...kaj trenutno pocnem?

Za vse teme ki nimajo blage veze s klasičnim britjem..
Odgovori
Uporabniški avatar
brico
Prispevkov:2606
Pridružen:25 Jan 2015, 18:10
Re: ...kaj trenutno pocnem?

Odgovor Napisal/-a brico » 01 Mar 2018, 23:02

da še pristavim približno kako to izgleda očesu nevidno: koti v špici in žabici so ta pravi...ko enkrat zakajlam ga ni na tem svetu ki bi to spulil ven...edino če vse raztrga...napetosti so velike apmpak zadeva funkcionira....

nisem neki risbar, ampak mislim da vam bo jasno za kaj gre....če bo vidno.....
Priponke
IMG_3067.jpg
IMG_3067.jpg (82.89KiB)Pogledano 3226 krat
Zadnjič spremenil brico, dne 02 Mar 2018, 00:52, skupaj popravljeno 1 krat.
...is a good man without a good knife really a good man ?

Uporabniški avatar
brico
Prispevkov:2606
Pridružen:25 Jan 2015, 18:10

Re: ...kaj trenutno pocnem?

Odgovor Napisal/-a brico » 01 Mar 2018, 23:16

miha napisal/-a:Brusim oblice :)...

Priponka 4D15EB16-0330-45C1-B185-97594CE1886A.jpeg ni več na voljo
@miha, to, kar vidim je sizifovo delo....ne moreš brusiti celo rezilno površino...nisi precizen na roko...nož se najprej pobrusi na kamen da pride rahla okroglina ko je na prvi risbi...je groba ampak nima veze....potem fine tuning da pobrusiš enakomerno te dve počečkani površini na drugi risbi...s tem si skrajšaš delo in je vse skupaj bolj precizno, ravno...itak je bistveni zunanji del rezila, ne notranji...upam da sem dovolj jasen...in ko brusiš točno začutiš ko se te dve površin vsedeta na kamen...pr tvoji varijanti v sekundi narediš okroglino...lahko da bo rezala, ampak nikoli tako kot prva varijanta....zunanji del rezila in notranji po fine tuningu sta pobrušeni samo cca. pol mm...zakaj je to dobro?...zmeraj si stand by za dodaten fine tuning....v tvojem primeru je to sizifovo delo...zmeraj na novo....in ure dela...to ni britev, to je le kos železa...na ta nači brusimo vsa dleta, ravna ali okrogla...
Priponke
IMG_3068.jpg
IMG_3068.jpg (49.73KiB)Pogledano 3225 krat
...is a good man without a good knife really a good man ?

Puskin
Prispevkov:1181
Pridružen:03 Dec 2014, 12:43

Re: ...kaj trenutno pocnem?

Odgovor Napisal/-a Puskin » 01 Mar 2018, 23:32

Ful si se razpisal brico, ampak jaz ne razumem, mi boš mogel pokazat. Jbg, IQ me zajebava!
Nothing less...than BBS

Uporabniški avatar
miha
Site Admin
Prispevkov:5897
Pridružen:10 Sep 2013, 10:28

Re: ...kaj trenutno pocnem?

Odgovor Napisal/-a miha » 01 Mar 2018, 23:36

to kar si narisal je konkavno, vboceno.. kako dobis z ravnim kamnoim to okroglino, oz vdolbino,..? Izgleda zanimivo samo mi ni jasno kako dobijo vdolbino na ravnem kamnu..

pri oblicih ponavadi tezavo brusenja prevelike povrsine resujejo s sekundarnim bevelom najprej npr nabrusi na 25°, potem pa na rezilnem robu naredi sekundarni bevel zvecjim kotom, da se pobrusi manjsa povrsina in je manj dela, hitrejse brusenje...

ta tvoja varianta me spominja na japonski princip brusenja oz gridnanja..?
britev.si ruleeees :)

Uporabniški avatar
brico
Prispevkov:2606
Pridružen:25 Jan 2015, 18:10

Re: ...kaj trenutno pocnem?

Odgovor Napisal/-a brico » 01 Mar 2018, 23:37

še enkrat, zelo preprosto....žima je povezana z navadnim šiviljskim cvirnom...ni nobenega lima....ko napenjaž lok, prej bo palca počila kot da bi žima zlezla ven:
Priponke
IMG_3069.jpg
IMG_3069.jpg (58.19KiB)Pogledano 3222 krat
...is a good man without a good knife really a good man ?

Uporabniški avatar
brico
Prispevkov:2606
Pridružen:25 Jan 2015, 18:10

Re: ...kaj trenutno pocnem?

Odgovor Napisal/-a brico » 01 Mar 2018, 23:48

miha napisal/-a:to kar si narisal je konkavno, vboceno.. kako dobis z ravnim kamnoim to okroglino, oz vdolbino,..? Izgleda zanimivo samo mi ni jasno kako dobijo vdolbino na ravnem kamnu..

pri oblicih ponavadi tezavo brusenja prevelike povrsine resujejo s sekundarnim bevelom najprej npr nabrusi na 25°, potem pa na rezilnem robu naredi sekundarni bevel zvecjim kotom, da se pobrusi manjsa povrsina in je manj dela, hitrejse brusenje...

ta tvoja varianta me spominja na japonski princip brusenja oz gridnanja..?
na risbi ti piše: brusilni kamen okrogli...elektro ali profi...elektro stane 20 evrov, profi pa 500, 600...tudi z elektro se da narediti samo moraš paziti da ne zažgeš klino...in ni hlajenja...
ga ni mostra starega kova da ne bi imel okrogli kamen v delavnici....
to kar ti pišeš je dvojno sizifovo delo...samo če imaš voljo, juhuuuuuuuuuu....jaz staro klino, če mi gre od roke uredim v eni uri...tvoj način bo trajal dneve z vprašljivim rezulataom...na roko si hitro v konveksi obliki...kot pravim, rezalo bo, samo ne kot druga varijanta....in ti spet ponavljam: polek ne vem kakšne izkušenosti, čas dela se podaljša v nebesa...včasih moraš neki finiširat v pol ure...jaz fuknem klino ven in je v treh minutah stand by...ti boš spet porabil ure...
seveda pogovarjamo se o primerih ko klina ne reže več...druga stvar je če zadaneš v žebelj....
...is a good man without a good knife really a good man ?

Uporabniški avatar
brico
Prispevkov:2606
Pridružen:25 Jan 2015, 18:10

Re: ...kaj trenutno pocnem?

Odgovor Napisal/-a brico » 02 Mar 2018, 00:15

še en primer, ko ga imam lih pr roki....
to so obliči, strgulje...prva tri so nova neobdelana...komot lahko delaš z njimi...samo za fine tuning rabiš prilagoditi orodje potrebam....drga dva, sem uporabil ure da sem jih spravil v pogon...eden je za ravne površine, drugi za okrogle...v bistvu za globljenje...ne vem koliko se dobro vidi na kak način so brušene...tako kot sem ti že razložil...mogoče fotke ne bodo po vrsti.....yebi ga sad....
Priponke
IMG_3074.jpg
IMG_3074.jpg (74.32KiB)Pogledano 3220 krat
IMG_3073.jpg
IMG_3073.jpg (88.18KiB)Pogledano 3220 krat
IMG_3072.jpg
IMG_3072.jpg (77KiB)Pogledano 3220 krat
IMG_3071.jpg
IMG_3071.jpg (92.06KiB)Pogledano 3220 krat
Zadnjič spremenil brico, dne 02 Mar 2018, 00:52, skupaj popravljeno 1 krat.
...is a good man without a good knife really a good man ?

Uporabniški avatar
brico
Prispevkov:2606
Pridružen:25 Jan 2015, 18:10

Re: ...kaj trenutno pocnem?

Odgovor Napisal/-a brico » 02 Mar 2018, 00:22

no, na tem dletu se vidi konkavnost, ki jo lahko sproti finiširaš s tremi potegi na kamnu...seveda če ne zadaneš v čuču train...ali pa obdeluješ exoto...žal nimam ta prave fotke z vrha, ker se ne uporablja in je rahlo oksidiralo...na ta način brusimo vse, že stoletje....
Priponke
IMG_3075.jpg
IMG_3075.jpg (143.84KiB)Pogledano 3220 krat
...is a good man without a good knife really a good man ?

Uporabniški avatar
brico
Prispevkov:2606
Pridružen:25 Jan 2015, 18:10

Re: ...kaj trenutno pocnem?

Odgovor Napisal/-a brico » 02 Mar 2018, 00:43

Puskin napisal/-a:Ful si se razpisal brico, ampak jaz ne razumem, mi boš mogel pokazat. Jbg, IQ me zajebava!
kumpanjo, še trikrat preberi in ti bo vse jasno.....kot da bi jas tebe spraševal o boksarskih rokavicah....ali kalibrih....yebi ga brale...
ti bo kumpanjo vse razložil ko prideš na izpit....juhuhuuuuuuuuuuuuu

v glavnem poanta.....ko smo štartali, smo uporabljali dostopno orodje....danes vsak ima svoje lastno orodje in si ga prilagaja svojim potrebam...točno veš koliko je skrhano, kako reagira, bla bla bla....govorim o umetniškem, obrtnem pristopu....mehanik rabi gedore, izvijače in dela naprej...mi nismo mehaniki...mi smo obrtniki, "umetniki".....
ha, še štorija....je prišel parketar...ko je vse finiširal, umetniško, je rabil dleto za fine tuning....prižgal je flexerco in nabrusil dleto....jas sem to mrtvo hladno gledal, on se pa ni dal zmesti....in to je to za ta denar....
...is a good man without a good knife really a good man ?

Puskin
Prispevkov:1181
Pridružen:03 Dec 2014, 12:43

Re: ...kaj trenutno pocnem?

Odgovor Napisal/-a Puskin » 02 Mar 2018, 07:42

V glavi sem imel Mihovo sliko, pa mi ni šel v račun tvoj opis. Naslednji tvoj post o kamnih mi je pomagal razumeti poanto. Hvala
Nothing less...than BBS

Odgovori