko je bilo suho je imelo vedno lep in nevsiljiv vonj po čistem in svežem. Do tu vse lepo in prav. Ampak pred kakšnimi tremi tedni pa se je pojavil zaplet. Kot ponavadi sem oprala temno perilo in ko se je perilo posušilo, ni imelo praktično nobenega vonja. Zanimivo, a nič drastičnega, saj me nič ne moti, če perilo nima vonja. Ko sem dala prat drugo rundo (tokrat pisano), pa je perilo (ko se je posušilo) imelo skorajda zatohel vonj. Ko pa sem oprala belo perilo na 60 stopinj, pa je perilo imelo klasičen nežen vonj tudi ko se je posušilo. Ok, pa sem naslednjič tudi temno perilo oprala na 60 stopinj s praškom za barvno perilo. Na moje skorajda razočaranje, je suho perilo vleklo na zatohel vonj (ampak, ko pa je perilo mokro, pa lepo diši).
Ne razumem v čem je štos. Boben nič ne smrdi, ampak prav lepo diši. Vratca vedno pustim priprta in po pranju obrišem gumo in posušim dozirnik. Je že res, da imam ta prašek skoraj toliko kot stroj (ker sva samo dva, se redko pere, pa še čisto malo praška dam), ampak zakaj za vraga pa belo perilo lahko še vedno lepo diši?
Pa še eno vprašanje imam: kam date detergent v prašku? V kuglico kot prašek v gelu ali v dozirno posodo od pralnega stroja?
Zelo vesela bom vašega nasveta.
Lep pozdrav, Tanja

Bajkman

Re: Pralni stroj in smrad perila

Odgovor Napisal/-a Bajkman » 13 Jun 2014, 01:09

Pozdravljena! ;)

Kar se tiče doziranja detergenta ali navadnega praška, je za sam učinek pranja vseeno kam ga doziraš. Pod pogojem, da ne uporabljaš predpranja. Tehnično mislim da je bolje direktno v boben, saj se ne zasvinja dozirna posodica in njena odprtina. Samo spogniti se je potrebno, ampak najbrž nimaš išiasa.. :D

Za tvoj problem pa je najbrž kriv TEKOČI detergent, kateri se žal nalaga na stenah in bobnu. Na začetku ta problem ni viden, a s časom (pri tebi 1 leto) se pojavi. Tudi pri meni se je dogajalo, da so pisane stvari smrdele, bele pa skoraj da ne, čeprav v istem stroju. Razlika je bila edino tekoči detergent pri pisanem perilu in navaden PRAŠEK pri belem.
Stroj sem s TEKOČIMI detergenti in pranjem do NAJVEČ 60 stopinj, pač zasvinjal. Verjetno imaš isti problem.
Ker pa sem stroj očistil in ker od takrat uporabljam samo še suh prašek, občasno pa perem na 95 stopinj, tega problema ni več!
BTW, si povohala boben samo po pranju, ali tudi preden ga napolniš? Meni je namreč takoj po pranju tudi stroj dišal, a po nekaj dneh nepranja je bil že zatohel.

Vročina nad 90 stopinj pobije mikrobe, kateri so vzrok za zatohel vonj. S tem se stroj za nekaj časa dezinficira.

Prosim, operi bele bombažne brisače in rjuhe s suhim praškom in na 90 stopinj, nato pa poizkusi še pisano ali temno po tvojem običajnem postopku. Poročaj.. :)

LP

EDIT: Morda se bo neki drugi uporabnik našega foruma oglasil, ki je kompetenten na kemijskem področju. A meni se zdi, da kis skupaj z detergentom ni dobra rešitev, saj je eno bazično, drugo pa kislo.
Je pa kis seveda zelo dobro dati namesto mehčalca v prekat namenjen mehčalcu. Tako bo kis prisoten samo ob izpiranju, kar je pa vsekakor zelo koristno tako za mehkobo perilo kot za raztapljanje oblog in dezinfekcijo stroja
Zadnjič spremenil Bajkman, dne 13 Jun 2014, 01:21, skupaj popravljeno 1 krat.

Uporabniški avatar
miha
Site Admin
Prispevkov:5897
Pridružen:10 Sep 2013, 10:28

Re: Pralni stroj in smrad perila

Odgovor Napisal/-a miha » 13 Jun 2014, 01:20

Pozdravljena na forumu :). Sem raje pocakal na Bajkmanov odgovor ker sem vedel da bo poln koristnih informacij :). Mogoce lahko za znizanje stevila mikrobov dodas se alkoholni kis (mako bo razgradil kalcifikackjo in tudi sluz (biofilm) ki se ti je potencialno nabrala zaradi rasti mikrobov), Bajkman si to kdaj prakticiral?
britev.si ruleeees :)

Odgovori