Stojalo za čopič in brivnik

Del foruma , ki obsega naše delo / restavriranje britev, brivnikov in ostale stvari iz delavnic :)
caus24
Prispevkov:788
Pridružen:23 Apr 2014, 14:05
Kraj:Velenje
Re: Stojalo za čopič in brivnik

Odgovor Napisal/-a caus24 » 01 Okt 2014, 18:05

Je mozno da bi napisala malo bolj podrobno na kaksen nacin sta zadevo naredila.

Uporabniški avatar
Luka
Prispevkov:81
Pridružen:01 Sep 2014, 21:51

Re: Stojalo za čopič in brivnik

Odgovor Napisal/-a Luka » 01 Okt 2014, 18:31

Začeli smo z izbiro furnirja in nabrali 6 plasti. Nato smo jih z mekolom preprosto zlepili skupaj, en del zaklampali med mizo in delom lesa, drugega pa z vsake strani zaklampali med 2 dela lesa. Za tem smo počasi vse skupaj prepognili, da smo dobili obliko in z maskirnim lepilnim trakom pritrdili na mizo. da je vse skupaj ostalo v takem položaju in pustili za dobro uro da se posuši. Potem pa brušenje odvečnega furnirja in robov do prave velikosti na stroju, izrezava lukenj in ročno brušenje z brusnim papirjem. Na koncu smo premazali še z oljem, ki smo mu dodali malo barve, da vse skupaj potemni in zaščiti ter počakali, da se posuši in Voilà, stojalo je narejeno. :D
✞ Memento Mori ✞

Uporabniški avatar
Omega
Prispevkov:305
Pridružen:30 Jun 2014, 20:58

Re: Stojalo za čopič in brivnik

Odgovor Napisal/-a Omega » 01 Okt 2014, 18:48

caus24 napisal/-a:Je mozno da bi napisala malo bolj podrobno na kaksen nacin sta zadevo naredila.
seveda :)
na začetku smo izbrali furnir, glede na kaj je na voljo in kakšen "grain" lesa sem hotel. Moje stojalo je sestavljeno iz 6 plasti (4 v sredini in pa ena drugačna na vsaki strani za izgled), @Luka pa ima 7 plasti enakega lesa.
Ko imaš les izbran in razvrščen po plasteh, ga zlepiš skupaj. Mi smo uporabljali valj z lepilom za les (mekol ali nekaj podobnega) za enakomerno nanašanje. Preden se lepilo strdi ga nekje na tretjini z desko pritrdiš na rob mize
in ostalo zakriviš navzgor, kolikor lahko. Med krivljenjem moraš biti kar pozoren na premikanje plasti, saj se vrhnja ( tista ki potem gleda noter) zelo rada odmakne. Ko zakriviš do konca,
tudi tisto stran, ki si jo krivil, z prijemkami stisneš med dva kosa lesa zaradi zaščite pred vdrtinami in da lažje fiksiraš skupaj oba konca stojala (navori, jej :lol: ).
Kot že rečeno, ko je vse zakrivljeno in fiksirano, samo še malo bolj zakriviš zgornji del in vse skupaj fiksiraš na mizo še z selotejpom ali čim podobnim (mi smo uporabili maskirni trak, saj ga je lažje odstraniti).
ko je vse zalepljeno, lahko pozabiš na delo za vsaj uro in pol, pa raje malo več, in greš z prijatelji na kakšno pivo :D
Po tisti uri in pol (spet, raje več) lahko vzameš tisto čudno veliko zadevo ki sedi na mizi in začneš z brušenjem.
veliko brušenja.
Mislim, da smo mi odstranili okoli 8 cm z vsake strani da smo prišli na pravo velikost, pa tudi da smo se znebili valovitih robov.
Ko dobiš željeno obliko in misliš da je lepilo že dovolj suho, lahko začneš z vrtanjem. kolikor smo gledali, je 30mm premera ravno prav za čopiče (vsaj za tiste ki smo jih imeli na voljo), za brivnik od @Luka pa je luknja miislim da 10mm.
Luknje zvrtane, zdaj pa je čas za kanale da lahko pridemo do njih :) uporabili smo kar cirkular, treba pa je pazit da je disk dovolj nizek (nočemo imeti zarez tudi v spodnjem delu stojala ;) )
No, to je zdaj že več ali manj končni produkt, sledi le še nekaj detajlnega brušenja in zaščitaz oljem. Olje je pri meni uporabljeno Teak, v njem pa nekaj rjave tinte v prahu (nevem točno kakšne, ne me spraševat) @Luka pa ima neko drugo olje, tudi temnjeno.
Mislim da je to dovolj podroblo, če pa ima še kdo kakšno vprašanje bom pa z veseljem odgovoril ;)
Up spirits!

Uporabniški avatar
Luka
Prispevkov:81
Pridružen:01 Sep 2014, 21:51

Re: Stojalo za čopič in brivnik

Odgovor Napisal/-a Luka » 01 Okt 2014, 19:00

Hja Omegi se da pisat bolj podrobno, jaz pa raje pivo pijem ta čas. :mrgreen:
Ps: Luknja za brivnik je 12mm.
✞ Memento Mori ✞

Bajkman

Re: Stojalo za čopič in brivnik

Odgovor Napisal/-a Bajkman » 01 Okt 2014, 19:03

Stavim, da vama bo kdo speesdil idejo. Bi bilo skoraj za patentirati... ;)

tinche
Prispevkov:52
Pridružen:17 Avg 2014, 11:37

Re: Stojalo za čopič in brivnik

Odgovor Napisal/-a tinche » 01 Okt 2014, 19:08

Jaz se tudi pridruzujem k navdusenju, tole sta zelo lično naredila in sploh ne zgleda cheap ;)

lp

Uporabniški avatar
Luka
Prispevkov:81
Pridružen:01 Sep 2014, 21:51

Re: Stojalo za čopič in brivnik

Odgovor Napisal/-a Luka » 01 Okt 2014, 19:12

Fantje, večina hvale gre najinemu sošolcu, ki nama je to pomagal izvesti in dal material ter orodje (doma imajo namreč lesarsko delavnico in se sam zelo vešč :D ).
✞ Memento Mori ✞

Uporabniški avatar
simon
Prispevkov:513
Pridružen:06 Okt 2013, 17:02

Re: Stojalo za čopič in brivnik

Odgovor Napisal/-a simon » 01 Okt 2014, 19:16

Ja kaj naj rečem.Že nekaj let spremljam forume, pa tako inovativne zadeve še nisem videl!Res lepo, da imamo takšne člane,edino kar bi vaju res prosil je, da nekako opišeta razliko med enim in drugim sintetičnim čopičem.Tudi sam jih uporabljam pa me zato zanima vajino mnenje?

Uporabniški avatar
Luka
Prispevkov:81
Pridružen:01 Sep 2014, 21:51

Re: Stojalo za čopič in brivnik

Odgovor Napisal/-a Luka » 01 Okt 2014, 19:24

simon napisal/-a:Ja kaj naj rečem.Že nekaj let spremljam forume, pa tako inovativne zadeve še nisem videl!Res lepo, da imamo takšne člane,edino kar bi vaju res prosil je, da nekako opišeta razliko med enim in drugim sintetičnim čopičem.Tudi sam jih uporabljam pa me zato zanima vajino mnenje?
Uff glede na to da sta sintetična, ni veliko razlike se mi zdi. Mogoče je moj (muhle silvertip) rahlo mehkejši in ima za odtenek več backbona, kolikor sva preizkusila nazadnje. Meni osebno je silverip boljši in sem do zdaj imel super rezultate z njim, edina stvar vredna omembe je, da ker je sintetična, se hitro "znebi" latherja in mi za tretji pass ponavadi skoraj primanjkuje mila.
✞ Memento Mori ✞

Uporabniški avatar
simon
Prispevkov:513
Pridružen:06 Okt 2013, 17:02

Re: Stojalo za čopič in brivnik

Odgovor Napisal/-a simon » 01 Okt 2014, 19:56

Ja res sta si podobna in edino kar bi popravil,black fibre je mehkejši silvertip pa ima več hrbtenice.Oba izredno dobro oddajata milo in zato je poraba resnično minimalna.Ima pa na žalost Muhle najslabšo izbiro ročajev na svetu. :? :?

Odgovori