Brušenje britve

Del foruma , ki obsega naše delo / restavriranje britev, brivnikov in ostale stvari iz delavnic :)
Odgovori
Uporabniški avatar
_mack_
Prispevkov:20
Pridružen:18 Nov 2015, 17:47
Re: Brušenje britve

Odgovor Napisal/-a _mack_ » 11 Maj 2016, 00:19

Vostok, odlično opisan postopek brušeanja. Glede porabljenega časa za brušenje predvidevam da si brusil res na lahko kot peresce.
Sam sem doživel s strop-anjem da že samo usnje močno pobera materjal (po hrbtenici če ni zaščitena s trakom oz. ob straneh rezila britve).

Uporabniški avatar
miha
Site Admin
Prispevkov:5897
Pridružen:10 Sep 2013, 10:28

Re: Brušenje britve

Odgovor Napisal/-a miha » 11 Maj 2016, 04:28

_mack_ napisal/-a:Vostok, odlično opisan postopek brušeanja. Glede porabljenega časa za brušenje predvidevam da si brusil res na lahko kot peresce.
Sam sem doživel s strop-anjem da že samo usnje močno pobera materjal (po hrbtenici če ni zaščitena s trakom oz. ob straneh rezila britve).
Verjeno si imel na stropu kaksno abrazivno sredstvo (glede na hitrost kako hitro ti je odnasalo je mogoce gor diamantna pasta ali kak podobnega)? Strop sam po sebi ne pobira nic, mogoce teoreticno kaksen atom sem ter tja odnese.. V praksi se pa nic ne pozna v smislu da bi vidno odnasal jeklo
britev.si ruleeees :)

vostok
Prispevkov:328
Pridružen:09 Mar 2016, 09:07

Re: Brušenje britve

Odgovor Napisal/-a vostok » 11 Maj 2016, 10:54

Pozdravljeni!

@_mack_, meni se ni zdelo, da bi zelo na rahlo brusil, prej nasprotno, ker sem pač neučakane sorte. Pritiskal sem, kolikor sem si upal, brez da bi povzročal zvijanje rezila, kar bi spremenilo kot rezalnega robu in ga zaokrožilo. Poleg tega močnejše pritiskanje pusti za seboj globje raze, ki jih potem (precej) dalj časa odstranjuješ na naslednjem kamnu.
Pri stropanju nisem opazil nikakršnega odvzema materiala, je pa res, da se po stropanju, na delih, ki so bili v kontaktu s stropom, britev lepo sveti. Sam to pripisujem odstranjevanju nečistoč in ne samega materiala britve.
miha napisal/-a:Pri stropanju naj nebi pritiskal, delal naj bo x-stroke in pazil naj bi da vleces po stropu tudi rezalni rob
Pri stropanju sem res malo pritiskal, kakor sem videl na YouTube-u. Bom naslednjič poskusil brez pritiskanja, oziroma najprej celo britje brez stropanja. Samo tako bom lahko ugotovil, ali je problem v brušenju, ali v stropanju (ali oboje :) ).

Lp, G
Shaven haven. Respect!!

vostok
Prispevkov:328
Pridružen:09 Mar 2016, 09:07

Re: Brušenje britve

Odgovor Napisal/-a vostok » 18 Maj 2016, 12:54

Pozdravljeni,

(končno) zopet prišel do brusnih kamnov. Včeraj sem kupil še malo močnejše povečevalno steklo in pobliže ocenil rezultate prejšnjega brušenja. Ralog za malenkostno cukanje in praskanje po koži so bile raze na rezalnem robu. Zaenkrat njihov nastanek še odkrivam, vse bolj pa je na sumu strop in moja tehnika stropanja.

Britev Krico sem tako vrnil na kamen gradacije 8000 in odstranil vse raze. Začel sem s prehodi s krožnimi gibi, v vsako smer trikrat, nato pa nadaljeval z vzdolžnimi gibi kakih 10 minut. Ob ponovnem pregledu je bil rezalni rob zglajen, opazni so bili sledovi brušeja na zadnjem kamnu, drugih raz pa ni bilo več. Britev je zadovoljivo (ne perfektno) brila dlake na podlakti. Nadaljeval sem na kamnu gradacije 10000 in rezalni rob spoliral v cca 10 minutah z vzdolžnimi gibi in progresivno zmanjševanim pritiskanjem. Zadnjih 20 prehodov po kamnu je bilo praktično brez pritiskanja.
Britev sem nato zopet pregledal s povečevalnim steklom in opravil test z britjem podlakti. Super.
Nato sem britev postropal, 25 prehodov, minimalni pritisk. Rezultati ponovljenih vizualnih in rezalnih testov so bili, presenetljivo, slabši. Na rezalnem robu so se pojavile raze, ki jih prej tam ni bilo, britev je brila za odtenel slabše, zato sem jo še enkrat spoliral na kamnu 10000 (1-2 minuti, brez pritiskanja).

Sledi britje brade.

Sporočim.

LP, G
Shaven haven. Respect!!

vostok
Prispevkov:328
Pridružen:09 Mar 2016, 09:07

Re: Brušenje britve

Odgovor Napisal/-a vostok » 19 Maj 2016, 08:21

Lekcija #2:

NIKOLI se ne ne brij z britvijo, ki po brušenju ni bila postropana.

Rezultati so zelo podobni tistim v prejšnjem tednu, ko sem v SE brivnik vstavil ZELO agresivno britvico. Obril sem sicer se, vendar sem ob tem pridelal nekaj urezninic in enakomerno iritacijo po vsem področju britja. Galunski kamen je pekel, kot v "dobrih starih časih" DE začetkov. Sklepam, da je po brušenju ostal t.i. živ rob, ki bi ga bilo nujno postropati, pa tega nisem naredil.

Pred nadaljevanjem bom pogledal še kakšen video na temo brušenja in stropanja ter prebral še kak članek. Kot vedno, komentarji cenjenih bralcev nadvse dobrodošli.

Na pozitivni strani: tehnika britvanja mi gre že precej bolje od rok, za tokratno nadaljevanje sem prvič preizkusil MWF milo, ki je tudi zelo dobro, z najbolj obstojno peno do sedaj.

Lp, G
Shaven haven. Respect!!

Puskin
Prispevkov:1181
Pridružen:03 Dec 2014, 12:43

Re: Brušenje britve

Odgovor Napisal/-a Puskin » 19 Maj 2016, 09:33

Jao jao...jaz še nož po brušenju postropam. ;)
Nothing less...than BBS

Uporabniški avatar
miha
Site Admin
Prispevkov:5897
Pridružen:10 Sep 2013, 10:28

Re: Brušenje britve

Odgovor Napisal/-a miha » 19 Maj 2016, 15:48

Puskin napisal/-a:Jao jao...jaz še nož po brušenju postropam. ;)

...ker se brijes z nozem :twisted:

Vostok: temu se rece da je smooth edge... (Po stropanju npr)
britev.si ruleeees :)

vostok
Prispevkov:328
Pridružen:09 Mar 2016, 09:07

Re: Brušenje britve

Odgovor Napisal/-a vostok » 19 Maj 2016, 21:20

Pozdravljeni!

@Puskin, ja hvala za opozorilo :P Saj sem napisal, da so moje izkušnje na tem področju (bile) enake nič. No, sedaj vem.

Kakorkoli že, britev skrbno postropana, brez pritiskanja, na napetem stropu in s posebnim poudarkom na lahnem glajenju rezalnega robu. Pa da vidimo jutri zjutraj :|

Lp, G
Shaven haven. Respect!!

vostok
Prispevkov:328
Pridružen:09 Mar 2016, 09:07

Re: Brušenje britve

Odgovor Napisal/-a vostok » 26 Maj 2016, 14:55

Pozdravljeni!

Danes odprl zaščitni ovoj in očistil NOS medicinsko inox britev. Britev je bila že delno nabrušena, kovica med ročajem in rezilom je bila zrahljana.
Britev sem najprej razkužil z razpršilom in jo temeljito očistil s papirnatimi robčki (slike v temi Medicinska inox britev). Nato sem s kladivom nežno potapkal kovico (pin) med rezilom in ročajem, da sem dosegel zadovoljivo trenje pri odpiranju in stabilnost ročaja pri odprti britvi.
Ne glede na to, da je britev že prišla delno nabrušena, sem brušenje začel na kamnu gradacije 1000 in na novo postavil rezalni rob, ki je bil pred tem zelo ozek. Ker je bila britev v dobrem stanju, je brušenje potekalo relativno hitro. Nekaj prehodov s krožnimi gibi, nato pa vzdolžni prehodi (okrog 50), dokler britev ni začela grobo briti dlak na podlahti. Nadaljeval sem na kamnu gradacije 3000, tehnika je bila povsem enaka, število prehodov podobno, morda malenkost večje. Nato sem rezalni rob spoliral še na kanmih gradacije 8000 in 10000, kjer sem se zadržal 10 minut na prvem in 5 minut na drugem. Sledilo je stropanje, 50 prehodov z minimalnim pritiskom na napetem stropu.
Britev brije dlake na podlahti brez dotika kože. Krstno britje sledi jutri, danes sem se že obril.

LP, G
Shaven haven. Respect!!

vostok
Prispevkov:328
Pridružen:09 Mar 2016, 09:07

Re: Brušenje britve

Odgovor Napisal/-a vostok » 28 Maj 2016, 10:02

Krstno britje uspelo, britev brije povsem gladko in ne iritira kože. Nekaj težav sicer pri prehodu ATG, malo moja tehnika šepa, malo pa je ročaj pretežak. Bom oboje popravil :)
Še enkrat sem si ogledal par videov na temo stropanja in novi strop dodatno zgladil s steklenico. OGROMNA razlika v gladkosti britja.

Lp, G
Shaven haven. Respect!!

Odgovori