Brušenje britve

Del foruma , ki obsega naše delo / restavriranje britev, brivnikov in ostale stvari iz delavnic :)
Odgovori
Uporabniški avatar
miha
Site Admin
Prispevkov:5897
Pridružen:10 Sep 2013, 10:28
Re: Brušenje britve

Odgovor Napisal/-a miha » 29 Nov 2016, 19:43

vostok ti postajas mojster brusenja (in britja z britvijo, bravo :)! Nebi s imislil da lapping film tako dober rob naredi kot opisujes.
britev.si ruleeees :)

vostok
Prispevkov:328
Pridružen:09 Mar 2016, 09:07

Re: Brušenje britve

Odgovor Napisal/-a vostok » 29 Nov 2016, 21:57

Sem bil tudi sam nemalo presenečen, še posebej zato, ker je za dosego rezultatov potrebno malo prehodov. Diamanti režejo zelo učinkovito in enakomerno. Poleg tega daje občutek, da se na mikro skali film lepi na rezalni rob, ki ga polira. Pozitivna stran tega je, da je poliranje enostavno in učinkovito, negativna stran pa, da je na ta način težko postaviti rezalni rob, ki v osnovi ni raven. Moje mnenje, ki ga bo ob priložnosti potrebno preveriti (nimam filma bolj grobe granulacije). Je tudi res, da je listič filma (1/3 lista A4) po šestih britvah že skoraj za v smeti.
Berem po tujih forumih in do sedaj lahko tudi sam potrdim, da je lapping film nadvse primeren za vzdrževanje ostrine britve, ki že ima postavljen rezalni rob in potrebuje le malo osvežitve. Poceni in enostaven za uporabo. Težave z brušenjem (čas, denar, tehnika...) niso več izgovor za ne-uporabo britve :)

Lp, G
Shaven haven. Respect!!

vostok
Prispevkov:328
Pridružen:09 Mar 2016, 09:07

Re: Brušenje britve

Odgovor Napisal/-a vostok » 13 Mar 2017, 09:41

Obujam malo pozabljeno temo in zastavljam vprašanje: s kakšnimi pripomočki in tehnikami polirate svoje britve ali brivnike? Zbirka britev se mi namreč počasi povečuje in nekaj je takih, ki bi potrebovale malo več nege tudi na tem področju.

Lp, G
Shaven haven. Respect!!

Uporabniški avatar
brico
Prispevkov:2606
Pridružen:25 Jan 2015, 18:10

Re: Brušenje britve

Odgovor Napisal/-a brico » 13 Mar 2017, 15:28

:lol: ...ta je bil Seviljski brivec...ne pa mi...10 kamnov, najmanj deset britev v kolekciji pa še zmeraj neki raziskujemo in se pritožujemo... :lol: ...juhuuuuu....boliiiiii.... :lol:..

SHAVE READY
Priponke
IMG_0565.JPG
IMG_0565.JPG (91.52KiB)Pogledano 8184 krat
...is a good man without a good knife really a good man ?

Uporabniški avatar
olly
Prispevkov:2490
Pridružen:05 Nov 2014, 22:59

Re: Brušenje britve

Odgovor Napisal/-a olly » 13 Mar 2017, 15:38

Ampak res!

Take mevže smo, nič ni dovolj dobro za nas :?

Uporabniški avatar
brico
Prispevkov:2606
Pridružen:25 Jan 2015, 18:10

Re: Brušenje britve

Odgovor Napisal/-a brico » 13 Mar 2017, 15:41

vostok napisal/-a:Obujam malo pozabljeno temo in zastavljam vprašanje: s kakšnimi pripomočki in tehnikami polirate svoje britve ali brivnike? Zbirka britev se mi namreč počasi povečuje in nekaj je takih, ki bi potrebovale malo več nege tudi na tem področju.

Lp, G
vodobrusni papir do 2500 gradacije...brez vode...gumirana ali usnjena šajba...Purol pasta na hitro...zelena polirna pasta za avte...tipo Dremel šlajf makina...!!!! visoke hitrosti niso za ročaje, takoj ih zažge!!!!...nisem se še spustil v paste ki jih uporabljajo zobni tehniki...frend mi je rekel da karkoli spolira do mirror efekta...in yebi ga sad...treba je dvigniti rit in ga obiskat v delavnici...samo te paste niso poceni...
...is a good man without a good knife really a good man ?

vostok
Prispevkov:328
Pridružen:09 Mar 2016, 09:07

Re: Brušenje britve

Odgovor Napisal/-a vostok » 13 Mar 2017, 17:54

@brico, hvala za namig. Očitno sem do sedaj prehitro obupal nad vodobrusnim papirjem (do 800) in prehitro posegel po dremel-u s preblagim compoundom (rdeč).

Na netu že par dni berem vse mogoče na to temo. Nekateri priporočajo brušenje z WD-40 ali čistilom za steklo, spet drugi na suho. Glede dremla in "šajb" obstaja malo morje rešitev, od katerih sem do sedaj preizkusil le originalne filc nastavke, ki pa so primarno namenjeni poliranju mehkejših kovin. Te gumirane oz usnjene nastavke narediš sam? Takih navodil je precej na voljo v raznih DIY rubrikah, vendar večjih dimenzij, za namizni brusilnik ali ročni vrtalnik (bormašino).

Lp, G
Shaven haven. Respect!!

Uporabniški avatar
miha
Site Admin
Prispevkov:5897
Pridružen:10 Sep 2013, 10:28

Re: Brušenje britve

Odgovor Napisal/-a miha » 13 Mar 2017, 19:35

pri poliranju z brusnim papirjem lahko na suho, samo traja ina traja in traja, in ko spustis eno razo se moras vrniti kaksno stopnjo nazaj :(

ce delas z masino moras paziti da ne pride do nesrece (res zelo hitro pride d otega), in d ase ne prgreje

za poliranje je ogromno compoundev, od polirnih past, do (malo bolj grobih) ti greasless compounds..., lahko tudi razno razne diamantne paste razlicnih gritov,.. na koncu ce dečlas z masino lahko kaksen rouge compound, ali CrOx ali titan (mogoce aluminijev) oksid (bela snov), k ise uporablja z ainox,.. da bolj trd finish kot npr rouge ki je za barvne kovine (trsi finish tudi bolj poudari vsako napako)

za konec kakne zobne paste (sploh za kaksno plastiko), Purol, Maas itd itd, torej paste za poliranje jekla
britev.si ruleeees :)

Uporabniški avatar
brico
Prispevkov:2606
Pridružen:25 Jan 2015, 18:10

Re: Brušenje britve

Odgovor Napisal/-a brico » 14 Mar 2017, 13:26

gumirane, usnjene ali filc nastavke ne delam sam...včasih smo neki deleli za poliranje laka na violinah...zdaj ne več...v glavnem so to šajbe za namizni brusilnik...težko je z njim delat ker je zelo močan...ročni brusilnik se ustavi ko malo bolj pritisneš, sploh če imaš kako poceni varijanto...dobro si je narediti konveksen leseni profil na katerega fiksiraš klino...seveda, če ni ročajev gor...tudi z ročaji gre, samo je več dela...
...is a good man without a good knife really a good man ?

vostok
Prispevkov:328
Pridružen:09 Mar 2016, 09:07

Re: Brušenje britve

Odgovor Napisal/-a vostok » 14 Mar 2017, 16:52

Filc nastavki so dovolj poceni iz Hong Konga (eBay ali AliExpress) usnjenih ali gumastih za dremel pa nisem uspel zaslediti - obstajajo samo v večjih dimenzijah. Kupit nameravam še različna polirna sredstva (compounde) in vodobrusni papir finejših granulacij. Tudi sam sem razmišljal v smeri stabilizacije rezila britve, morda lesen profil, morda močan magnet ki bi držal britev fiksno med poliranjem. Tretja varianta je izdelava stojala za dremel in poliranje z manipuliranjem rezila britve. Četrta varianta je stojalo/nosilec za vrtalni stroj, ki bi imel vpet običajen polirni kolut namesto svedra.

Bo potrebno malo prespati.

Lp, G
Shaven haven. Respect!!

Odgovori