Nalivna peresa

Za vse teme ki nimajo blage veze s klasičnim britjem..
Odgovori
Uporabniški avatar
olly
Prispevkov:2490
Pridružen:05 Nov 2014, 22:59
Montblanc No. 32 - 1961

Odgovor Napisal/-a olly » 02 Jan 2015, 23:28

Slika

Uporabniški avatar
olly
Prispevkov:2490
Pridružen:05 Nov 2014, 22:59

Montblanc Meisterstück Classique

Odgovor Napisal/-a olly » 02 Jan 2015, 23:30

Slika

Uporabniški avatar
miha
Site Admin
Prispevkov:5897
Pridružen:10 Sep 2013, 10:28

Re: Montblanc No. 32 - 1961

Odgovor Napisal/-a miha » 03 Jan 2015, 00:16

olly napisal/-a:Slika
takega montblanc-a pa sem videl ko sme bil majhen in mi je bil vedno vsec, pero je precej skrito v pisalo... ce se ne motim je pozlaceno?
britev.si ruleeees :)

Uporabniški avatar
olly
Prispevkov:2490
Pridružen:05 Nov 2014, 22:59

Re: Nalivna peresa

Odgovor Napisal/-a olly » 03 Jan 2015, 00:24

Takole, tole je moja zbirka nalivnih peres. Nastala je bolj iz radovednosti, kot slepi naklonjenosti hobiju, kajti nalivna peresa, ki jih imam, tudi uporabljam in nikakor ne predstavljajo nedotakljive zbirke, ki bi si morala zaslužiti mesto v vitrini.

Vsakodnevno pišem s svojim najljubšim nalivnikom, Montblanc Meisterstück Classique, uporabljam črnilo Montblanc Midnight blue. Gre za posebno permanentno črnilo, ki se ga ne da brisati in se ga zaradi tega uporablja za podpisovanje dokumentov. Črnila so navadno korozivna, zato se na daljši rok za konico nalivnega peresa bolje obnese zlato, kot jeklo.

Nalivna peresa so že zaradi svoje konstrukcije takšna, da nas silijo k lepšemu pisanju. In res, ko primerjam svojo pisavo, napisano s kemičnim svinčnikom s tisto, ki je napisana z nalivnim peresom, je razlika več kot očitna, pa se pri pisanju z nalivnim peresom nič bolj ne trudim, kot v primeru uporabe kemičnega, ali tehničnega svinčnika.

V srednji šoli sem uporabo nalivnega peresa pri pouku slovenskega jezika bojkotiral zaradi učiteljice, ki je nisem in nisem mogel sprejeti za avtoriteto, ki si zasluži spoštovanje. Kljuboval sem ji z uporabo kemičnega svinčnika, vztrajno me je šikanirala, a mi vsled mojih odličnih ocen ni mogla do živega. Ko se danes ozrem nazaj, mi je žal, da sem zaradi neumnosti zapravil toliko časa, a zdaj je, kar je.

Ko se odločamo za nakup nalivnega peresa, nas pri tem vodi ponavadi izgled, vendar je najpomembnejše, na kar moramo misliti, izbira primerne konice, to pa določa naš stil pisanja. Konice oz. njihova debelina so označene s črkami EF, F, M, B, BB in raznorazni ekstremi onkraj tankega in debelega, potem so tu še poševne (slant) konice, ki se označujejo z OM, OB, OBB in tako naprej. Najbolj običajna debelina peresa je F in M, mojemu slogu pisanja je najprimernejša debelina M.

Trenutno sem najbolj zadovoljen z že omenjenim Montblancom z zlato konico debeline M, a si enkrat v prihodnosti želim še zeleno-črnega Pelikan Souveräna, ki je evidentno cenejši od Montblanca, a ga zelo hvalijo in postavljajo ob bok Montblancu.

Upam, da še kdo med vami goji veselje do teh pisal in da pokaže, kaj si lasti in uporablja.

Uporabniški avatar
olly
Prispevkov:2490
Pridružen:05 Nov 2014, 22:59

Re: Montblanc No. 32 - 1961

Odgovor Napisal/-a olly » 03 Jan 2015, 00:25

miha napisal/-a:takega montblanc-a pa sem videl ko sme bil majhen in mi je bil vedno vsec, pero je precej skrito v pisalo... ce se ne motim je pozlaceno?
Ne, ni pozlačeno, ampak celo narejeno iz 14-karatnega zlata.

Uporabniški avatar
miha
Site Admin
Prispevkov:5897
Pridružen:10 Sep 2013, 10:28

Re: Montblanc No. 32 - 1961

Odgovor Napisal/-a miha » 03 Jan 2015, 00:39

olly napisal/-a:
miha napisal/-a:takega montblanc-a pa sem videl ko sme bil majhen in mi je bil vedno vsec, pero je precej skrito v pisalo... ce se ne motim je pozlaceno?
Ne, ni pozlačeno, ampak celo narejeno iz 14-karatnega zlata.
no, se mi je zdelo a je nekaj na to vizo :D
britev.si ruleeees :)

Uporabniški avatar
miha
Site Admin
Prispevkov:5897
Pridružen:10 Sep 2013, 10:28

Re: Nalivna peresa

Odgovor Napisal/-a miha » 03 Jan 2015, 00:44

olly napisal/-a:Takole, tole je moja zbirka nalivnih peres. Nastala je bolj iz radovednosti, kot slepi naklonjenosti hobiju, kajti nalivna peresa, ki jih imam, tudi uporabljam in nikakor ne predstavljajo nedotakljive zbirke, ki bi si morala zaslužiti mesto v vitrini.

Vsakodnevno pišem s svojim najljubšim nalivnikom, Montblanc Meisterstück Classique, uporabljam črnilo Montblanc Midnight blue. Gre za posebno permanentno črnilo, ki se ga ne da brisati in se ga zaradi tega uporablja za podpisovanje dokumentov. Črnila so navadno korozivna, zato se na daljši rok za konico nalivnega peresa bolje obnese zlato, kot jeklo.

Nalivna peresa so že zaradi svoje konstrukcije takšna, da nas silijo k lepšemu pisanju. In res, ko primerjam svojo pisavo, napisano s kemičnim svinčnikom s tisto, ki je napisana z nalivnim peresom, je razlika več kot očitna, pa se pri pisanju z nalivnim peresom nič bolj ne trudim, kot v primeru uporabe kemičnega, ali tehničnega svinčnika.

V srednji šoli sem uporabo nalivnega peresa pri pouku slovenskega jezika bojkotiral zaradi učiteljice, ki je nisem in nisem mogel sprejeti za avtoriteto, ki si zasluži spoštovanje. Kljuboval sem ji z uporabo kemičnega svinčnika, vztrajno me je šikanirala, a mi vsled mojih odličnih ocen ni mogla do živega. Ko se danes ozrem nazaj, mi je žal, da sem zaradi neumnosti zapravil toliko časa, a zdaj je, kar je.

Ko se odločamo za nakup nalivnega peresa, nas pri tem vodi ponavadi izgled, vendar je najpomembnejše, na kar moramo misliti, izbira primerne konice, to pa določa naš stil pisanja. Konice oz. njihova debelina so označene s črkami EF, F, M, B, BB in raznorazni ekstremi onkraj tankega in debelega, potem so tu še poševne (slant) konice, ki se označujejo z OM, OB, OBB in tako naprej. Najbolj običajna debelina peresa je F in M, mojemu slogu pisanja je najprimernejša debelina M.

Trenutno sem najbolj zadovoljen z že omenjenim Montblancom z zlato konico debeline M, a si enkrat v prihodnosti želim še zeleno-črnega Pelikan Souveräna, ki je evidentno cenejši od Montblanca, a ga zelo hvalijo in postavljajo ob bok Montblancu.

Upam, da še kdo med vami goji veselje do teh pisal in da pokaže, kaj si lasti in uporablja.

sicer ne uporabljam nalivnika ze malo manj kot 15 let, me je pa ob prebiranju tvojega pisanja sedaj prijelo da bi ga zacel spet, a mislim da zaradi narave moje sluzbe ne bo nic iz tega..

sam sem uporabljal parker bombice, crnilo, (crno in modro), ki pa je precej zbledelo ze po cca 5ih letih, glede na ime in konec koncev tudi ceno (napram npr rolex bombicam) sem bil malo razocaran nad tem..

kako pa ves kaksna konica ustreza tvojemu stilu pisanja...

super tale razlaga osnovnih pojmov nalivnikov,.. nisem se nikoli slisal,.. ce bos se kaj napisal bom z veseljem prebral..

btw, ce je ze pelikan 330$ na amazonu, kaksna je potem cena montblanc-a?
britev.si ruleeees :)

Uporabniški avatar
olly
Prispevkov:2490
Pridružen:05 Nov 2014, 22:59

Re: Nalivna peresa

Odgovor Napisal/-a olly » 03 Jan 2015, 01:08

No, če se vseeno odločiš, da oživiš uporabo nalivnika naravi službe navkljub, bo to zame res lepa novica in v veselje mi bo, ker sem pripomogel k temu.

En od razlogov, da ne maram bombic, je to, da je črnilo v njih praviloma slabše kakovosti. Ni to neko pravilo, ampak v večini primerov velja. Tudi Montblanc npr. proizvaja bombice. Resda se z njimi lažje dela in packanja ni nobenega, ampak zaradi njih se odpoveš tradiciji oz. polnjenju iz stekleničke.

Izbira konice ni možna na slepo oz. po principu 'am ban pet podgan'. Nalivno pero je treba prijeti v roko, si vzeti čas in ga stestirati. To je dostikrat kar problem, ker ti pri dražjih modelih nihče ne bo šel nalivat črnila in ti nalivnika ponudit v preizkus, toda v primeru Montblanca se da zmenit, da ti zamenjajo konico, če ugotoviš, da ti prva ne odgovarja. To naredijo brezplačno, a se je vredno pozanimat.

Pri testiranju konice si pozoren na občutek, na zatikanje, na lahkotnost drsenja, veščemu uporabniku tudi zvok marsikaj pove, definitivno pa ne boš šel izbrat debeline B, če je tvoja pisava drobna in natlačena.

Točne cene Montblanca se ne spomnim več, ampak bila je zelo blizu 500 €, če ne celo kakšen € čez.

mango
Prispevkov:139
Pridružen:02 Sep 2014, 01:01

Re: Nalivna peresa

Odgovor Napisal/-a mango » 06 Jan 2015, 22:03

Imam eno vprašanje glede tinte, saj si napisal, da se je ne da zbrisat. V primeru da si popacaš obleko, se tinta opere ali je obleka uničena? Sprašujem namreč zato ker sem pred časom tudi sam razmišljal da lepše pišem z nalivnikom, ampak me moti da pisava zbledi z leti.

ps: zelo lepa zbirka, meni je še posebej všeč zadnji, ki si ga objavil (Montblanc Meisterstück Classique)

Uporabniški avatar
olly
Prispevkov:2490
Pridružen:05 Nov 2014, 22:59

Re: Nalivna peresa

Odgovor Napisal/-a olly » 07 Jan 2015, 03:30

Če sem čisto iskren, se z njim še nisem popackal in ti zato ne znam povedat, kako je s čiščenjem obleke. Gre za tki. "ferro-gallic" črnilo, narejeno iz železovih soli in taninov, pri čemer nastane spojina, topna v vodi in s tem postane sposobna prodreti v papir, s čimer ga napoji in s tem v bistvu postane trajno. To črnilo z leti oksidira in spremeni odtenek v temnejši. Formula za izdelavo teh črnil izvira iz 12. stoletja vendar so takrat uporabljali narobe pripravljen železov sulfat, zaradi česar so bila tedanja črnila zelo korozivna, toda v modernem času se je to spremenilo. Žal nisem kemik in ti več zanimivih podrobnosti o tem ne znam pojasniti, bi bil pa vesel, če se v tole vmeša še kakšen kemik in zadeve bolj natančno pojasni.

Odgovori