Nalivna peresa

Za vse teme ki nimajo blage veze s klasičnim britjem..
Odgovori
iii
Prispevkov:159
Pridružen:15 Jan 2014, 13:25
Kraj:Bil .... nekje v Savinjski dolini...
Kontakt:
Re: Nalivna peresa

Odgovor Napisal/-a iii » 12 Mar 2015, 06:21

Da spet malo obudim tole temo...

Kupil sem si spodnjo zadevo - JINHAO x750 Medium Nib - ampak zadeva ne drži vode - oz.ink-a(tinte?). Ima kartušo na navoj in izgleda vse ok, tudi poteguje lepo noter, ampak samo do neke meje (cca 5mm) in potem vse lepo odteče ven :x :x
Se da kaj narediti ali je za v smeti? Še dobro da je stal samo 2,5€ s free poštnino :lol: .
Drugače je res,kar piše v preizkusih - zelo mokro pisanje (pusti ogromno inka na površini). Izdelava presenetljivo natančna, deluje masivno tudi v roki.

Slika
Nekje v Savinjski dolini...

Uporabniški avatar
olly
Prispevkov:2490
Pridružen:05 Nov 2014, 22:59

Re: Nalivna peresa

Odgovor Napisal/-a olly » 12 Mar 2015, 06:28

Pero je pravzaprav kar všečno!

Poskusi zamenjati črnilo in sicer za kakšno, ki je bolj viskozno oz. manj tekoče.

Jaz sem ugotovil, da J. Herbin črnilo pod nobenim pogojem ne paše v Lamy Safari. Čeprav mi pero leži vodoravno na mizi in ga nikamor ne nosim, mi črnilo vztrajno teče in okrog konice naredi takšno svinjarijo, da ni za nikamor. Ko sem zamenjal za Montblanc črnilo, so težave izginile in pero piše prav solidno.

iii
Prispevkov:159
Pridružen:15 Jan 2014, 13:25
Kraj:Bil .... nekje v Savinjski dolini...
Kontakt:

Re: Nalivna peresa

Odgovor Napisal/-a iii » 12 Mar 2015, 07:13

Kaj?!? :o :shock: Na kaj takega pa niti pomislil nebi!

Imam dva črnila:
- Diamine Bottled Ink (80ml) For Fountain Pens - Sapphire Blue
- J Herbin Fountain Pen Ink Bottle // Perle Noire : Black Pearl

in modro črnilo mi je včeraj vso steklo ven.

Kje vidiš katero je bolj/manj tekoče?
Nekje v Savinjski dolini...

Uporabniški avatar
olly
Prispevkov:2490
Pridružen:05 Nov 2014, 22:59

Re: Nalivna peresa

Odgovor Napisal/-a olly » 12 Mar 2015, 07:33

Ne vidiš, treba bi bilo malo raziskat.

Gredo tudi bombice not? Poskusi s kakšnim Pelikanovim črnilom, še najmanj boš zapravil. Pred nalivanjem drugega črnila, seveda, temeljito očisti nalivno pero.

A J. Herbin tudi teče?

iii
Prispevkov:159
Pridružen:15 Jan 2014, 13:25
Kraj:Bil .... nekje v Savinjski dolini...
Kontakt:

Re: Nalivna peresa

Odgovor Napisal/-a iii » 12 Mar 2015, 07:47

J.Herbina nisem preizkusil... zvečer bo akcija :)

Bombice pa ne gredo noter.
Nekje v Savinjski dolini...

Uporabniški avatar
olly
Prispevkov:2490
Pridružen:05 Nov 2014, 22:59

Re: Nalivna peresa

Odgovor Napisal/-a olly » 12 Mar 2015, 07:50

Vredno branja:
  • Water and Dyes

    Fountain pen ink is basically water with dyes and other chemicals required for proper function. Stay away from Indian or drafting inks unless you want to say good-bye to your favorite pen.

    There are inks with pigments, but they are typically not fountain pen inks. Some inks also have chemicals such as ferro-gallic which give the ink the ability to be permanent. Those, however, are more corrosive. Most fountain pen inks use dyes to create their colours.

    The chemicals creates the properties of of the ink. The appropriate surface tension -- viscosity, the colour saturation -- dyes. As well there are antibacterial additions are included so the ink does not grow new life in the bottle and muck up in inside of your pen!

    A good part of the "ink experience" is often summarized as how it flows. It is a "wet ink" based on its degree of viscosity.

    Technical articles indicate that water has a surface tension of about 73 dynes/cm and fountain pen inks have a surface tension that is lower. Typically between 38 and 45 dynes/cm. From what I have read, if the surface tension value is above 45, then the ink tends not to run through the capillary system of the feed and the pen skips. If the rating gets below 38 then the ink just runs and the flow of ink has less control.

    A number of years ago, I had the opportunity to visit the Waterman pen factory in Nantes, France. Waterman was making their inks. Aa basic ink is used for the base and then dyes are added to create specific colours. Waterman decides on the "blend" of chemicals so that the ink has an appropriate amount of surface tension, flow and drying time assessed as best for their pens.

    Each manufacturer has their formula. So they say. But some companies use common inks. They just change the bottle or in some cases, use the same bottles and just use a different label.

Uporabniški avatar
olly
Prispevkov:2490
Pridružen:05 Nov 2014, 22:59

Re: Nalivna peresa

Odgovor Napisal/-a olly » 12 Mar 2015, 07:52

iii napisal/-a:Bombice pa ne gredo noter.
Potem prelij črnilo iz bombice v konverter, pa je.

No, najprej pero očisti z vodo, ga dobro posuši, najbolje, da ga razstavljenega pustiš stati nekje na suhem čez noč, potem pa mu nalij J. Herbin črnilo.

iii
Prispevkov:159
Pridružen:15 Jan 2014, 13:25
Kraj:Bil .... nekje v Savinjski dolini...
Kontakt:

Re: Nalivna peresa

Odgovor Napisal/-a iii » 13 Mar 2015, 07:00

Hvala olly za namig!
Preizkus je uspel -- J. Herbin NE teče!
Nekje v Savinjski dolini...

Uporabniški avatar
olly
Prispevkov:2490
Pridružen:05 Nov 2014, 22:59

Re: Nalivna peresa

Odgovor Napisal/-a olly » 13 Mar 2015, 07:04

Odlično!

Puskin
Prispevkov:1181
Pridružen:03 Dec 2014, 12:43

Re: Nalivna peresa

Odgovor Napisal/-a Puskin » 13 Mar 2015, 10:18

Olly kaj uporabljaš v Safariju? Imaš bombice ali...?
Nothing less...than BBS

Odgovori