Izdelava ročaja za nož

Del foruma , ki obsega naše delo / restavriranje britev, brivnikov in ostale stvari iz delavnic :)
ecofst
Prispevkov:50
Pridružen:29 Nov 2015, 14:27
Izdelava ročaja za nož

Odgovor Napisal/-a ecofst » 22 Dec 2015, 08:09

Na šihtu se žal prevelikokrat zgodi, da komu pade nož na tla in jih posledično skupi..meni, ki jih brusim, se pa meša :D ta nož sem našel nekje v škatli z "neuporabno" šaro ker je imel zlomljem ročaj. Najprej sem izdelal novega iz pleksija-oblikovan v klasično obliko, ki se kao prilega v roko ter sam nož nabrusil. Po slabega pol leta je revež letel na tla in ostal brez konice, dva dneva kasneje pa spet in je počil ročaj. Padla je odločitev za izdelavo lesenega, v japonskem stilu, osemkotnega ročaja. Uporabil sem bukov les, ki mi je ostal od izdelave stopnic. Narejen je pa izkljucno z uporabo rocnega orodja z izjemo sredinskega reza, ki mora biti u nulo na sredini in raven.
Najprej sem zarisal obliko in na grobo izžagal ročaj nakar je sledilo "rašpanje" in brušenje z brusi razlicnih granulacij do 320.
Največ časa je pobralo dolbenje ležišča saj gre v vsako polovico za polovično debelino noža globoko, ki pa je v obliki črke V(od 1.35mm do 1.7mm).
Nož je v eno polovico tudi zakovičen tako da ga ne bom sam hudič premaknil.
Sledilo je lepljenje in nekajdnevno čakanje.
Po sušenju lepila sem popravil konico in sedaj so na vrsti samo še finese kot so: izravnava, fino brusenje, premaz in najverjetneje tudi kovinski obročki na začetku in koncu ročaja oz.kakorkoli se pač reče temu... :) ter seveda brušenje.

Slika

Razlika pred in po brušenju
Slika
Nova konica
Slika

Trenutno stanje
Slika

Puskin
Prispevkov:1181
Pridružen:03 Dec 2014, 12:43

Re: Izdelava ročaja za nož

Odgovor Napisal/-a Puskin » 23 Dec 2015, 08:55

Odlično! Daj poslikaj še ko bo sfiniširano. Bravo!
Nothing less...than BBS

Uporabniški avatar
miha
Site Admin
Prispevkov:5897
Pridružen:10 Sep 2013, 10:28

Re: Izdelava ročaja za nož

Odgovor Napisal/-a miha » 23 Dec 2015, 19:41

Se pridrizujem cestitkam, bravo! A tisti obrocki ne grejo gor pred lepljenjem rocaja (obrocek ki stiska rocaj pri rezilu)?
A rezilo bos se poliral? In btw zelo me zanima kako brusis, daj nam malo opisati svoj workflow prosim ;)..
britev.si ruleeees :)

Uporabniški avatar
brico
Prispevkov:2606
Pridružen:25 Jan 2015, 18:10

Re: Izdelava ročaja za nož

Odgovor Napisal/-a brico » 23 Dec 2015, 20:45

....no, da še jaz prstavim svoj lonček....jaz bi tudi rad najdel kako tako Debo nekje v škatli, magari odpadni..zarjaveli...predvsem čestitke da imaš voljo obnavljat take minorne stvari...marsigdo bi zadevo vrgel v smeti in kupil novo....Bourdain je rekel da vsaki "chief" potrebuje samo en dober nož...mislim da ne potrebuješ rinke ker si naredil sendvič varijanto....bukev je zelo trpežna...če si zalimal po PSu bo držalo 10 let....lahko pa potestiraš...zaščiti klino in ga 10 vrži z drugega štuka na ročaj, seveda...glede na to da gre za kuhinjo, zaščita samo olivno olje....
sicer pa, potrebuješ kak nasvet ali samo predstavljaš svoj projekt????ker, preden boš oljil, narahlo zmoči ročaj dvakrat do trikrat da pobrusiš kocine... ;) ...
...is a good man without a good knife really a good man ?

ecofst
Prispevkov:50
Pridružen:29 Nov 2015, 14:27

Re: Izdelava ročaja za nož

Odgovor Napisal/-a ecofst » 24 Dec 2015, 00:08

Hvala :) tisti obrocki ne vem kdaj grejo gor-prvic delam lesen rocaj..pri temu bi bili bolj kozmeticne narave, da bi koncni izdelek izgledal bolj "profi" :D
Kar se pa brusenja tice..hmm..izgleda bolj indijansko pri meni, saj nisem se nasel primernega izgovora za zeno, ki bi upravicil nakup pravih in predvsem dragih kamnov :lol:
Uporabljam 4 oz. 5 kamnov razlicnih granulacij in sicer:
~400
~1000
-belgijski modri in rumeni(coticule stone) granulaciji 4000 in 8000
-kamen za finiš pa je nekje med 10k in 12k-na tem brusim s par kapljicami olja
-navaden usnjen pas za hiter strop

Proces pa...kamne najprej namocim za 15-20min in veselica se zacne ;) na katerem kamnu zacnem je seveda odvisno od zacetne ostrine noza. Koncam vedno s par potegi po usnjenem pasu. Z ostrino sem pa zadovoljen, ko je noz sposoben britja pod lastno tezo oz.lahko odrezes rezino zrelega paradajza brez tezav s kozico in se skozi samo rezino vidi.
Za poliranje uporabljam pasto in lots of elbow grease :D
To velja za noze, ki sem jih ze brusil oz. tiste, pri katerih pustim enak kot brusenja. Na sliki se vidijo sledi brusenja od vodnega kamna, ki se vrti, saj sem zbrusil stran "dvojni kot" kar mi omogoca boljso ostrino in zivljensko dobo ostrine.

Ta doticni noz ne bo sel na poliranje ker nima pomena + skrobna zivila in ostala z veliko soka v sebi se "lepijo" na rezilo ce je le-to kot ogledalo, kar otezuje delo pri hitrem rezanju..

Projekt izdelave sem pa zelel predstaviti. Sem pa vedno odprt za bilokaksne predloge/nasvete ;)
Rocaj bo pa premazan s 3-4 rokami laka ker oljenje ne pride v upostev zaradi pogostega stika z raznimi zivili, olji, cistili...in mora pac biti po predpisih(ceprav prodajajo olja za premaze rocajev, rezalnih desk itd.)
Pri premazu lesa z lakom pa ponavadi zbrusim do granulacije 320, nanesem eno roko kar pa naredi to da les vecino vpije in se nabrekne. Ko je suho, zbrusim stran te kocine s 320 in nato s 500. Sledi nov nanos in brusenje s 500 in 800, tretji nanos in brusenje z 800 in 1500. Po zadnjem nanosu naceloma ne brusim vec.

Ta noz je pa na zacetku imel drugo podobo-rezilo je bilo ~2cm daljse in vrhnji del konice je bil drugacen. Rezilo sem pa moral skrajsati, da sem pridobil na dolzini dela, ki je v rocaju ker jim ga je uspelo tam zlomiti :shock:
Se pa tudi sam ne bi branil bilokaterega jap.noza ne samo debe ;) cene za prave in dobre so pa tut.. :D
V to sem se pa spustil predvsem zato, ker so mi nozi, taksni in drugacni, od vedno pri srcu. In ja, en dober je dovolj-problem je pa v tem, da je prevec dobrih :D

Uporabniški avatar
miha
Site Admin
Prispevkov:5897
Pridružen:10 Sep 2013, 10:28

Re: Izdelava ročaja za nož

Odgovor Napisal/-a miha » 24 Dec 2015, 06:42

Hvala za opis. Sem prav z zanimanjem prebral kaoo brusis noze in testiras, saj tu vsak po svoje dela.
britev.si ruleeees :)

Puskin
Prispevkov:1181
Pridružen:03 Dec 2014, 12:43

Re: Izdelava ročaja za nož

Odgovor Napisal/-a Puskin » 24 Dec 2015, 08:25

Lep opis! :-)
Morda kot idejo...moj prijatelj umetnik, sicer dela tudi puške za podvodni ribolov, na ročaje posuje Swarovski kristale in namesto laka uporablja epoxi. Izdelki so trpežni,lepi in funkcionalni.
Nothing less...than BBS

Uporabniški avatar
miha
Site Admin
Prispevkov:5897
Pridružen:10 Sep 2013, 10:28

Re: Izdelava ročaja za nož

Odgovor Napisal/-a miha » 24 Dec 2015, 08:32

Puskin napisal/-a:Lep opis! :-)
Morda kot idejo...moj prijatelj umetnik, sicer dela tudi puške za podvodni ribolov, na ročaje posuje Swarovski kristale in namesto laka uporablja epoxi. Izdelki so trpežni,lepi in funkcionalni.

:D :D :shock: :lol:
Puskin, si me pa nasmejal, namrec ko si predstavljam pusko (ok podvodno) z BLESCICAMI
britev.si ruleeees :)

Puskin
Prispevkov:1181
Pridružen:03 Dec 2014, 12:43

Re: Izdelava ročaja za nož

Odgovor Napisal/-a Puskin » 24 Dec 2015, 08:39

Njet! Niso une lepe bleščice, ki smo jih navajeni, ampak najbrž odpadni prah. Tako,da se nič ne sije...ostane pa noro dober grip.
Nothing less...than BBS

Uporabniški avatar
miha
Site Admin
Prispevkov:5897
Pridružen:10 Sep 2013, 10:28

Re: Izdelava ročaja za nož

Odgovor Napisal/-a miha » 24 Dec 2015, 08:46

Ne kvari mi predstave o glittery puski, sem mislil da majo take samo kaksne redke americanke (ala muca kitty mitraljez).
britev.si ruleeees :)

Odgovori