2015-03 SOTD

Britje dneva oz Shave OF The Day (SOTD) je del foruma namenjen deljenju slik in opisov "setupov" ki ste jih uporabili za "današnje" britje
Leiito
Prispevkov:140
Pridružen:15 Mar 2014, 10:15
Re: 2015-03 SOTD

Odgovor Napisal/-a Leiito » 03 Apr 2015, 20:32

Čeprav sem vsaj začasno dvignil roke od DE brivnikov, ker nisem uspel dosegati BBS brez iritacije, je navdušenje nad umetnostjo britja in razvajanjem z izdelki za kožo ostalo in med drugim sem poskusil s preshave oljem po enem od receptov z Badger&Blade. 1/4 olja iz grozdnih pečk (daje slickness, ampak je izredno gosto) in 3/4 jojoba olja (veliko manj viskozno, baje praktično enake sestave kot sebum in itak koristno). Dovolj je čisto malo, 3-4 kapljice oz. lužica velikosti kovanca za 5c na roki, še najbolj praktično pa je olje sprejniti na obraz, uporabil sem flaško za olje za odstranjevanja make-upa, ki ga je kot sample poslal L'Occitane.

Sicer se tudi v tem primeru vsaj ena roka zmasti, ampak gre z milom hitro stran + par podrsov po alum blocku in ni ovir za napenjanje kože. Prav tako nisem opazil, da bi olje ostajalo na čopiču ali kako drugače negativno vplivalo nanj, je pa res, da sem uporabljal samo sintetična, Muhle in L'Occitane Plisson in ju za vsak primer opral s šamponom.

Predbrivno olje se z rokami razmaže po mokrem, celem obrazu, z nekaj več poudarka na občutljivih točkah. Skupaj z vodo je te "emulzije" veliko, vse skupaj je zelo gladko in se zlahka nanaša in končni efekt ni pretirano masten, čutiš pa pod prsti zaščitno podlago. Na youtubu je kup posnetkov kako se briti samo z oljem in tudi sam sem pred leti nekaj časa z zadovoljstvom uporabljal Somerset Shaving Oil namesto pene, vendar mi je precej mašilo kartušo. Zdaj seveda uporabljam brivsko milo, ki ga začnem delati šele po nanosu olja, olje naj bi bilo na koži vsaj nekaj minut, in potem v lončku pripravljeno kremo s čopičem nanesem na obraz.

V protokol sem vnesel še en korak. V "referenčni" knjigi Shaving Made Easy iz 1904 ( https://archive.org/details/shavingmadeeasyw0020th ) avtor namreč zapiše nekaj stvari, ki so v nasprotju s konvencionalno modrostjo. Tako npr. trdi, da je nujno potrebno peno po prvem nanosu s prsti vnesti na dlake in ta korak opiše kot najbolj pomemben element dobrega britja poleg primernega rezila. Poskusil sem tudi brez tega koraka in nisem opazil bistvene razlike, ampak kljub temu peno po osnovnem nanosu vnašam še s prsti, nato pa sledi dejanski nanos pene za britje.

Avtor zapiše še eno stvar, ki je bila vsaj zame novost, ampak se zdi logična. Trdi namreč, da je mehčanje dlak z vodo ali čemerkoli drugim za britje kontraproduktivno, ker je mehko, poevešeno dlako zelo težko briti. Po njegovem je zabloda, da brivska pena mehča dlake in da je poanta v tem, da "alkali, potash or soda" v peni reagira z oljem, ki je naravno prisotno v dlaki in to dlako naredi trdo in čvrsto, da se jo lahko seka oz. brije.

Teoretično bi "alkali, potash or soda" enako kot z oljem v dlakah reagiral tudi s preshave oljem, vendar ne, ali vsaj ne v taki meri, tako da zaščitna plast ostane, značilno mehka in voljna pa koža ostane tudi po britju.

Poizkusil sem tudi samo z jojobinim oljem, ki je dejansko bolj vosek kot olje, in tudi to samo po sebi nudi veliko zaščite, v kombinaciji z oljem iz grozdnih pečk (po Badger&Blade bi bilo lahko tudi ricinusovo olje ali pa kar oljčno, nekateri za vonj, dezinfekcijo ipd. dodajo še 1-2% eteričnega olja, olje čajevca npr. je antibakterialno, toda obstaja tveganje alergije in s tem nisem eksperimentiral) pa je zaščita tako učinkovita, da se zdi razor burn skoraj nemogoč.

Moja tehnika DE britja očitno še ni optimalna in potrebujem več kot samo 3 prehode za popolno gladkost, sploh na robu čeljusti in pod vratom, če se že brijem, pa ne morem, ne da bi šel na popolno gladkost povsod, v preteklosti tudi za ceno kasnejše iritacije in bolečin. Res je sicer, da sem šele po branju te knjige sploh začel pravilno napenjati kožo na vratu, najbrž gre deloma zasluga tudi temu, v vsakem primeru pa zaščitni efekt preshave olja prepreči iritacijo, ki je posledica nepopolne tehnike britja in/ali obsedenosti s popolno gladkostjo in ga priporočam vsakomur.

pred britjem: jojobino in olje grozdnih pečk Tovarna Organika
krema za britje: Taylor of Old Bond Street Coconut
čopič: L'Occitane Plisson
brivnik: Edwin Jagger DE89, rezilo Feather
alum block: Plisson
po britju: Bulldog Original After Shave Balm

Odgovori