Popravljanje, vzdrževanje nožev

Del foruma , ki obsega naše delo / restavriranje britev, brivnikov in ostale stvari iz delavnic :)
Uporabniški avatar
Omega
Prispevkov:305
Pridružen:30 Jun 2014, 20:58
Popravljanje, vzdrževanje nožev

Odgovor Napisal/-a Omega » 07 Maj 2015, 08:37

take teme še nisem videl, trenutno se pa sam spravljam obnavljat očetov nož :) ne vem točne zgodovine, sicer bi tudi o tem kaj napisal, imam pa eno vprašanje. Na slikah spodaj se vidi (približno) kako je narejen zadnji del noža, ki drži lesen ročaj na tangu. Ta ročaj je pri meni v zelo slabem stanju (star, rahlo gnil in zalepljen z mekolom), ampak ne vem kako bi ga zamenjal, saj ne znam odstraniti konca tako, da bi ga lahko še kdaj uporabil. Če ni čisto jasno s slik, na koncu je luknja v katero gre tang, z druge strani pa je pritrjena ena plahta iz mehke kovine, ki se jo z kladivom "zašpona". Mogoče zaradi starosti, a to enostavno ne deluje več (ko sem poskusil malo popravit mi je pa še izvijač zdrsnil s sredine in nastala je luknja).
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika


Namen pa imam naresti nov ročaj in spolirati vse skupaj, da ne bo rje povsod. Lahko tudi vi delite vaše obnovljene nože ;)
Up spirits!

Uporabniški avatar
brico
Prispevkov:2606
Pridružen:25 Jan 2015, 18:10

Re: Popravljanje, vzdrževanje nožev

Odgovor Napisal/-a brico » 07 Maj 2015, 13:19

osebno bi štartal od ročaja...počasi ga odstrani...ali razžagat ali počasi izrezat...ali pa dvakrat kresnit macolom in se bo razpadel...takrat boš videl kakšen je tang in v kakem stanju je...videl boš tudi kako je (po moje) zanetan zadnji prstan...če si sentimentalno vezan na obliko noža, mogoče ga lahko obdržiš in uporabiš...tudi sprednji distančnik izglada švoh..laho narediš nov iz kakega pleha, ponavadi medenine...če tang nima luknje imaš dve opciji...ali iz dveh kosov - v enega ali obeh izrezljaš obliko tanga, zaliješ lepilom in stisneš...ali iz enega kosa - zvrtaš luknje, z dletom ih poravnaš tako da tang lepo sede, zaliješ lepilom in nabiješ tang v les...ko se vse posuši, oblikuješ po želji, načrtu...


šeenkrat sem prebral pa mi ni čisto jasno...ena varijanta da odbiješ ročaj: poizkusi fixirat nož, vzemi kuhinjski nož za mazanje, naj bi bil tenek in ne oster, položi po dolžini ročaja in kresni s kladivom po njemu...
...is a good man without a good knife really a good man ?

Uporabniški avatar
miha
Site Admin
Prispevkov:5897
Pridružen:10 Sep 2013, 10:28

Re: Popravljanje, vzdrževanje nožev

Odgovor Napisal/-a miha » 07 Maj 2015, 22:17

Glede na to da si kovinsko okroglo kajlo unicil bi jo jas probal po robu odstraniti in potem to bunko zbiti dol, rocaj bo sledil ce ni lepljen, v nasprotnem primeru bi ga z dremlom zrezal dol. Za delati rocaj ti je brico napisal, nacinov je vec. Imajo trgovine kite za rocaje.
Ce zelis ohraniti original in ce je preperel bos moral les stabilizirati s kaksno smolo (ala epoksi ipd), to ponavadi delajo v vakuumu da epoksi noter lepo prodre, se strdi in visek odbrusis.
britev.si ruleeees :)

Uporabniški avatar
miha
Site Admin
Prispevkov:5897
Pridružen:10 Sep 2013, 10:28

Re: Popravljanje, vzdrževanje nožev

Odgovor Napisal/-a miha » 07 Maj 2015, 22:19

Aja se to, po moje zna biti 3ocaj gor sraufan, ta kajla je pa zatolcena ploscica v bunko da srauf zakrije, zakljuci rocaj
britev.si ruleeees :)

Uporabniški avatar
Omega
Prispevkov:305
Pridružen:30 Jun 2014, 20:58

Re: Popravljanje, vzdrževanje nožev

Odgovor Napisal/-a Omega » 07 Maj 2015, 23:21

Imaš prav, ravno sem odstranil to ploščico in pod njo je bila matica z podložko (oboje sem zamenjal za nove, navoj pa očistil rje z kovinsko krtačo) . Ročaj je zdaj 100% neuporaben ker sem ga uničil da sem prišel zraven, tang je pa v dobrem stanju. Sprednji distančnik je bil malo zarjavel po porršini, ampak po hitri obdelavi na brusilnem kolesu je spet zasijal ;) zdaj pa samo še spolirat vse da se sveti, pa rezilo moram malo stanjšat in polepšat (očitno je očetu enkrat ušel pod kolo, je prav grdo obglodan po eni strani). Malo sem ga že z kamnom zgladil, ni pa še končano. potem pa bo že čas da naredim nov ročaj in pa malo igranja z usnjem. Pomoje bom moral prej še šivalni stroj od stare mame usposobit, ta mamin ni niti slučajno dovolj močen za usnje :lol: za les ročaja se bom pa še odločil... pomoje bom pristal na kakšnem orehu+olje, nič pa še ni sigurno.
Slika
Slika
Slika
Slika
Up spirits!

Uporabniški avatar
brico
Prispevkov:2606
Pridružen:25 Jan 2015, 18:10

Re: Popravljanje, vzdrževanje nožev

Odgovor Napisal/-a brico » 07 Maj 2015, 23:26

glede na to da ročaj izstopa iz gabaritov same kline, sprednjega in zadnjega prstana predpostavljam da je bil naknadno izdelan...mislim, ko se je original že raspadel...in ga je žal delal amater...kar seveda ni nič narobe...če je nož bil v uporabi, ga moraš čim prej spravit nazaj v uporabo z dostopnim materijalom...

odstrani les, tako ali drugače, poslikaj še enkrat...mogoče bomo kaj bolj pametnejši... :lol: ..
...is a good man without a good knife really a good man ?

Uporabniški avatar
brico
Prispevkov:2606
Pridružen:25 Jan 2015, 18:10

Re: Popravljanje, vzdrževanje nožev

Odgovor Napisal/-a brico » 07 Maj 2015, 23:43

puf, pant...hitri prsti...zdaj je vse bolj jasno...vsekakor bi svetoval, če je matica nestabilna da še enkrat vrežeš bolj precizen navoj in daš novo rostfrei podloško in matico...če boš delal bol debel ročaj, lahko odzadaj skriješ matico z čepkom iz istega lesa...ko se vse skupaj pobrusi in namaže z oljem ne bo noben videl prehode....

ne glede nato koliko je risov na rezilu...če ih misliš vse spolirat ali zbrusit bodi zelo pazljiv...če zažgeš rezilo je konec z njim...

za mehko nožnico bo zadostovala stara singerica...za kaj bolj debelega, 3,4 mm, pa vse na polentu...ročno vrtat luknje in ročno šivat...
...is a good man without a good knife really a good man ?

Uporabniški avatar
Omega
Prispevkov:305
Pridružen:30 Jun 2014, 20:58

Re: Popravljanje, vzdrževanje nožev

Odgovor Napisal/-a Omega » 08 Maj 2015, 00:11

Kar se matice tiče ni problemov, je še vedno tesno. Sem pa moral zelo pazit da nisem zvil vsega ko sem prejšnjo odšraufal :lol: Nova podložka je rostfrei, matica pa medenina. Defenitivno imam namen dat tudi to rostfrei, ampak danes nisem našel nikjer take 7ke. Zdaj še premišljujem, mogoče bom resnaredil ročaj samo lesen (brez tega kovinskega konca), mogoče ga bom pa spet uporabil. V vsakem primeru bom moral naredit čepek, brez kovine pa mislim da bo izgledal neuravnoteženo... Čeprav to je vse še daleč, časa za razmislek imam dovolj ;)
Da bi skuril rezilo se ni za bat, vse delam na brusilnem kolesu z mrzlo vodo, pa še to samo po par sekund naenkrat, za večjo gradacijo in poliranje pa si bom vzel čas in počasi delal.
Za nožnico se mi zdi da bom kar 2mm debelino vzel, mogoče tudi malo manj, saj ne rabim prav debelega usnja za tako majhen nož (rezilo 12cm ročaj pa 10). Šivalni stroj imam pa en star Pfaff 230, če je brez problema šival jadra in tende bo tudi to zdržal :D Jutri proti večeru bom najbrž slikal napredek, mislim da bo vsaj rezilo skoraj končano, rje se bom pa pomoje dokončno znebil. Razmišljam tudi da bi ta sprednji distančnik malo ukrivil naprej na spodnjem delu, da bi lahko višje prijel za rezljanje in podobno.
Up spirits!

Uporabniški avatar
brico
Prispevkov:2606
Pridružen:25 Jan 2015, 18:10

Re: Popravljanje, vzdrževanje nožev

Odgovor Napisal/-a brico » 08 Maj 2015, 00:36

@omega@, a ti nas zayebayeš...imaš vse kar imajo veliki pa sprašuješ kako in kaj...Pfaff makina, "i tata bi sine"...
jaz sem omenil rostfrej, ampak ni nujno...tudi medenina je OK...tisti kovinski konec boš hitro pozabil...edino če hočeš orginalnost...restavriranje in obnova sta lahko dva zelo ralična pojma...
za en kos lesa rabiš 10 cm 2 do 3 mm sveder...teško da boš zvrtal precizno luknjo...ampak rešuje te šrauf...vse ostalo se zalije ...in bo zelo stabilno...

veselo naprej... :lol:
...is a good man without a good knife really a good man ?

Uporabniški avatar
Omega
Prispevkov:305
Pridružen:30 Jun 2014, 20:58

Re: Popravljanje, vzdrževanje nožev

Odgovor Napisal/-a Omega » 08 Maj 2015, 00:44

Hahah, ja, to je to ko mas oceta ki hoce Vse sam narest in sam popravit :lol:
Ja, veselo naprej bo kar pravilno :D pa nadaljujemo na naslednjem update-u ;)
Up spirits!

Odgovori