Umetna inteligenca

Za vse teme ki nimajo blage veze s klasičnim britjem..
Uporabniški avatar
G_man
Prispevkov:1242
Pridružen:03 Maj 2015, 23:34
Umetna inteligenca

Odgovor Napisal/-a G_man » 15 Apr 2018, 09:16

Bom parafraziral Sama Harrisa:
"Edina stvar, ki me še bolj skrbi od umetne inteligence, je ravnodušnost ljudi do umetne inteligence!"

Kakšno mnenje imate o tej stvari?

Jaz se zelo strinjam s trditvami, da je umetna inteligenca veliko nevarnejša za nas (ljudi), kot recimo jedrsko orožje. In strinjam se tudi z zgornjo trditvijo. Večina ljudi namreč še vedno ne razume koncepta AI (in misli, da gre za računalniški algoritem, ki je premagal Gasparova v šahu). Druga skupina pa misli, da gre za robote itd.
Ko torej govorim o AI (artificial inteligence), imam v mislih program, ki sam spreminja svojo izvorno kodo z namenom izboljšave delovanja.

Uporabniški avatar
olly
Prispevkov:2490
Pridružen:05 Nov 2014, 22:59

Re: Umetna inteligenca

Odgovor Napisal/-a olly » 15 Apr 2018, 09:43

Si prebral Izvor Dana Browna?

Uporabniški avatar
G_man
Prispevkov:1242
Pridružen:03 Maj 2015, 23:34

Re: Umetna inteligenca

Odgovor Napisal/-a G_man » 15 Apr 2018, 10:12

Nisem. Zakaj?

Uporabniški avatar
olly
Prispevkov:2490
Pridružen:05 Nov 2014, 22:59

Re: Umetna inteligenca

Odgovor Napisal/-a olly » 15 Apr 2018, 10:24

Ker se tam v podobi Winstona zelo lepo nakaže potencial in moč AI.

Uporabniški avatar
G_man
Prispevkov:1242
Pridružen:03 Maj 2015, 23:34

Re: Umetna inteligenca

Odgovor Napisal/-a G_man » 15 Apr 2018, 13:53

Aja, ql. Od Dana Browna sem bral digitalno trdnjavo in mi je bila všeč.

Hja, težava AI-ja je tudi v tem, da so vsi ti scenariji (črni in konzervativni) samo ugibanje. Ker način, na katerega bo AI stvari prevzel "v svoje roke" (če ne vgradimo nekih varnostnih mehanizmov) bo popolna uganka.
Infrastrukturo smo mu že zgradili (internet). Za nameček pa še vse komponente našega obstoja vezali nanj. :shock:

Uporabniški avatar
miha
Site Admin
Prispevkov:5897
Pridružen:10 Sep 2013, 10:28

Re: Umetna inteligenca

Odgovor Napisal/-a miha » 16 Apr 2018, 18:33

Ja zna biti strasljiv scenarij (ze od terminatorja naprej :lol:), ampak upam da se bo stavr zregulirala dokler bo se cas oz ne bo sla v najslabsi mozen scenarij.. ce bo pa ze sla po ta slabsi varianti pa se bo itak vse tako porihtalo da bo vse mimo preden bo kdo kaj dojel (pa za razliko od terminatorjev ne bomo mogli nazaj v casu popravljati :D)..
britev.si ruleeees :)

Uporabniški avatar
G_man
Prispevkov:1242
Pridružen:03 Maj 2015, 23:34

Re: Umetna inteligenca

Odgovor Napisal/-a G_man » 16 Apr 2018, 22:37

Pred desetimi leti so nam govorili, da se bomo s tem problemom morali ukvarjati čez 50 let. Ampak stvari se razvijajo z izjemo hitrostjo, ki je prav nihče ni predvidel!

Ne vem, če ste vedeli, ampak pred kratkim je AlphaGo, ki je baziran na google-ovem Deep mind AI sistemu, igral igro Go z najboljšim igralcem. Go je zelo zapletena igra in vedno je veljalo, da računalnik nikoli ne bo mogel premagati človeka (za razliko od šaha recimo). No, AlphaGo je uporabil velikansko bazo odigranih partij ljudi, da se je naučil igrati in premagal najboljšega igralca na svetu. Pravzaprav deklasiral! No, stvari so šle še korak dlje in AlphaGo Zero je bil naslednik AlphaGo. Ta je dobil pa samo osnovna navodila igre in se sam (brez "človeške" pomoči) naučil igrati tako, da je igral sam proti sebi. No, po treh dneh učenja je AlphaGoZero premagal AlphaGo s 100:0!

Moramo se zavedati, da je naše procesiranje informacij na sinapsah omejeno z elektro-kemičnim prenosom in slednji je ozko grlo, ki omejuje hitrost. Možgani to kompenzirajo s tem, ta imamo na milijone nevronov in povezav med njimi. AI pa bo na neki točki imel isto zmogljivost, ampak hitrost procesiranja bo skoraj enaka svetlobni hitrosti. Dobesedno bomo v trenutku ostali svetlobna leta zadaj.

Nočem pa zveneti tako črnogledo. Vprašanje AI-ja je seveda tudi filozofsko. Recimo, a sploh lahko ima tako napreden sistem (brez naših plazilskih možganov) zle načrte? Nekdo bi trdil, da bo deloval v naše dobro in nam pomagal reševati probleme, ki jih sami ne znamo.
Ne vem, jaz si ne bi upal kar slepo staviti na to. Nujno je potrebno uvesti regulative na tem področju in razviti AI, ki bo dejansko z nami sodeloval.
Na drug strani pa je res, da AI potrebujemo, saj imamo probleme, ki jih še vedno ne rešujemo in bomo rešitve potrebovali hitreje, kot jih znamo sami razviti. Recimo globalno segrevanje, nevarnost asteroida (kjer se BTW nobeden ne ukvarja s tem, da bi jih sledili in poskušali, bog ne daj, kakšnega preusmeriti. Se pa nekateri ukvarjajo s tem, kako bi pristali ne enem in rudarili žlahtne kovine.. Res smo neverjetni!).

Puskin
Prispevkov:1181
Pridružen:03 Dec 2014, 12:43

Re: Umetna inteligenca

Odgovor Napisal/-a Puskin » 18 Apr 2018, 20:51

Zanimivo...
A mene bi trenutno bolj skrbela istanbulska konvencija kot pa AI!
Če pa ne bojo poskrbeli za varnostne ukrepe, oz.direktive, me bo pa tudi to skrbelo... A mislim, da se bomo prej med sabo kaznovali... :twisted:
Nothing less...than BBS

Uporabniški avatar
G_man
Prispevkov:1242
Pridružen:03 Maj 2015, 23:34

Re: Umetna inteligenca

Odgovor Napisal/-a G_man » 18 Apr 2018, 21:32

Hja, imaš sicer prav.
Ampak.. Vojna je vseeno na nek način naravno stanje. Hočem rečt, zmagovalci v vojni bodo vedno ljudje..
Če pa naredimo t.i. open AI, pa ljudje ne bomo zmagovalci. In to bo prvič (in najbrž zadnjič) v naši kratki zgodovini. :evil: :o :twisted:

Uporabniški avatar
stick
Prispevkov:24
Pridružen:20 Mar 2018, 14:10
Kraj:Velenje

Re: Umetna inteligenca

Odgovor Napisal/-a stick » 20 Apr 2018, 10:21

Ljudje ali "Sheeple" živimo na žalost v totalni ignoranci.
Verjetno obstaja že marsikaj in mi za to ne bomo izvedeli še dolgo. Zato pa nas postopoma preparirajo, da bomo to sprejeli kot nič kaj takega..
Poglejte si recimo Will Smitha kako je poizkušal poljubiti robotko z AI.. na youtube recimo..
Bolano če mene kdo kaj vpraša.. Vedno se vprašam kaj je večja slika oz. kaj je v ozadju in če bi imeli moji odgovori več pozitivnih strani kot negativnih bi še verjel v svetlo prihodnost ampak na žalost se nam ne piše kaj lepega.
Veselo britje :D
Nejc

Odgovori