Eterična olja sivke

Za vse teme ki nimajo blage veze s klasičnim britjem..
Bajkman
Eterična olja sivke

Odgovor Napisal/-a Bajkman » 19 Dec 2014, 14:26

Za moj osebni okus se na tem forumu vse preveč poudarka daje na dišave. Če si nalijemo čistega vina, dišave z britjem kot takim nimajo prav nobene zveze.
Več kot očitno pa je, da ste tukaj v večini "vohljači", da vas ne žalim z vohuni. :D Vesel bi bil, če bi na to polagali bistveno manj pozornosti, a mislim da je to utopija. Jeb-at ga, navzeli ste se zahodnjakov ravno v njihovih slabih točkah - kvaliteto mil ocenjujejo (vi hvala bogu nekaj manj) po vonjavi. :cry:

Ker se tega terena ne da zabiti, bi navedel samo nekaj informacij o sivkinem eteričnem olju, kot najbolj zaželjeni naravni dišavi.
Obstaja nekaj vrst sivke, vendar najlepše diši vrsta "Lavandula angustifolia", ponekod poimenovana tudi "Lavandula officinalis". Drugi dve poznani vrsti:
- Lavandula latifolia - Ne diši toliko a daje več olja, zato je cenejša.
- Lavandula x intermedia - Hibrid med prvima dvema. Cilj je, da bi se dobilo vonj prve in količino druge. Ampak... :lol: Ne živimo v pravljicah.


Za sam vonj sivke pa je zelo pomembno tudi, v kakšni prsti in na kakšnem podjetju raste. Zelo znana sivka je iz Francije. Dejstvo, katerega mislim da ne veste vsi, pa je, da bo sivka iz istega semena najlepše (najboljše) dišala, če je zrastla v Bolgariji. Da, zaradi podnebja.

Sveti gral je torej eterično olje sivke, tipa "Lavandula angustifolia", katera je zrasla v Bolgariji. Obstajajo sivkina olja vsaj treh bolgarskih podjetij, katerih imen pa žal ne znam navesti. Torej -------> google

Uporabniški avatar
miha
Site Admin
Prispevkov:5897
Pridružen:10 Sep 2013, 10:28

Re: Eterična olja sivke

Odgovor Napisal/-a miha » 19 Dec 2014, 21:25

glede vohljaskih uporabnikov en dodatek: k izkusnji britja vonj precej doprinese, saj je tudi vonj del izkusnje,... to kar ti trdis je do neke mera tkao da bi bila lahko tudi vsa hrana brez vonja. ce odmislimo to da bi lahko jedli staro hrano itd (torej bi se lahko zastrupili) bi bili osiromaseni za del (vonj) ki je povezan h hrano..

sivko pa pridelujejo tudi na Hvaru (in se nekaterih otokih), le-ta tam ne raste v poljih ampak po grmickih ki so posejani relativno sporadicno (z znanim lastnistvom) po otoku
britev.si ruleeees :)

Bajkman

Re: Eterična olja sivke

Odgovor Napisal/-a Bajkman » 19 Dec 2014, 21:33

Mislim da je funkcija vonja pri britju in pri prehranjevanju zelo drugačna.
S tem da posebej dolgotrajna dišava pod nosom zmanjšuje senzibilnost. Zato če že, mora biti dišava blaga.

Problem pa je pri kadilcih. Vonjajo veliko slabše, saj imajo zelo ošvohnjene borbončice. Ne vem zakaj, ali so zažgane ali pa glazirane s katranom. Posledično pa imajo tudi okus poslabšan in zato dajejo več začimb, več soli, bolj pekoče itd...

Res je, tudi sivka s Hvara je poznana. A ni tako zaželena kot bolgarska.

Uporabniški avatar
Omega
Prispevkov:305
Pridružen:30 Jun 2014, 20:58

Re: Eterična olja sivke

Odgovor Napisal/-a Omega » 19 Dec 2014, 21:59

Kar se vonja tiče, moram priznati da mi ne pomeni prav veliko. Včasih zapaše nek vonj, recimo bay rum, sandalwood, celo tabac, ampak mi ni všeč če je premočno. Zato večinoma uporabljam MWF, ki nima nekega posebnega vonja (po milu pač) in občasno naredim superlather z recimo rdečim prorasom ali tabacom da vonj ni premočen. tako dobim veliko dobre pene z vrhunskim post-shaveom in prijetnim vonjem. O sivki pa nevem prav veliko, le to da mi je moteč vonj ;)
Up spirits!

chrom
Prispevkov:405
Pridružen:03 Okt 2013, 19:47

Re: Eterična olja sivke

Odgovor Napisal/-a chrom » 23 Dec 2014, 15:12

Nekateri podcenjujejo moč vonja.

Jaz se spomnim, pred leti, 15 leti približno, fasal morda najboljši fuk življenja zato, ker sem menda ful lepo dišal.

Vsaj tako mi je rekla.

Spomnim se, da sem pred tem drugim zmenkom nase zlil cen en vzorček dragega parfuma. Denarja za cel parfum itak ni bilo.

Noro. Še ime sem si zapomnil. Rene je bila. Celjanka.

Mmmmm. Zelo podobna takrat mladi verziji Samanthe Fox. Ampak vi mulci ne veste kdo je to bila. Saj ni važno.

Nauk je, da nikoli ne more škoditi, če človek lepo diši. Lahko pa marsikaj zamudi, pa sploh ne ve.

Uporabniški avatar
Omega
Prispevkov:305
Pridružen:30 Jun 2014, 20:58

Re: Eterična olja sivke

Odgovor Napisal/-a Omega » 23 Dec 2014, 16:05

No, pa gremo kupovat parfume :lol:
Up spirits!

Bajkman

Re: Eterična olja sivke

Odgovor Napisal/-a Bajkman » 23 Dec 2014, 16:51

Bolj kot dišiš, več jih nažgeš. :lol:

Ampak a ni bila 15 let nazaj že Pamela na sceni, Samantha pa v zatonu. Jozlni so bistvo. :D

Samantha Fox - Touch Me (HD)

chrom
Prispevkov:405
Pridružen:03 Okt 2013, 19:47

Re: Eterična olja sivke

Odgovor Napisal/-a chrom » 23 Dec 2014, 18:14

Ja, ampak mene je ta punca spominjala na Samantho, katero sem kot 15 letni mulc imel na steni.

Happy times.

Uporabniški avatar
brico
Prispevkov:2606
Pridružen:25 Jan 2015, 18:10

Re: Eterična olja sivke

Odgovor Napisal/-a brico » 27 Jan 2015, 13:09

Olje sivke deluje tudi antiseptično. Tako so me naučile stare nonice na Hvaru kjer letujem zadnjih 20 let. Scena okoli sivke je žalostna. Domačini se ukvarjajo s turizmom in ni časa za sivko.Je kar nekaj dela s sivko. Ampak f inančno se ne splača. Ni več odkupa kot je bilo nekoč. V Franciji se sivka obdeluje strojno. Še bolj žalostno je da nimajo časa za rožmarin. Imal sem srečo da sem bil prisoten pri peki ali kuhanju sivke. Gre za navadno destilacijo. Vmes sem se cel umil v razrečenem olju. Žal sem zamudil peko rožmarina. Takrat diši cel otok. Rabiš pa trikrat več količine od sivke. In končni produkt je manjši. Recept ki deluje za razne poletne opekline: 200 ml olivnega olja + 15 kaplic sivke + 5 kapljic rožmarina.Tudi za razne otekline. Sigurno se mi nekje valja kaka flaška rožmarina. Ko je otročiček bil še majhen, sem ji zmeraj nakapal par kapljic rožmarina v kopalno kad.
Pa cena za liter je šla čez 200 evrov.
...is a good man without a good knife really a good man ?

chrom
Prispevkov:405
Pridružen:03 Okt 2013, 19:47

Re: Eterična olja sivke

Odgovor Napisal/-a chrom » 27 Jan 2015, 13:49

Olje na opekline? Mislim da to ne velja več, opekline se hladijo ka-li?

Odgovori