Tungovo olje kot zascita za les

Del foruma , ki obsega naše delo / restavriranje britev, brivnikov in ostale stvari iz delavnic :)
Uporabniški avatar
bregargasper
Prispevkov:563
Pridružen:22 Jun 2016, 22:37
Tungovo olje kot zascita za les

Odgovor Napisal/-a bregargasper » 02 Jan 2017, 10:56

Vidiš :p jaz in branje navodil sta dva različna pojma
If you don´t have a razor, make one

Puskin
Prispevkov:1181
Pridružen:03 Dec 2014, 12:43

Tungovo olje kot zascita za les

Odgovor Napisal/-a Puskin » 02 Jan 2017, 10:57

Meni je vrtavko mala zver pograbila in jo seveda takoj zatlačila v usta. Po dveh minutah smeha, me je prešinilo, da sploh ne vem s čim si vrtavke mazal in sem ji vrtavko odvzel, ter s tem sprožil negodovanje, ki sem ga pomiril šele tako, da sem ji prepustil ročno uro. :D
Nothing less...than BBS

Uporabniški avatar
olly
Prispevkov:2490
Pridružen:05 Nov 2014, 22:59

Tungovo olje kot zascita za les

Odgovor Napisal/-a olly » 02 Jan 2017, 10:58

Zdaj bo šele veselje, ko bo od ure vse teklo :lol:

Uporabniški avatar
bregargasper
Prispevkov:563
Pridružen:22 Jun 2016, 22:37

Tungovo olje kot zascita za les

Odgovor Napisal/-a bregargasper » 02 Jan 2017, 11:01

Seveda so premazane s tungovim oljem, sem jih pa mazal še na stružnici pri nizkih obratih in takoj naprej s suho cunjo odstranil odvečno olje, ob enem pa spoliral. Na otip so bile suhe takoj, je pa res, da je to olje popolnoma suho, ko neha dišati. Imam vrtavko, ki je bila narejena pozneje od vseh in je popolnoma suha, tako da nekih problemov ne bi smel imeti nihče
If you don´t have a razor, make one

Uporabniški avatar
olly
Prispevkov:2490
Pridružen:05 Nov 2014, 22:59

Tungovo olje kot zascita za les

Odgovor Napisal/-a olly » 02 Jan 2017, 11:20

Glede vrtavke jaz ne delam nobenih problemov, tja tungovo olje kar paše.

Ampak jajce, ki ga ure in ure vlačiš po rokah, je pa vendarle nekaj drugega, zato imam tam rajši olivno, ali laneno, kot sem že prej napisal.

Uporabniški avatar
bregargasper
Prispevkov:563
Pridružen:22 Jun 2016, 22:37

Tungovo olje kot zascita za les

Odgovor Napisal/-a bregargasper » 02 Jan 2017, 11:26

I take your point :D

Mogoče ne bi bilo slabo da tudi jaz v to smer malo razmislim
If you don´t have a razor, make one

Uporabniški avatar
brico
Prispevkov:2606
Pridružen:25 Jan 2015, 18:10

Tungovo olje kot zascita za les

Odgovor Napisal/-a brico » 02 Jan 2017, 11:41

ne bo nobenih problemov...olje se vpije in posuši...tudi če ne bi premazal z oljem se ne bi zgodilo nič... s časom bi les dobil svojo patino, malo zaščite od mastnih in umazanih rok in to je to...npr. vrat, javor, od violine se nikoli ne zaščiti, pa traja lahko parsto let...in je skozi v stiku z dlanjo...
jaz vso suho robo ki je v stiku s hrano 3x zmočim in pobrusim, naoljim z olivcem in zadeva je zaključena dokler ne gre v smeti...
zelo zanimiva zadeva ki sem jo pred kratkim odkril (?!?) je Tru Oil...uporablja se predvsem za zaščito lesenih delov orožja, npr. kopita puške...
...is a good man without a good knife really a good man ?

Uporabniški avatar
miha
Site Admin
Prispevkov:5897
Pridružen:10 Sep 2013, 10:28

Tungovo olje kot zascita za les

Odgovor Napisal/-a miha » 02 Jan 2017, 11:55

Jaz tungovo olje vedno z rokami nanasam oz pride v kontakt z rokami, nisem se nikoli kakrsnega koli efekta. Milsis da je mogoce izsusevanje lahko posledica praha pri struzenju ali razredcevalca v olju (ki je neke vrste organsko topilo ki topi mascobo) ce je bil dodan.

Tungovo olje naj bi bilo ok za uporabokot trdijo v Canadian woodworker (myth #4), olje mora biti cisto.
https://www.canadianwoodworking.com/get ... king-myths

Nekaj forumske debate na temo na spodnejm linku (en post kaze sliko kjer je na flasi velik napis non-toxic)
http://www.ncwoodworker.net/forums/show ... hp?t=25579

Disclaimer za tungovo olje iz slovenske trgovine.
http://www.revivo.si/tung_oil_1l
britev.si ruleeees :)

Uporabniški avatar
miha
Site Admin
Prispevkov:5897
Pridružen:10 Sep 2013, 10:28

Tungovo olje kot zascita za les

Odgovor Napisal/-a miha » 02 Jan 2017, 12:01

brico napisal/-a:zelo zanimiva zadeva ki sem jo pred kratkim odkril (?!?) je Tru Oil...uporablja se predvsem za zaščito lesenih delov orožja, npr. kopita puške...
zanimiva zadeva, dosti ga uporabljajo za lovske puske (kopita), tudi to olje polimerizira kot tungovo, je pa mesanica vecih olj oz sestavin. Kako je s food grade contact safety s tem oljem pa ne vem, si mogoce kje zasledil ce se tudi za to uporablja? Na flaski pise harmful or fatal if swallowed (verjeno zaradi dodanih topil?)
britev.si ruleeees :)

Uporabniški avatar
brico
Prispevkov:2606
Pridružen:25 Jan 2015, 18:10

Re: Tungovo olje kot zascita za les

Odgovor Napisal/-a brico » 02 Jan 2017, 14:06

ne vem...po moje je to bolj impregnacijska zadeva...finiš izpade drugačen kot že omenjena olja...kot da bi bilo politirano, lakirano...da ne nakladam preveč, na Youtube si lahko ogledate razliko v finišu...mislim da obstaja video kjer tipac maže 4 različna olja....
po drugi strani, če se prav spomnem straljanja, kopito puške se prileže na obraz...
...is a good man without a good knife really a good man ?

Odgovori