Domače milo

Za vse teme ki nimajo blage veze s klasičnim britjem..
Odgovori
Bajkman
Domače milo

Odgovor Napisal/-a Bajkman » 10 Okt 2013, 01:28

Ker nam kolega administrator dovoljuje tudi teme izven področja britja, sem se odločil da napišem eno. Sam že od februarja sam izdelujem milo. Uporabljam ga za tuširanje namesto gelov za tuširanje.
S tem sem začel zaradi srbeče kože med zimo. Z milom sem zelo zadovoljen, Lušno se je tuširat in resnično se je srbenje izboljšalo. Zanima me, če se je še kdo drug že tega lotil in kako se mu zdi?

Sama izdelava je sila preprosta praktično je treba samo par sestavin zmešati skupaj v pravem razmerju. Ob tem morajo sestavine imeti 40 stopinj. Nato se samo vlije v kalup in počaka vsaj 14 dni, da milo dozori.
Seveda če koga zanima, lahko delim povezavo do recepta za tako milo.

LP

Uporabniški avatar
miha
Site Admin
Prispevkov:5897
Pridružen:10 Sep 2013, 10:28

Re: Domače milo

Odgovor Napisal/-a miha » 10 Okt 2013, 01:44

super da si se lotil delati,... a bos se povedal kako ga naredis... ce rabis ti lahko jaz dam malo sivkinega olja,.. cistega direkt iz destilarne ;) ... en gospod na hvaru ki prideluje (med drugim sivko) nam ga da malo...

jaz sem se pa tudi ravno pred kratkim nekaj dogovarjal oz pogovarjal z gospo(dicno) ki se ukvaja z dobavo naravnih spojin za kozmetiko (torej tudi mila, zaube, itd itd)... ce bi bil interes se nam mogoce v kaksnem postu predstavi...
lp
britev.si ruleeees :)

Bajkman

Re: Domače milo

Odgovor Napisal/-a Bajkman » 10 Okt 2013, 02:03

Naredim ga normalno po hladnem postopku z olivnim in kokosovim oljem, ter NaOH (lužni kamen) raztopljenim v destilirani vodi. Olje in raztopio se na 40 stopinj zmeša in še malo meša, da postane kremno, kot puding. Samo še v kalup in je fertik.

Tukaj so proti koncu celotna navodila:
http://www.kvarkadabra.net/article.php/ ... _mila_doma

Pravo razmerje pa enostavno naredim iz tega kalkulatorja:
https://www.thesage.com/calcs/lyecalc2.php



offtopic:
Miha, mimogrede me zanima, kakšno tehtnico se splača kupiti? Razpon mase bi potreboval recimo do 1 kg, natančnost je seveda fajn da je čim večja. Mislim da je OK tam od 0.2 ali 0.1 g. Imam eno kupljeno na ebay. Seveda ne vem, koliko je to res natančno. Je pa samo do pol kile in ima digitalno ločljivost 0.1g, kar pa verjetno še ni natančnost.

LP

Uporabniški avatar
miha
Site Admin
Prispevkov:5897
Pridružen:10 Sep 2013, 10:28

Re: Domače milo

Odgovor Napisal/-a miha » 10 Okt 2013, 02:17

hja jaz sem kupil eno za 10 euro, mislim da je 0,1 g naceloma velja da se zadnja decimalka uposteva samo za zaokrozanje... ne vem koliko natancno rabis... v sluzbi imamo na drugo decimalko miligrama... vecinoma se pa uproablja na 2 decimalki,.. torej 1,00g .. na bolhi je cel kup kitajskih,.. na dealextrem ipd so te iste se cenejse... drugace slovenska firma za tehtnice je "Tehtnica", mislim da so iz zeleznikov ali tam nekje,.. delajo dobre vage..
lp
m
britev.si ruleeees :)

Uporabniški avatar
robert
Prispevkov:34
Pridružen:30 Sep 2013, 10:20

Re: Domače milo

Odgovor Napisal/-a robert » 05 Dec 2013, 14:22

Bajkman, a si kdaj zmeril pH tvojega mila?
Pred mesecem sem tudi sam naredil svoje prvo milo, po hladnem postopku. Pri umivanju je zelo dober kremast občutek, po umivanju pa koža ni izsušena.
Nabavil sem pH lističe in ugotovil, da je po mesecu dni, pH še vedno 10 (kolikor natančno se to pač da izmeriti z lističi). Preizkusil sem še eno kupljeno tekoče milo, ki pa kaže pH 5.
Sicer sem bral, da imajo mila po hladnem postopku pH med 8 in 10.

Bajkman

Re: Domače milo

Odgovor Napisal/-a Bajkman » 05 Dec 2013, 14:57

Žal PH-ja nisem testiral. Pri sebi nimam lističev, se pa potrudim priti do njih in potem lahko javim.

Milo sem začel uporabljati po mesecu zorenja. Sedaj je milo že kar nekaj mesecev odstalo in bi bil zanimiv podatek. :D

Bajkman

Re: Domače milo

Odgovor Napisal/-a Bajkman » 18 Dec 2013, 20:06

Ker sta mi od starega mila ostala samo še dva kosa, se mi je zdelo vredno "ovekovečiti".

Levo milo je iz navadnega olivnega olja + kokosovega masla + esence čajevca + (seveda destilirane vode in NaOh)

Desno: olivno olje + kokosovo maslo + esenca sivke + vijolična barva za torte + (seveda destilirana voda in NaOh)

Slika

Slika

Kot vidimo, je vijola barva potegnila na modro - zeleno. Verjetno je barvilo reagiralo z NaOh (lužnim kamnom).


Predvčerajšnjim pa sem naredil novo milo iz 3 l ekstradeviškega olivnega olja, 850 g kokosovega masla, v destilirani vodi pa sem skuhal brinjev in čaj + še neka druga sestavina za čaj. Na koncu sem normalno izdelal milo. Včeraj sem ga že zazrezal na kose, ki sedaj že "zorijo", enega od njih pa sem fotografiral:

Slika

Slika


Barva je drugačna od levega mila na prvi fotografiji. Predvidevam, da zato, ker je ekstra deviško olivno olje in ker sem namesto čiste destilirane vode, uporabil z njo narejen čaj.
Kot je že vidno na robu, se bo milo v času zorenja še posvetlilo.

Uporabniški avatar
miha
Site Admin
Prispevkov:5897
Pridružen:10 Sep 2013, 10:28

Re: Domače milo

Odgovor Napisal/-a miha » 18 Dec 2013, 20:27

opa superca .. torej z zorenjem mislis susenje in s tem pogojeno trdenje? koliko casa pa traja...? to z brinovim cajem pa se kar dobro slisi imas, ce bos rabil poskusne zajcke se javim :)... torej sem nisi djaal etericnih olj (esenc), razen tiste iz brinovega caja kolikor jo je bilo noter?
britev.si ruleeees :)

Bajkman

Re: Domače milo

Odgovor Napisal/-a Bajkman » 18 Dec 2013, 20:37

Ne, tukaj ni nobenega eteričnega ali esencialnega olja. Samo brinj in še nekaj, pomešano skupaj. Moral bi vprašat fotra, kaj je tisto. :D

Zorenje mislim da si lahko predstavljaš umiljenje. v Kemiji sem zelo slab, ampak ker delam po hladnem postopku, maščoba in lužni kamen (NaOh) ne reagirata takoj v kompletni količni. Mislim da se večina lužnega kamna pretvori hitro, znotraj 24 ur, ker ta čas je milo toplo, če ga potipaš.
Preostanek lužnega kamna pa reagira s časom (kak mesec).

Maščobe pa se daje nekoliko preveč, običajno 5 %. V tem novem milu sem izbal 6 %. To pa zato, da se res vse umili (ne ostane agresiven lužni kamen) in ostane nekaj maščobe, ki kožo neguje.

V programu imam še milo iz ovčjega loja, a to bom moral najprej naštudirat. Mislim da bo to potrebno delati po vročem postopku, ovčji loj pa tudi smrdi. Ampak ko se enkrat umili, bi moralo biti v redu.
Loj pa je treba tudi dobiti, kar ni kar tako.

Poskusni zajček boš pa lahko naslednje leto... :lol:

Uporabniški avatar
TMB
Prispevkov:676
Pridružen:25 Sep 2013, 23:56
Kraj:Škofja Loka
Kontakt:

Re: Domače milo

Odgovor Napisal/-a TMB » 18 Dec 2013, 20:47

Kaj pa uporabljaš za kalup?
Tradicionalno Mokro Britje
facebook.com/TradicionalnoMokroBritje
obrijse.wordpress.com
instagram.com/obrijse


Lp, Matjaž

Odgovori