Brušenje britve

Del foruma , ki obsega naše delo / restavriranje britev, brivnikov in ostale stvari iz delavnic :)
Odgovori
Uporabniški avatar
miha
Site Admin
Prispevkov:5897
Pridružen:10 Sep 2013, 10:28
Re: Brušenje britve

Odgovor Napisal/-a miha » 28 Maj 2016, 11:54

Vidim da ti gre dobro in kar je se bolj vazni da napredujes :D.
britev.si ruleeees :)

vostok
Prispevkov:328
Pridružen:09 Mar 2016, 09:07

Re: Brušenje britve

Odgovor Napisal/-a vostok » 01 Jun 2016, 21:00

Pozdravljeni!

Teoretično tole ni brušenje, bo pa brušenje takoj sledilo :)

Danes sem imel malo časa in sem se lotil čiščenja britve oziroma poliranja rezila. Zopet je bila v igri Krico britev, nakateri sem se učil brušenja.
Prej 1.jpg
Prej 1.jpg (108.24KiB)Pogledano 9132 krat
Posebej za ta namen (in ostalo brkljanje po stanovanju) sem si omislil DREMEL 3000.
Orodje.jpg
Orodje.jpg (109.44KiB)Pogledano 9132 krat
Britev sem najprej temeljito očistil rjastih ostankov z žičnim nastavkom, nato pa zbrusil z vodobrusnim papirjem 320 in 600. Nadaljeval sem z nastavkom za poliranje in rdečo polirno kremo, ki je prišla v kompletu z orodjem.

Z rezultatom sem zelo zadovoljen. Ves proces mi je vzel dobri dve uri. Z dodatnim vložkom časa bi lahko dosegel še boljšo gladkost, vendar je britev sedaj delno spolirana ob tem pa ohranja karakter.
Potem 1.jpg
Potem 1.jpg (80.05KiB)Pogledano 9132 krat
Ko sem tole spisal so se ravno Naniwe namočile. Grem britev še enkrat nabrusit. Upam, da bo jutri zjutraj že dovolj brade za test.

LP, G
Shaven haven. Respect!!

Uporabniški avatar
miha
Site Admin
Prispevkov:5897
Pridružen:10 Sep 2013, 10:28

Re: Brušenje britve

Odgovor Napisal/-a miha » 01 Jun 2016, 21:57

super si jo spucal :), bravo!

na sreco ni bila zeo rjava, drugace se pa clovek RES nadela.
Zicnata zna narediti kdaj skodo, sploh okrog roba, kjer je britev najbolj obcutljiva. Za filc si nabavi kaksne compounde (ce te zanima lahko tudi kaksno na druzenju receva), tudi tu je cela znanost, predvsem pa na zacetku pazi da ti ne zagrabi npr filc brite, ker jo lahko kam dobis, se bolj verjento pa da jo poskodujes... ampak spreten koakor si po moej s tem ne bo tezav ;)!

ta vecji mojstri se hvalijo da to delajo na roke,.. je pa res da so vsi vec ali manj v penziji in lahko s smirgli 2 dni drgnejo (roke jih pa tkao ali tako ze od revme verjetno bolijo tako da muskl fiber ni tak problem :twisted: ).. drugace pa to najveckrat delajo z buffing masinami,... podobnimi kot si videl pri Ostrem robu zadnjic, le da navadno vecje.. no tam pa res zagrabi in zabrise britev, in ce je kaj kam zataknjeno (npr prst ki cudno drzi, ali rob britve narobe obrnjen) pa gre se kaj zraven .. btw od teh masin pride izaz buffing za britje,. ker ko to delajo uporabljajo prbl iste ponavljajoce gibe (da cim bolj iznicijo rase s poliranjem)
britev.si ruleeees :)

vostok
Prispevkov:328
Pridružen:09 Mar 2016, 09:07

Re: Brušenje britve

Odgovor Napisal/-a vostok » 01 Jun 2016, 23:27

Sem malo nerodno napisal, ker se mi je mudilo brusit :arrow:

Z vodobrusnim papirjem sem kar lepo old school na roke zbrusil, imam še sedaj vse črno za nohti :? "revma" je prav tako prisotna.

Žičnati nastavek je medeninast in predvsem pride prav za čiščenje ročaja (shank) na narebrenem delu. Žičke so tako mehke, da so za seboj po čiščenju rje pustile medeninast prah, ki pa se je v nadaljevanju enostavno spoliral iz jekla. S filcem sem uporabljal rdečo pasto (compound), ki je prišla v kompletu, dodatno sem kupil še en lonček. Do sedaj s poliranjem nisem imel izkušenj in težko rečem, kako učinkovita je ta pasta, po eni uporabi se zdi OK. S to pasto sem uspešno in hitro spoliral tudi ročaj britve (scales), ki je bil površinsko poškodovan po razkuževanju. Vse dodatne informacije nadvse dobrodošle, se že veselim druženja.

LP, G
Shaven haven. Respect!!

Uporabniški avatar
miha
Site Admin
Prispevkov:5897
Pridružen:10 Sep 2013, 10:28

Re: Brušenje britve

Odgovor Napisal/-a miha » 01 Jun 2016, 23:44

To je ta rouge compound, zelo fin in cisto ok. Pazi da jekla ne pregrevas. Pri plastiki imej pocasne obrate ker ti jo zna topiti oz unicevati. Rocaje si verjetno unicil ker si uporabil etanol ali njemu podobno topilo,znna topiti nekatere umetne materiale rocajev.
Imam tako jeklene kakor tudi medeninaste in plasticne krtace a mi nikoli ne sedejo, to o cemer govoris je kot ena mesing pozlata ki ostane zabciscenjem a ne..?
Crni nohti... Pomaga ce delas z solgimi in si jih pol porezes, jih lahko bolje spucas in si v sluzbi tako kot se zagre ;).. Zna pomagati se si prej s kaksno kremo namazes, potem lazje spucas...
britev.si ruleeees :)

vostok
Prispevkov:328
Pridružen:09 Mar 2016, 09:07

Re: Brušenje britve

Odgovor Napisal/-a vostok » 02 Jun 2016, 14:34

Pozdravjeni!

Rouge compound je čisto ok in precej fin. Bi si na začetku procesa želel kaj bolj agresivnega, za konec je super. Po krtačenju je res ostala mesingasta pozlata, kar pomeni, da je material krtačke mehkejši od jekla in ga zato ne poškoduje. Glede pregrevanja je treba biti pazljiv, ker se britev dokaj hitro segreje. Merilo za pregrevanje je kar moja roka; ko je rezilo prevroče za dotik s prosto roko, ga za hip potopim v kozarec hladne vode. Temperatura tako nikoli ne preseže recimo 50-60°C, kar jeklu ne škodi.
Plastiko na ročaju sem razkuževal s Spitadermom, ki se sicer uporablja za razkuževanje medicinskih inštrumentov. Poškodbe so bile v obliki sivih lis na črnem ročaju, ki pa so se lepo spolirale in so v celoti odstranjene. Poliral sem na relativno nizkih obratih.
Dremel je nastavljiv (po katalogu) med 5000 in 32000 vrt/min. Hitrost nastavljam po občutku, za poliranje jekla recimo nekje okrog 20-25 k vrt/min in za ročaj okrog 8-11k vrt/min. Če je to optimalno, ne vem, ampak deluje.

Mimogrede, britje danes zjutraj nadvse uspelo. Sicer samo en prehod nekje med XTG in ATG, plus popravki, ker je od prejšnjega britvanja preteklo le 19 ur. DFS, brez iritacije. Britev sem po poliranju nabrusil v cca 45 minutah preko vseh štirih kamnov in jo nato postropal, cca 50 prehodov po grobi strani stropa in 70 po gladki strani stropa. Vesel :D

Lp, G
Shaven haven. Respect!!

Uporabniški avatar
miha
Site Admin
Prispevkov:5897
Pridružen:10 Sep 2013, 10:28

Re: Brušenje britve

Odgovor Napisal/-a miha » 02 Jun 2016, 15:55

Rouge je absolutno za na konec, za prej imas kaksno emery compound npr, se prej greaseless compounds, ali kaj podobnega, ali smirgel, ali pa npr "buffing" wheels od Dremla, v narekovajih zato ker niso buffers v pravem pomenu besede ampak nek abrazivni mikromesh, gradacija od 180 do 320, kar dobro dela, ni pa ekstemno poceni :D..
britev.si ruleeees :)

vostok
Prispevkov:328
Pridružen:09 Mar 2016, 09:07

Re: Brušenje britve

Odgovor Napisal/-a vostok » 09 Avg 2016, 11:51

Pozdravljeni!

Sem zadnje čase malce šprical forum, pa zato nič manj vneto brusil :)
Tokrat je bila na vrsti nova pridobitev, Ford&Medley, Sheffield, 6/8, hollow ground:
Ford&Medley1.jpg
Ford&Medley1.jpg (131.05KiB)Pogledano 8947 krat
Nisem se še dokončno odločil, do kakšne mere bom to britev obnovil. Potrebovala bi poliranje in verjetno nov ročaj.

Najprej sem se lotil brušenja. Uporabil sem vse svoje granulacije kamnov Naniwa; 1000, 3000, 8000 in 10000. V prvem poskusu brušenje neuspešno. Testno britje je pokazalo neenakomeren rezalni rob, ki je bil na določenih delih odličen, na določenih pa neuporaben.
Brušenje preko vseh granulacij sem ponovil in dosegel rob, ki je bril enakomerno, vendar grobo in neučinkovito. Pri tem brušenju sem sledil You Tube navodilom Lynna Abramsa, krožna metoda. Ta metoda predvideva zelo majhno število ponovotev na kamnih visoke granulacije, praktično brez pritiskanja. Za konkretno britev se je izkazala za nezadostno.
Brušenje sem ponovil še v tretje, tokrat le na kamnih granulacije 8000 in 10000, z večjim številom ponovitev. Pred brušenjem sem omenjena kamna še poravnal in očistil s kamnoma nižje granulacije, pod tekočo vodo. Tokratno brušenje je bilo uspešno in britev sedaj zadostuje za CCS do DFS v enem do dveh prehodih.
Vse skupaj je, s prekinitvami, trajalo kak teden.

Nauki te zgodbe: 1. vsaka britev se brusi zelo različno, ne glede na material. 2. pri postavitvi rezalnega robu je potrebno preveriti celotno dolžino rezalnega robu. 3. na dolgi rok bo potrebno investirati v namensko diamantno ravnalno ploščo (DMT lapping plate).

Prihodnji teden dobim v roke še "lapping film", ki naj bi po brušenju omogočal zelo nežno britje. Pri svojem učenju brušenja namreč dosegam dobro ostrino, sicer gladko britje pa občasno spremlja iritacija, ki jo želim odpraviti.

Lp, G
Shaven haven. Respect!!

Uporabniški avatar
olly
Prispevkov:2490
Pridružen:05 Nov 2014, 22:59

Re: Brušenje britve

Odgovor Napisal/-a olly » 09 Avg 2016, 13:41

Lepa britev, Vostok!

vostok
Prispevkov:328
Pridružen:09 Mar 2016, 09:07

Re: Brušenje britve

Odgovor Napisal/-a vostok » 29 Nov 2016, 18:33

Pozdravljeni!

Po malo daljšem odmoru nadaljevanje teme o brušenju. V tem času postal ponosni lastnik DMT Dia Sharp Coarse diamantne brusne plošče in lapping filma v dveh različnih granulacijah; 3 mikrone in 1 mikron.
Do sedaj sem tudi precej izboljšal tehniko brušenja na Naniwa kamnih. Brušenje poteka sistematično in precej hitreje. V veliko pomoč mi je tudi draguljarski mikroskop, s katerim ocenim stanje rezalnega robu po vsakem koraku. Brušenje na kamnu višje granulacije nadaljujem šele, ko je rezalni rob popolnoma zglajen na obstoječem kamnu in po celotni dolžini, na obeh straneh britve. Če katerikoli od teh pogojev ni izpolnjen, britev ne bo enakomerno nabrušena.
Draguljarski mikroskop.jpg
Draguljarski mikroskop.jpg (114.96KiB)Pogledano 8695 krat
DMT Dia Sharp ploščo sem primarno kupil za ravnanje kamnov Naniwa. Proizvajalec tako uporabo izrecno odsvetuje, vendar uporabniki na kar nekaj tujih forumih poročajo o dobrih rezultatih. Ta poročila in pa dejstvo, da namenska DMT ravnalna plošča (Dia Flat) stane štirikrat toliko, kot brusna plošča Dia Sharp, so botrovali odločitvi o nakupu slednje.
Ob prvi uporabi je diamantna plošča poškodovala površino brusnih kamnov z razami :shock: Po natančnem pregledu se je izkazalo, da je diamantna plošča minimalno površinsko poškodovana (med transportom ali ob prvi uporabi, prepozno, da bi z gotovostjo dognal), v poškodbo se je vgnezdil košček brusnega kamna in nato med ravnanjem razil površino ostalih kamnov. Raze so postale očitne šele med sušenjem kamnov.
Ko me je prva panika malo minila, sem natančno pregledal DMT ploščo, dognal vzrok raz, jo še enkrat temeljito očistil in na njej nabrusil kuhinjski nož. Zelo uspešno.
Še enkrat sem zgladil Naniwa kamen gradacije 1000 na DMT plošči, na delu brez poškodb. Nato sem ta kamen uporabil za glajenje ostalih kamnov Naniwa višjih gradacij. Kamni so že imeli ravno površino (DMT ravnanje) in jih je bilo potrebno samo še zgladiti, odpraviti raze. Dokaj uspešno. Raze so sedaj skoraj popolnoma odstranjene in ne ovirajo procesa brušenja britev. Zaradi ravne, sveže površine kamnov je tudi sicer brušenje sedaj bolj učinkovito.

Najprej sem se lotil postavljanja rezalnega robu in brušenja britve Thomas Wilson, Sheffield, 6/8. Britev je brušena nekje med 1/2 in 1/4 votlo (hollow) in zato nekoliko težja od polno votlo brušenih britev. Ima tudi malo "nasmeha".
Pustila se je nabrusiti dokaj hitro, značilno za Sheffield jeklo, ki je nekoliko manj trdo. Testno (suho) britje je pokazalo, da je ostrina zadovoljiva, britev pa še vedno ni dovolj "blaga" za več prehodov brez iritacije - še vedno je malenkostno grabila kožo.
Odločil sem se preizkusiti še lapping film, ki je v predalu čakal že kar precej časa. Za podlago sem uporabil raven kos pleksi stekla debeline 10mm. Nanj sem razpršil malo vode in položil (odrezan na primerno velikost) listič filma, nato pa s krpo iztisnil ves zrak med pleksi steklom in filmom. Najprej sem uporabil film granulacije 3 mikrone (cca 7000). Površina rezalnega robu britve je takoj pokazala znake brušenja na filmu, zato sem brušenje nadaljeval na filmu gradacije 1 mikron (cca 22000). Rezultat je bil zelo obetaven, lepo spoliran, enakomeren rezalni rob. Britev sem nato samo še postropal, okrog 60 prehodov z minimalnim pritiskom.
Testno britje je bilo tako obetavno, da sem nemudoma nadaljeval brušenje vseh svojih preostalih britev, ki so takoj primerne za uporabo, po enakem postopku.
Rezultat:
Britve.jpg
Britve.jpg (119.5KiB)Pogledano 8695 krat
Žal nisem imel časa objavljati SOTD, se pa sedaj pretežno brijem z britvami, nadvse uspešno, redno dnevno in z minimlno ali nič iritacije 8-) :D

Lapping film producira rezalni rob, ki je oster in obstojen obenem, pravilna tehnika stropanja (ZELO MALO pritiska) mu odvzame agresivnost do kože. Britje je sedaj udobno in hitrejše, DFS-BBS v dveh prehodih, cca pol ure od priprave do AS, vključno s tuširanjem. Happy camper :D

V prihodnosti me čaka še dokončna odločitev, kaj storiti z DMT ploščo. Poskusil jo bom "rešiti" za nadaljno uporabo za ravnanje brusnih kamnov. V primeru neuspeha bo služila brušenju kuhinjskih nožev, potreboval pa bom nekaj drugega za ravnanje Naniwa kamnov. Po malem me mikajo tudi japonci (JNAT), vendar bo pred morebitnim nakupom potrebno opraviti še veliko domače naloge.

Sporočim.

Lp, G
Shaven haven. Respect!!

Odgovori