Nalivna peresa

Za vse teme ki nimajo blage veze s klasičnim britjem..
Odgovori
iii
Prispevkov:159
Pridružen:15 Jan 2014, 13:25
Kraj:Bil .... nekje v Savinjski dolini...
Kontakt:
Re: Nalivna peresa

Odgovor Napisal/-a iii » 09 Feb 2015, 15:56

Presnet ste me premamili s tem pisanjem pa sem si kupil Reforma 1745 -- ampak zdaj me nekaj zanima (@ Primorec) - tebi piše ok?
Meni recimo črko C (gib od desne proti levi) naredi kot da ne bi bila polna črta... kot da ne bi bil "poln pretok po cevi" :cry:
Nekje v Savinjski dolini...

Uporabniški avatar
olly
Prispevkov:2490
Pridružen:05 Nov 2014, 22:59

Re: Nalivna peresa

Odgovor Napisal/-a olly » 09 Feb 2015, 16:05

Katero črnilo uporabljaš?

iii
Prispevkov:159
Pridružen:15 Jan 2014, 13:25
Kraj:Bil .... nekje v Savinjski dolini...
Kontakt:

Re: Nalivna peresa

Odgovor Napisal/-a iii » 09 Feb 2015, 16:12

Pa sej to mi je čudno... sem šel po priporočih po : J. Herbina Fountain Pen Ink Bottle // Perle Noire : Black Pearl

Barva res lepa, ampak kot da ne bi bil še "utečen" nalivnik... kako dolgo to traja? ko sem gledal review na youtubu mi je bil zelo všeč (pišem na drobno :oops: )
Nekje v Savinjski dolini...

Primorec
Prispevkov:475
Pridružen:24 Okt 2013, 07:19

Re: Nalivna peresa

Odgovor Napisal/-a Primorec » 09 Feb 2015, 20:23

Imam dva Reforma, vsak piše drugače, ker konici nista utečeni, da se ju polirat (poglej na YouTube), tega sicer še nisem delal ker nimam tako finega brusnega papirja..Oba sem razstavil in malo pregledal pred nalivanjem črnila. Kvaliteta izdelave je pač na nivoju 50 let nazaj. Par nasvetov:
Pred prvo uporabo je treba namazat tesnila na batku (silikonsko olje/mast). Tam kjer nalega pero na plastiko spodaj je treba dobro centrirat, ni namreč nobene oznake ali zareze, ki bi pero centrirala na plastiko. Tako je lahko plastika pod peresom en milimeter ali štiri milimetre nazaj, to je problem. Na kar sem pazil pri sestavljanju je, da luknjica na sredini peresa pride natanko nad žlebiček v plastiki. Spomagal sem si s tem da imam dva, pa sem pri sestavi primerjal stanje, pa tudi s šublerjem sem meril, za vsak slučaj.. Poizkusi še z kakim drugim črnilom, če ti prekinja..

Pri tem nalivnem peresu me je presenetila konica, piše zelo fino,tanko. Z dotokom črnila nisem imel nobenih težav, pokrovček fino tesni, tako da ga tudi po kakem mesecu neuporabe hitro spravim nazaj v pogon. Te prisili pisat lepo..Je pa res da so tolerance izdelave bolj tako tako..

Ampak za tako ceno je to top nalivnik, vsaj zame..Najraje rabim reforma, ahaba in plumixa, ti trije pokrijejo vse moje želje glede pisanja..TWSBI bi pa res rad sprobal..Cena se mi zdi pretirana..Dočim Reform pa zagotovo je best bang za vloženi buck enega sem dobil za evro in pol, drugega pa za tri na ebayu + poštnina. Nalivnika sta bila oba NOS (new old stock)..

Kot sem že napisal pa mi oba pišeta drugače, pri enem konica popolnoma gladko drsi po papirju, drugi pa mi malo praska. Ko sem ju dobil sta bila verjetno vsaj 20 let na lagru, oba batka sta tako škripala, tako da sem se bal da bo puščalo vseskupaj..Skoraj zagotovo pa zaradi tanke konice ni vsako črnilo dobro zanju, tako da ti res priporočam da poizkusiš še kako drugo črnilo. Jaz v enem rabim Sheaffer, v drugem Pelikan..Baje, da Sheaffer črnilo je slovenska pogruntavščina, oziroma je izdelano v Sloveniji zanje..Obe črnili pišeta v redu na Reformu..Kot sem že napisal poglej če je luknjica v peresu direktno nad žlebičkom plastike. Če ni boš moral izdreti pero s plastiko vred, nacentrirat žlebiček nad luknjico in vstavit oboje skupaj hkrati v telo nalivnika..Če se ne motim ima tale avtor na linku spodaj na youtubu posnetek razstavljanja..Za druge pa review od istega avtorja:
https://www.youtube.com/watch?v=Dxbn3DwxfDg

caus24
Prispevkov:788
Pridružen:23 Apr 2014, 14:05
Kraj:Velenje

Re: Nalivna peresa

Odgovor Napisal/-a caus24 » 10 Feb 2015, 06:47

Primorec kakšno silikonsko olje pa uporabljaš za mazanje. Potreboval bi ga tudi ko se obnavljajo brivniki pa me vsi malo čudno gledajo ko vorašam če imajo silikonsko olje.

iii
Prispevkov:159
Pridružen:15 Jan 2014, 13:25
Kraj:Bil .... nekje v Savinjski dolini...
Kontakt:

Re: Nalivna peresa

Odgovor Napisal/-a iii » 10 Feb 2015, 08:43

To tudi mene zanima.
Ker recimo doma sem našel fino strojno olje (vse kar piše gor je: za podmazovanje finih strojev)
Zdej pa nalivnik ni glih... stroj je pa fina stvar :)
Nekje v Savinjski dolini...

Puskin
Prispevkov:1181
Pridružen:03 Dec 2014, 12:43

Re: Nalivna peresa

Odgovor Napisal/-a Puskin » 10 Feb 2015, 09:35

Probaj z oljem za trobento
Nothing less...than BBS

Primorec
Prispevkov:475
Pridružen:24 Okt 2013, 07:19

Re: Nalivna peresa

Odgovor Napisal/-a Primorec » 10 Feb 2015, 13:25

Uf saj ne vem več kje sem ga dobil, eden mi ga je dal v eni steklenički, vem da obstajajo spreji, recimo od TKK, ki dela silikone in purpen, sedaj so razširili ta program sprejev, tako da ni da ni..Poglej v trgovinah kjer prodajajo barve in lake..Merkur ipd..Eni s temi spreji lepotičijo gume na avtih.. ipd..
Glede nalivnikov prodajajo celo posebej silikon mast prav za ta namen, ampak cena je pa ohoho..Mislim da če daš navadno olje ti zreagira z črnilom..Nisem glih expert na tem področju, na YouTube dobiš več informacij..Ali pa ebay, purepens.com, goulet pen company...ipd itd..

Puskin
Prispevkov:1181
Pridružen:03 Dec 2014, 12:43

Re: Nalivna peresa

Odgovor Napisal/-a Puskin » 17 Feb 2015, 10:34

Olly, kakšna se ti zdijo tale francoska črnila, če jih primerjaš npr. z Montblancovim?
Nothing less...than BBS

Puskin
Prispevkov:1181
Pridružen:03 Dec 2014, 12:43

Re: Nalivna peresa

Odgovor Napisal/-a Puskin » 17 Feb 2015, 11:00

J.Herbin imam v mislih...
Nothing less...than BBS

Odgovori