Domače milo

Za vse teme ki nimajo blage veze s klasičnim britjem..
Odgovori
Bajkman
Re: Domače milo

Odgovor Napisal/-a Bajkman » 20 Jan 2014, 04:47

Včeraj sem poizkusil zadnjo verzijo mila in moram reči, da je napredek. Lepo se razmaže po koži, itd.. Vendar ne vem, na račun česa je napredek, ali zaradi ekstra deviškega olja ali zaradi večje vsebnosti kokosovega masla.

Primorec
Prispevkov:475
Pridružen:24 Okt 2013, 07:19

Re: Domače milo

Odgovor Napisal/-a Primorec » 20 Jan 2014, 08:21

Včeraj sem ga tudi jaz naredil iz oljčnega, shea, kokos, castor olja..Dodal nisem nič dišav. Shea sem dodal kakih 5 minut kasneje v mešanico, tako da bo kot ostanek saponifikacije čimveč karitejevega masla. Tokrat sem delal po navodilih z youtuba, pazil na temperature ipd.. Tudi na koncu sem kalup zavil v brisačo tako da se je zelo počasi ohlajal..Če me bo kaj motilo me bo samo vonj oljčnega olja, pa ostanek olj pri saponifikaciji sem namenoma dvignil na 6%. Edino ko sem kasneje bral po netu naj ne bi uporabljal mikrovalovke za topljenje masla. Res sem pazil da z mikrovalovko nisem nič pregrel, grel sem v intervalih po 20 sekund, tako da čim se je stopilo sem vzel ven..Upam da s tem nisem kaj za***al..

Bajkman

Re: Domače milo

Odgovor Napisal/-a Bajkman » 20 Jan 2014, 11:23

Jaz ne vidim razloga, zakaj ne bi v mikrovalovki, sploh če paziš. Drugo je, če ješ direktno iz mikrovalovke takoj ko ven vzameš. No, mila ne boš niti jedel, niti ne boš uporabil takoj.
Milo pri meni ima neko vonjavo, ampak ni močna. Ko se tuširaš, se čuti, ampak ko se splahneš, ni več nobenega vonja. običajno se nastavi 5 % superfat (poleti nekaj manj, pozimi nekaj več). Tudi jaz sem to zadnjo verzijo naredil 6%. Sem pa lansko leto čisto prvo serijo naredil 10% in je bilo tudi super milo.

Ta ideja, z doziranjem kariteja na koncu se mi zdi dobra. Koliko % kariteja si dal? Mene sicer skoraj bolj skrbi, da bo vonj po kariteju, ki je sicer kar grozen. :lol:
Naslednjič mislim dodati lanolin, morda se odločim tudi za karite

Primorec
Prispevkov:475
Pridružen:24 Okt 2013, 07:19

Re: Domače milo

Odgovor Napisal/-a Primorec » 20 Jan 2014, 12:47

Dal sem 100gr kokos, 60gr castor (ricinus olje),160gr oljčno in 100gr karite. Po soapcalcu pridejo vsi pokazatelji (trdota, nega, mehurčki, INS in ostali nekje v zlato sredino). Zmešal sem vsa olja razen kariteja skupaj, dodal naoh raztopino in mešal s paličnim mešalnikom do 'trace-a' (gel faze). Nato sem dodal še tekoči karite in še enkrat premešal. Ker sem se malo predolgo potem igral z kalupom sem imel že skoraj marmelada gostoto, ko sem polnil kalup. V prihodnje bom dodal več vode, tako da bo potem manj mehurčkov in bo zadeva lepše stekla v kalup. Ker voda ne vstopa v kemično reakcijo bo edina slaba stran tega daljši čas zorenja.. To pa mislim da ne bo problem..Je pa kalup z vsebino ostal zavit v brisači še cel dan, pa je bila zvečer bilo še vse toplo. Zadnjič ko sem nahitro shladil vseskupaj je milo razpokalo in sem ga moral pri jemanu iz kalupa stiskat skupaj..
Vonj kariteja sploh ni 'grozen', malo po orehih, nekaj podobnega. Ko sem delal milo iz konopljinega olja, tisto smrdi res funky. Pač imel sem ga, pretekel mu je rok uporabe, ker ga ni nobeden maral zaradi vonja in okusa, pa da ga nebi metal v smeti sem ga dal v milo. Mešal sem ga 50:50 z oljčnim, dodal na koncu eterično olje mente, pa ni pomagalo, res funky smrdi..Sicer vonj po umivanju ne ostane, ma vseeno..

Bajkman

Re: Domače milo

Odgovor Napisal/-a Bajkman » 20 Jan 2014, 13:00

Če je bilo po 24 urah še toplo, bi bilo dobro še naprej pustiti zavito v odeji. Pač dokler se ne ohladi in šele potem razrezati. Bo pa tole tvoje milo verjetno zelo dobro. Kokos si šel skoraj na mejo. Namreč kokos naredi agresivno milo. In maksimum je 20 do 25 %. Ti si šel na 24 %. :D

Primorec
Prispevkov:475
Pridružen:24 Okt 2013, 07:19

Re: Domače milo

Odgovor Napisal/-a Primorec » 20 Jan 2014, 16:12

Če bi delal 100% kokos bi bilo milo tako:

Soap Bar Quality Suggested Range Your Recipe
Hardness ..............29 - 54............79
Cleansing .............12 - 22............ 67
Conditioning .........44 - 69............ 10
Bubbly ................14 - 46............ 67
Creamy............... 16 - 48............ 12

Bilo bi zelo trdo, agresivno čistilo, slabo hranilo kožo in zelo bi se penilo..

Tudi pri 100% olivnem olju (kastiljsko) so cifre ven iz priporočenih, pa se če zmerom uporablja)..V bistvu gledam da je mešanica v priporočenem rangu, dodajam odvzemam pač glede na lastnosti olj, da nekako pridem do želenega..

Moj recept, prej navedene sestavine(olivno, kokos,castor in karite):
Soap Bar Quality Suggested Range Your Recipe
Hardness ..............29 - 54............36
Cleansing .............12 - 22............ 16
Conditioning .........44 - 69............ 60
Bubbly ................14 - 46............ 28
Creamy............... 16 - 48............ 32

Mislim da bo izpadlo kar ok.Lahko bi dal kako sivkino eterično olje zraven, pa ga nisem imel pri roki, pa naslednjič...

V bistvu delal sem ga opoldne, toplo je bilo še zvečer, pač kemijska reakcija..Zanimivo je pa da sem uporabil castor olje ki sem ga pripravil pred pol leta ko sem testiral homemade preshave oil. Dodal sem mu takrat še tea tree oil in vitamin E..Parkrat sem ga uporabil, potem pa nič več ko sem kupil proraso pre (belo)..Tako sem ga vključil v recept da se mi nebi pokvarilo..

Bajkman

Re: Domače milo

Odgovor Napisal/-a Bajkman » 20 Jan 2014, 16:20

OFFTOPIC:

Je proraso beli pre-shave "naprednejši" od zelenega? In kje si dobil "kalkulator" za te cifre? To bi tudi jaz izračunal za svoj primer.

Primorec
Prispevkov:475
Pridružen:24 Okt 2013, 07:19

Re: Domače milo

Odgovor Napisal/-a Primorec » 20 Jan 2014, 16:35

http://www.soapcalc.net/calc/soapcalcwp.asp

Ko izbereš določeno olje se ti na levi strani pokažejo lastnosti, ko ga dvakrat klikneš se ti vrže na seznam. Nato ko imaš vse vneseno in izbrano klikneš na calculate spodaj in nato še na view/print recipe. V novem oknu se ti odpre ves izračun da ga sprintaš in shraniš za kasnejše teste, v bistvu pa ga rabiš pri roki ko tehtaš sestavine..Izredno lepo narejen kalkulator.Igraš se z količinam, narediš izračun, vidiš da je nekaj izven priporočenega, poiščeš olje ki ti lastnost doda ali odvzame točke tej lastnosti, ali se igraš z razmerji teže dokler se ne "poklopi". Nato sprintaš izračun in greš packat zadeve skupaj..

Glede prorasa, imam zeleni pre/after in beli pre...Zeleni je težak za kožo, mentolov full...Beli je za sensitive kožo samo za pred britjem in je res v redu..Glede na ceno se mi zdita oba v redu nakup. Beli mi je boljši..(green tea and oat)

Bajkman

Re: Domače milo

Odgovor Napisal/-a Bajkman » 20 Jan 2014, 16:40

Aha, Jaz sem kalkuliral na neki drugi strani, čeprav sem tudi to našel, a samo mimobežno pregledal.

Jaz imam samo zeleni pre/after. Dobro da si rekel, si preskrbim še belega.

Primorec
Prispevkov:475
Pridružen:24 Okt 2013, 07:19

Re: Domače milo

Odgovor Napisal/-a Primorec » 20 Jan 2014, 16:48

Jaz sem zeleni proraso pre/after dal bratu. Ko sem si ga namazal po britju me je tako motilo, da sem si ga šel izmit dol po kake pol ure. Kot da je bil premasten in koža ni dihala.. Belega uporabljam pred britjem in mi je res ok. Po britju ga še nisem uporabil, čeprav bi ga verjetno lahko..Izgled pa ima zanimiv, taka svetlikajoča bela krema, res zanimivo izgleda..

Odgovori