Tungovo olje kot zascita za les

Del foruma , ki obsega naše delo / restavriranje britev, brivnikov in ostale stvari iz delavnic :)
mango
Prispevkov:139
Pridružen:02 Sep 2014, 01:01
Re: Tungovo olje kot zascita za les

Odgovor Napisal/-a mango » 02 Jan 2017, 16:15

Kako je pa z lanenim oljem in lanenim firnežem glede vpliva na zdravje?

Pri lanenem firnežu sem opazil da dobi površina sijaj, ko olje "stegne", česar pri lanenem olju nisem zasledil. Seveda sijaj ne nastane takoj po prvem premazu, ampak tam po petem, šestem... z zelo tankimi nanosi z intervali na minimalno 3 dni.

Uporabniški avatar
miha
Site Admin
Prispevkov:5897
Pridružen:10 Sep 2013, 10:28

Re: Tungovo olje kot zascita za les

Odgovor Napisal/-a miha » 02 Jan 2017, 16:35

Ja ce je laneno cisto itd potem po moje ni tezav. Firnez je po moje naftnega izvora in deluje kot raredcevalec olja.

Btw vsem tem oljem radi dodajajo npr kaksne kovine (oz kivinske ione ali soli), stabilizatorje, razredcevalce, itd..
Uporaba jedilnih olj za premaze lesa za hrano zna biti tezavna ker le-ta rada postanejo zarka in puscajo okus.
Tungovo olje spolimerizira, torej rata trdo, vecin olj (sploh cistih) ne spolimerizira. Dodaten problem (pri npr voskih) znajo biti kaksne plesni..
britev.si ruleeees :)

Uporabniški avatar
olly
Prispevkov:2490
Pridružen:05 Nov 2014, 22:59

Re: Tungovo olje kot zascita za les

Odgovor Napisal/-a olly » 02 Jan 2017, 21:40

Laneno olje - govorim o jedilnem lanenem olju - je en najbogatejših virov omega 3 maščob. Jaz ga pijem kar na žlico, odličnega okusa je.

Firnež je laneno olje, ki mu je dodano sušilo.

Miha, nobenih problemov ni z uporabo olivnega olja pri premazu lesa. Jaz svoj leseni pladenj, ki ga uporabljam za pripravo in pitje čaja, že okrog 5 let bolj neredno impregniram z olivnim oljem in zadeva deluje odlično. Ni nobenih znakov, da bi postajalo žarko, ali da bi kakorkoli spreminjalo svoje lastnosti. Edino les se sčasoma izsuši, ker ga kar naprej zalivam z vrelo vodo in ko je že ves suh, mu ponovno privoščim oljni premaz.

Odgovori