Domače milo

Za vse teme ki nimajo blage veze s klasičnim britjem..
Odgovori
Bajkman
Re: Domače milo

Odgovor Napisal/-a Bajkman » 23 Dec 2013, 12:22

Še ena koristna informacija, ki je tudi odgovor @Primorcu:

Natrijev hidroksid podjetja Agrolit ima ponavadi čistočo 98,8 %, je pa ravno tako v okviru 98% do 99%. Tega pa se dobi v večini kmetijskih, gozdarskih in vinarskih trgovin, torej je splošno dostopen. Cena cca 4 EUR za kilo.

Bajkman

Re: Domače milo

Odgovor Napisal/-a Bajkman » 23 Dec 2013, 14:33

Še ena informacija:
To so res vse tehnični NaOh-ji. To je verjetno motilo @Primorca. V Laboratoriumu, kateri imajo sicer nekaj reklamacij, pa se dobi NaOH, ki ni tehničen, ampak dejansko za laboratorije. Čistoča je PA, kar naj bi polenilo Per Analaysis, če sem si prav zapomnil. In po tem PA certifikatu se vidi, kako je čist, kaj vsebuje... Cena je 12 EUR/kg

Uporabniški avatar
robert
Prispevkov:34
Pridružen:30 Sep 2013, 10:20

Re: Domače milo

Odgovor Napisal/-a robert » 23 Dec 2013, 14:56

FYI
NaOH sem kupil v Chemo Center v Novi Gorici, trgovec mi je zatrdil, da je 99,4% in da ga ljudje kupujejo za izdelavo mila. Kakšne deklaracije pa nisem videl, ker ga prodajajo na kilo.

Primorec
Prispevkov:475
Pridružen:24 Okt 2013, 07:19

Re: Domače milo

Odgovor Napisal/-a Primorec » 23 Dec 2013, 17:29

To sem jaz zvedel na enem forumu, ne vem več kateremu, gre se za cevosan, ki vsebuje ravno tapravi procent vodne raztopine NaOH. Na soapcalc.net se namreč da vnesti v kalkulator tudi % raztopine in ti izračuna koliko gramov te raztopine moraš dat v olja. No v glavnem na tem forumu so težili da to ni čisto pa neke težke kovine omenjali ipd ipd.. Šel cem celo pogledat na stran od tki Hrastnik pa pri tem cevosanu ne piše nobenega drugega dodatka samo voda in NaOH.. V glavnem bil je cel thread od tega, zato pa vprašam tukaj... Meni je NaOH nabavljen iz Conrada ostal iz časov, ko sem razvijal tiskana vezja po fotopostopku, bil je pa kot vse iz conrada drag..Tega sem tudi rabil za delanje mila, bil je v granulah. Glede cevosana pa je bilo več receptur tako da ne vem če se še izdeluje ta z NaOH..

Bajkman

Re: Domače milo

Odgovor Napisal/-a Bajkman » 23 Dec 2013, 18:56

Tudi Conradov NaOH je industrijski.

Mislim da to ni težava, ker se to daje na kožo, potem pa itak izpere. Ni to farmacevtsko. Cevosan pa mislim da ima res že nekaj časa spremenjeno sestavo.

Bajkman

Re: Domače milo

Odgovor Napisal/-a Bajkman » 23 Dec 2013, 19:40

Nekaj sem našel. Če piše, da je za prehrambeno industrijo, potem bi umiljen zanesljivo moral biti dovolj čist za kožo..

Uporabniški avatar
robert
Prispevkov:34
Pridružen:30 Sep 2013, 10:20

Re: Domače milo

Odgovor Napisal/-a robert » 07 Jan 2014, 21:58

Danes sem preizkusil milo, narejeno pred mesecem, iz 100% olivnega olja. Moram potrditi, da se res ne peni, oziroma je zelo zelo malo drobne goste pene, občutek pa je zelo kremast. Spere pa se kot .. žajfa pač ;). Sicer pa pravijo, da se mora 100% kastiljsko milo starati vsaj 4 mesece, da razvije pravo peno.
Bajkman napisal/-a:Nam zaupaš razmerja v procentih pri prvem milu?

V drugem samo olivno olje in nobene druge maščobe. Tole me zanima, če te bo motilo, da se ne peni in če se res dejansko ne.
Prosim, ko naslednjič delaš, ali dela kdo drug, poizkusite palmovo maslo za trdoto mila. Meni je žal, da pri zadnji rundi tega nisem uporabil, ker je milo precej trše.

Sem pa to rundo dodal skoraj 30 % kokosovega masla.

Naslednjič obvezno dodam lanolin.

Bajkman

Re: Domače milo

Odgovor Napisal/-a Bajkman » 08 Jan 2014, 20:03

To glede staranja (zorenja) mi je res uganka. Povsod je drugače rečeno. Ponavadi piše en mesec. Nekateri po milu užgejo že po dveh tednih.
Malce bolj natančna navodila pravijo 6 do 8 tednov. Od tebe izvem, da naj bi bilo 4 mesece.. :o :D

Se pravi, čim več, samo da ne rata žaltavo.

Skoraj še bolj me zanima, po kolikem času je potrebno vzeti iz toplotno izoliranega kalupa? Pač ko se ohlad? V mojem primeru je to slabih 24 ur. A glede tega vprašanja sem spet zasledil trditev, da mora biti v izoliranem kalupu dva dneva.
Jaz po dobrih 24 urah že vzamem iz kalupa in razrežem.

LP

Uporabniški avatar
robert
Prispevkov:34
Pridružen:30 Sep 2013, 10:20

Re: Domače milo

Odgovor Napisal/-a robert » 08 Jan 2014, 21:33

4 mesece je samo za 100% kastiljsko milo, ker je narejeno brez "trdih" olj ala kokos. Tako sem prebral, mene je pa radovednost premagala že po 1 mesecu :). Sem ga testiral na PH in je pokazalo 8.

Iz kalupa vzamem milo po cca 24 urah.

Še en zanimiv video kako to delajo sirjci http://www.youtube.com/watch?v=QTADF_FDbkw.

Bajkman

Re: Domače milo

Odgovor Napisal/-a Bajkman » 08 Jan 2014, 21:55

Saj jaz tudi ponavadi ne zdržim. Sploh na začetku sem si že po 3eh dneh roke pral. Sedaj sem uspel podaljšati interval na en teden. Po 2eh tednih se že tuširam.. :lol:

Odgovori