Delo z lesom

Za vse teme ki nimajo blage veze s klasičnim britjem..
Uporabniški avatar
olly
Prispevkov:2490
Pridružen:05 Nov 2014, 22:59
Delo z lesom

Odgovor Napisal/-a olly » 30 Nov 2017, 09:42

Odpiram novo temo, da bomo lahko v njej debatirali o lesu, obdelavi in vsem, kar gre zraven.

Ker vem, da je @brico alfa in omega za les na tem forumu, bi prosil za nekaj informacij:

Kakšne so razlike med dekupirno in tračno žago, na kaj je pri nabavi treba paziti in kaj je vredno nabaviti?

Rezal bi trdi in mehki les, debeline največ do 8 cm.

Uporabniški avatar
brico
Prispevkov:2606
Pridružen:25 Jan 2015, 18:10

Re: Delo z lesom

Odgovor Napisal/-a brico » 30 Nov 2017, 13:31

dekupirna žaga je v bistvu list vpet kot pri modelarski žagi in vibrira, majni gibi gor dol...imamo je v delavnici, ampak skoraj da je ne uporabljamo...če ni hi-tech je neprecizna...ni za debelejše kose lesa...tračnih žag je tudi ogromno...listi so tudi različni kot pri ročnih žagah, npr. japonske o katerih smo se pogovarjali, iverka, šper, masiva...dobro je imeti rezervo ker včasih preforsiraš in počijo...obstaja firma ki se ukvarja z izdelavo teh trakov...tudi počene popravijo...8cm je kar debel kos in boš rabil večjo mašino z nastavljivo višino reza...v vsaki trgovini, bolj profi, ti bodo znali svetovati kaj vzeti...za kakšno debelejšo exoto, ebenovina, zna tudi biti neprecizna če nimaš potrpljenja...bom jutri poizkusil narediti par fotk da vidiš za kaj gre...
...is a good man without a good knife really a good man ?

Uporabniški avatar
olly
Prispevkov:2490
Pridružen:05 Nov 2014, 22:59

Re: Delo z lesom

Odgovor Napisal/-a olly » 30 Nov 2017, 13:51

Hvala, @brico, na marsikaj si mi odgovoril!

Dekupirna žaga vem, da je v bistvu 'motorizirana' modelarska žagica, vem, kako deluje, vendar ne vem, kako se obnese in zdaj si mi na to odgovoril in me v bistvu presenetil, ker si nisem mislil, da je res tako neuporabna, da jo celo vi, ki jo že imate, pustite pri miru.

Tole o izdelovalcih trakov, ki tudi popravljajo počene, je odlična informacija!

Žago bi potreboval večinoma za lipo, pri tej si lahko privoščim, da gre kaj narobe in jo vržem v smeti ter vzamem drug kos, ker ni drag. Nimam se namena dajati z ebenovino in podobnimi eksoti, ker mi niti ni zanimiva za rezljanje, s čimer se nameravam ukvarjati.

Seveda bi tu in tam obrezal tudi kakšen kos bukovine, hruške, hrasta, ampak tega bi bilo manj, poleg tega pa gre za majhne kose, ki gredo v dlan odraslega človeka.

Za kaj takega bi bila verjetno primerna tudi kakšna tračna žaga, za katero ni treba odšteti ravno tisočaka, a?

Fotke bodo seveda zelo dobrodošle, hvala!

Uporabniški avatar
brico
Prispevkov:2606
Pridružen:25 Jan 2015, 18:10

Re: Delo z lesom

Odgovor Napisal/-a brico » 30 Nov 2017, 14:23

vsekakor tračna žaga...z ožjimi trakovi, ne mislim na debelino reza, laho počasi delaš tudi okrogline...z dekupirno, modelarsko je to lažje...samo si omejen z debelino in trdoto lesa, aluminija ali pleksija...verjetno so stroji dokaj uredu, tudi cenejši...problem je kvaliteta rezila...kak Bauhaus ali Obi varijanta bi zadostovala za hobby...čeprav ne škodi posvetovati se v profi trgovini....
...is a good man without a good knife really a good man ?

Uporabniški avatar
olly
Prispevkov:2490
Pridružen:05 Nov 2014, 22:59

Re: Delo z lesom

Odgovor Napisal/-a olly » 30 Nov 2017, 14:37

Ja, razumem, kaj misliš z ožjimi trakovi. Taki me zanimajo, ja, ker hočem rezati okrogline, doseči ozke predele, skratka, za fino delo gre.

Najbolj simpatična mi je bila prav zaradi tega dekupirna žaga, ampak si me zdaj malo odvlekel stran od tega, ko si omenil, da se je vi ne dotikate in se zdaj sprašujem, če ni res tako zelo neuporabna, da bi bil denar vržen stran.

Gledal sem recimo tega Proxxona: https://www.conrad.si/Dekupirna-zaga-Pr ... 9yEALw_wcB

OK, odpovedal bi se debelejšim kosom, še vedno pa s tem lahko režem 40 mm lipo.

Ker pa sem ravno zaradi teh 40 mm zelo omejen, sem gledal tale Metabo:

https://www.mimovrste.com/tracne-zage/m ... -precision

V Merkurju pa imajo te dni v ponudbi tega Einhella:

https://www.merkur.si/delavnica/stroji- ... c-sb-200-1

Seveda se mi ne sanja, koliko so ti stroji kvalitetni/nekvalitetni, zato sem nekako upal, da boš znal ti odgovoriti na to.

Ampak zdaj, ko praviš, da so stroji itak OK in da je največja težava kvaliteta rezila, potem si mi v bistvu že odgovoril na vsa ta moja vprašanja: tudi tale Einhell, ki sem ga prilepil, je dober, če le najdem kvaliteten list zanj, kajne?

Uporabniški avatar
brico
Prispevkov:2606
Pridružen:25 Jan 2015, 18:10

Re: Delo z lesom

Odgovor Napisal/-a brico » 30 Nov 2017, 15:22

olly napisal/-a:Ja, razumem, kaj misliš z ožjimi trakovi. Taki me zanimajo, ja, ker hočem rezati okrogline, doseči ozke predele, skratka, za fino delo gre.

Najbolj simpatična mi je bila prav zaradi tega dekupirna žaga, ampak si me zdaj malo odvlekel stran od tega, ko si omenil, da se je vi ne dotikate in se zdaj sprašujem, če ni res tako zelo neuporabna, da bi bil denar vržen stran.

Gledal sem recimo tega Proxxona: https://www.conrad.si/Dekupirna-zaga-Pr ... 9yEALw_wcB

OK, odpovedal bi se debelejšim kosom, še vedno pa s tem lahko režem 40 mm lipo.

Ker pa sem ravno zaradi teh 40 mm zelo omejen, sem gledal tale Metabo:

https://www.mimovrste.com/tracne-zage/m ... -precision

V Merkurju pa imajo te dni v ponudbi tega Einhella:

https://www.merkur.si/delavnica/stroji- ... c-sb-200-1

Seveda se mi ne sanja, koliko so ti stroji kvalitetni/nekvalitetni, zato sem nekako upal, da boš znal ti odgovoriti na to.



Ampak zdaj, ko praviš, da so stroji itak OK in da je največja težava kvaliteta rezila, potem si mi v bistvu že odgovoril na vsa ta moja vprašanja: tudi tale Einhell, ki sem ga prilepil, je dober, če le najdem kvaliteten list zanj, kajne?

tega Metaba bi tudi jaz imel...izgleda prepričljivo...čeprav tudi merkurjev igra igro...listi so potrošni materijal...vsekakor moraš imeti nekaj v rezervi....Proxxon je tudi znana firma....bom jutri vprašal kje fantje urejajo te liste...diametri so itak standard....po drugi strani nimam občutka velikosti samih strojev...tudi na to treba računati...če boš to delal v stanovanju je pametno improvizirat odsesalni sistem zaradi prahu...
to da se ne dotikamo dekupirne je drugi problem...vse kar je fine tuning se izdeluje na roko...veliko stvari na inštrumentu se ne da izdelat strojno...potem bi to bila manufaktura, ne pa umetniška delavnica.... :lol: ...
...is a good man without a good knife really a good man ?

Uporabniški avatar
olly
Prispevkov:2490
Pridružen:05 Nov 2014, 22:59

Re: Delo z lesom

Odgovor Napisal/-a olly » 30 Nov 2017, 15:27

Proxxon je zelo majhen, idealen, da ga imaš doma:

https://www.youtube.com/watch?v=KzEQfm0lexo

Za nek zasilni odsesovalni sistem si verjetno lahko namontiraš kar navaden hišni sesalec, a? Ni ravno elegantno, delovati bi pa moralo.

Tudi meni je Metabo nekako prva izbira ...

Uporabniški avatar
brico
Prispevkov:2606
Pridružen:25 Jan 2015, 18:10

Re: Delo z lesom

Odgovor Napisal/-a brico » 30 Nov 2017, 15:52

to sem tudi mislil...navaden sesalec in cev prpeta zraven.... 8-) ...

na Metbo je ob strani črno-rdeči gumb...z njim spuščaš vodilo z dvemi lageriji, odvisno od debeline lesa, za stabilnost lista žage....
...is a good man without a good knife really a good man ?

Uporabniški avatar
olly
Prispevkov:2490
Pridružen:05 Nov 2014, 22:59

Re: Delo z lesom

Odgovor Napisal/-a olly » 30 Nov 2017, 17:35

No, @brico, kdo ga bo nabavil? Ti, ali jaz?

Da vem, kdo bo h komu hodil žagat :mrgreen:

Uporabniški avatar
miha
Site Admin
Prispevkov:5897
Pridružen:10 Sep 2013, 10:28

Re: Delo z lesom

Odgovor Napisal/-a miha » 30 Nov 2017, 18:55

Moje mnenje glede tracnih zag..

Dekupirne zage so za fine reze relativno tankega materiala, rezejo precej pocasi (vsaj napram tracnim zagam), so pa zelo okretne pri zavojih (odvisno od rezila).

Tracne zage so tudi za debelejse materiale nekaj cm do nekaj 10 cm (mocnejse), zaradi narave reza so tracne zage hitrejse (zaradi gibanja rezejo cel cas (rezilo krozi), medtem ko dekupirne zage polovico casa rezejo, polovico casa pa se vracajo v zacetno pozicijo, rezilo oscilira, ne krozi). Naceloma velja da sirsi ko je list bolj ravne reze dela. Seveda to niso tako ravni rezi kot pri kroznih )coirkularkah) zagah.

Tracne zage na spodnjem delu (ce odstejemo poceni slabe izdelke) so namizne ranga Proxxon o katerem pravis (cca dobrih 100 euro), naslednji razred so cca 300W kamor pase Metabo BAS 261 ki ga omenjas, cene so okrog 300 euro. Naslednji razred je cc 700W, cenenso 600-700 euro), sem spadajo npr Makita LB1200F in Metabo BAS 318. Potem gredo seveda naprej, firmnje vec cene so visje.
Za vecjo okretnost rezov tracne zage se dobijo tudi adapterji a so precej dragi.
Hofer je imel nedolgo nazaj tracno zago iz razreda 700w za dobrih 300 euro , kvaliteta seveda ni ista kot pri priznanih proizvajalcih.


Pri tracnih zagah je vazno da ima poleg ostalega npr dobra vodila (lagerje) za rezilo, da se da list (rezilo) sprostiti (ce ga cel cas napenja se prej unici, raztegne), kaksna je miza, da ima dobro urejeno odsesovanje itd.

Za domaco rabo bi rekel da nabavi tisto ki so jo omenil, Metabo BAS 261, dela dobro, cena ni prehuda, mislim da odreze do cca 10 cm debeline..
liste dobis (in baje jih tudi brusijo) v Lestroj (Trzin), imajo verjetno tudi kaksne rabljene (in seveda tudi nove) tracne zage, je pa to profi trgovina z boljsim, drazjim materialom po moje..
britev.si ruleeees :)

Odgovori