Rocnel inox SE brivnik

Brivniki/britvice od a do ž...
Uporabniški avatar
miha
Site Admin
Prispevkov:5897
Pridružen:10 Sep 2013, 10:28
Re: Rocnel inox SE brivnik

Odgovor Napisal/-a miha » 07 Jul 2016, 22:47

opa, igor obvlada :)!: a to se dela z elektriko, pa potem neke vrste elektorliza med zico in v tem primeru inox-om?
britev.si ruleeees :)

igor
Prispevkov:12
Pridružen:13 Feb 2016, 07:40

Re: Rocnel inox SE brivnik

Odgovor Napisal/-a igor » 08 Jul 2016, 08:48

Poznam to tehnologijo ker jo uporabljamo v firmi kjer sem zaposlen.
Gre za elektroerozijsko odnašanje materiala.
Elektroerozijska obdelava (EDM – Electrical discharge machining) je obdelovalni proces, ki se vrši med elektrodo, ki služi kot orodje, in obdelovancem. Med njima se v majhni reži nahaja dielektrična tekočina. Generator z električnimi impulzi povzroča preboje izolacijske plasti v reži. Po preboju se vzpostavi kanal plazme, ki povzroči taljenje materiala, ki ga dielektrično olje odnaša stran." (https://sl.wikipedia.org/wiki/Elektroerozija).

Preprosto povedano bolj prevodna elektroda pod napetostjo povzroči iskro, ki skoči na obdelovanec. Ker je ta slabše prevoden od elektrode se na mestu kontakta delček površine stali in in tekočina ga odnese.

Obdeluješ lahko skoraj vse materiala ki so električno prevodni ne glede na trdoto.

Pri žični eroziji (wire EDM) imaš medeninasto žico napeto med dvema vodiloma in jo vodiš po CNC programu.

Od ostalih omenjenih morebitnih postopkov ne vidim primernejšega postopka.

Tračna žaga bi morala imeti zelo tanek list in vodenje po krivulji (CNC), bi bil pa to zelo hiter postopek.
Laser ne reže tako globoko in površina ne bi bila tako ravna, isto velja za obrazivni vodni curek.
Za postopek z abrazivno žico pa moram reči da mi ni poznan, kolikor pa si predstavljam, je pa v osnovi podoben žični eroziji, le da se v tem primeru za odnos materiala namesto razlektritev uporabi abrazivna žico ali abrazivno sredstvo.

Uporabniški avatar
bregargasper
Prispevkov:563
Pridružen:22 Jun 2016, 22:37

Re: Rocnel inox SE brivnik

Odgovor Napisal/-a bregargasper » 08 Jul 2016, 14:37

Hvala za razlago žične erozije :) koristna zadeva za poznat. Glede uporabe abrazivnih sredstev z žico nisem siguren če bi se obnesla, čeprav se to tehnologijo veliko uporablja v polprevodniški industriji za rezanje silicija
If you don´t have a razor, make one

vostok
Prispevkov:328
Pridružen:09 Mar 2016, 09:07

Re: Rocnel inox SE brivnik

Odgovor Napisal/-a vostok » 08 Jul 2016, 18:09

Odgovor Napisal/-a miha » 07 Jul 2016, 22:47

opa, igor obvlada :)!
+1
Shaven haven. Respect!!

igor
Prispevkov:12
Pridružen:13 Feb 2016, 07:40

Re: Rocnel inox SE brivnik

Odgovor Napisal/-a igor » 08 Jul 2016, 21:17

bregargasper napisal/-a:Hvala za razlago žične erozije :) koristna zadeva za poznat. Glede uporabe abrazivnih sredstev z žico nisem siguren če bi se obnesla, čeprav se to tehnologijo veliko uporablja v polprevodniški industriji za rezanje silicija
Kot sem že napisal postopka z abrazivno žico ne poznam, zato ga ne morem z gotovostjo odpisati.
Poznam pa žično erozijo, ki je dokaj znan postopek, vsaj če imaš kaj opravkov z orodjarji.

igor
Prispevkov:12
Pridružen:13 Feb 2016, 07:40

Re: Rocnel inox SE brivnik

Odgovor Napisal/-a igor » 08 Jul 2016, 21:21

vostok napisal/-a:
Odgovor Napisal/-a miha » 07 Jul 2016, 22:47

opa, igor obvlada :)!
+1
hvala,

vsakdo, ki dela v neki industriji je lahko po +10 letih "strokovnjak" (vsaj do nekoga, ki tega podorčja ne pozna)

Uporabniški avatar
miha
Site Admin
Prispevkov:5897
Pridružen:10 Sep 2013, 10:28

Re: Rocnel inox SE brivnik

Odgovor Napisal/-a miha » 08 Jul 2016, 21:48

igor napisal/-a:
vostok napisal/-a:
Odgovor Napisal/-a miha » 07 Jul 2016, 22:47

opa, igor obvlada :)!
+1
hvala,

vsakdo, ki dela v neki industriji je lahko po +10 letih "strokovnjak" (vsaj do nekoga, ki tega podorčja ne pozna)
....no, no, od mene ze precej vec ves ;)... predvidevam d atudi od vecine ostalih... tako da nikar tako skromno
britev.si ruleeees :)

Uporabniški avatar
brico
Prispevkov:2606
Pridružen:25 Jan 2015, 18:10

Re: Rocnel inox SE brivnik

Odgovor Napisal/-a brico » 09 Jul 2016, 17:01

ne bi vi nič zvedeli če ne bi jaz speaševal... :lol: :lol: :lol: ....

bravo Igor...to bi pa jaz rad v živo videl...kakšen produkt npr. vi delate s to metodo...če ni skrivnost...
...is a good man without a good knife really a good man ?

igor
Prispevkov:12
Pridružen:13 Feb 2016, 07:40

Re: Rocnel inox SE brivnik

Odgovor Napisal/-a igor » 09 Jul 2016, 22:34

ko gledaš stroj navadno ni kaj videti, ker je obdelovanec potopljen v vodo, na zgornji in spodnji strani utora pa imaš vodilo žice.
izdelki ki se izdelujejo (jih mi izdelujemo) z njim so deli orodij za štancanje pločevine (predvsem deli iz karbidne trdine ali kaljenih jekel), ali pa deli orodij za brizganje plastike.

če greš na google in vpišeš "žična erozija" potem pogledaš pod slike boš videl kar nekaj slik strojev in izdelkov.
https://www.google.com/search?q=%C5%BEi ... 80&bih=675#

Če pa hočeš videti v živo, pa se moraš obrniti na kakega orodjarja v bližini ki jo ima. Ti stroji sploh niso tako redki v Sloveniji

Odgovori