Brivniki na kartuše

..za vse kar ne spada drugam in je povezano z britjem :)!
Odgovori
Bajkman
Brivniki na kartuše

Odgovor Napisal/-a Bajkman » 21 Nov 2013, 00:10

Čeprav se imamo za "naprednejše" uporabnike brivske opreme, menim da si tudi kartušni brivniki zaslužijo svojo temo. Sam sem do sedaj imel samo Gillette kartušne brivnike, tako da lahko edino o njih kaj napišem. Toliko kolikor o njih vem. Mislim da je najboljši kronološki pregled. Nekateri modeli imajo podverzijo, katere pa ne bi natančno omenjal, saj razlike niso velike (Mach3 in Mach3 Turbo).

1.) Začelo se je z Techmatic sredi 60-tih let, kateri pa ni tipični kartušni brivnik, na kakršne samo vajeni danes. Novejši Techmatic je imel tudi nastavljivo agresivnost. Za te brivnike nimam dovolj let, da bi lahko rekel da se jih spomnim, po drugi strani tudi dvomim, da smo jih imeli v naši bivši državi. :D
Slika

2.) Leta 1971 pa izide Trac II, ki pa je že pravi kartušni brivnik, z dvema reziloma, zelo podoben današnjim. Čeprav je na današnji dan minilo že 42 let od izida, verjamem da modernejši ne brijejo veliko bolje. V Evropi je bil isti model poimenovan GII.
Slika

3.) Piše se leto 1977, ko izide Gillette Atra(v Evropi pod imenom Contour). Novost je gibljiva glava. Ta brivnik sem našel pri tastu, katerega sem nekaj časa tudi uporabljal. Imam vam čast predstaviti tastov sicer neočiščen Gillette Atra brivnik. Brivnik je celotno kovinski in deluje neuničljiv.
Slika

In še video.


4.) Leta 1990, za časa mojega najljubšega nogometnega svetovnega prvenstva (Italia 90) pa izide Gillette Sensor. Novost sta rezili na vzmeteh, se pravi, nista fiksni, kar pomeni da se malo odmakneta od kože na kakih izboklinah. Tukaj bi omenil tudi podverzijo Sensor Excel, ampak samo iz enega razloga: Bil je moj prvi brivnik. :D V primerjavi z navadnim Sensorjem ima po dolžini kartuše gumasta mikro slemena, ki naj bi dlako malo potegnila ven iz kože, da lahko za njimi lamele odrežejo bližje koži.

Slika

Tukaj mislim da lahko rečemo, da smo na točki preloma, od katere naprej ni več pravih novitet. Nadaljuje se samo še z dodajanjem več rezil in gibljivostjo glave na drugačen način, s čimer pa dodatno izgubimo še nekaj kontrole.

5.) Leta 1998 izide Gillette Mach3. S 3 rezili in modrim trakom, ki naj bi signaliziral kdaj je treba menjati kartušo. A meni to signaliziranje ni nikoli zadelo resničnega trenutka.
Slika

6.) Leta 2006 pa izide še Gillette Fusion. S 5 rezili in še enim dodatnim za težje dostopne predele in "zalizce".
Slika

Od Sensor Excela dalje sem imel vse modele (tudi podverzije), ker sem bil prepričan, da vsak nov model zagotovo pomeni tudi napredek. Pred kratkim sem dobil tudi Atro. Trac II pa žal še nisem imel priložnosti preizkusiti. Dovolil si bom predstaviti svoje mnenje, nekaj na podlagi izkušenj, nekaj na podlagi predvidevanj: Najboljši je Gillette Sensor Excel.
Lepa lastnost Sensor Excela je tudi ugodna cena nastavkov. 5 nastavkov v Italiji stane 6 EUR (1,2 EUR/nastavek). 5 nastavkov za Gillette Atra pa stane 5 EUR (1 EUR/nastavek). Za Mach3 ali Fusion pa verjetno ni treba da povem ceno. :lol:
Pri nas Sensor Excel še vedno lahko kupite v Muellerju.

Prednost pred DE brivniki je avtomatika in nekaj krajši čas britja.
Slabost pa manj kontrole. Če smo do Sensor Excela imeli še nekako kontrolo nad pritiskom, smo z Mac3 izgubili tudi to. Izpostavil bi še eno slabost: Pri DE brivnikih imamo veliko izbiro različnih britvic glede na ostrost, število britij, najbrž tudi kot rezila, ki so dosegljive kjerkoli po svetu. Pri kartušah pa ne moremo zahtevati drugačnih rezil. :D

Večino podatkov sem dobil z angleške Wikipedije, slike pa z interneta, razen za Atro. Naj omenim še, da je na Wikipediji podatek, da se Gillette Fusion nastavki prodajajo do 4750% dražje, kot je strošek izdelave. Verjetno je pri nas v Sloveniji ta odstotek še višji.

Z Wilkinson brivniki žal nimam izkušenj, zato o njih pač ne morem pisati. Bi pa bil zelo vesel, če zna kdo napisati tudi kaj o njih.
Zadnjič spremenil Bajkman, dne 02 Apr 2014, 15:46, skupaj popravljeno 2 krat.

Mach3
Prispevkov:557
Pridružen:01 Okt 2013, 22:21
Kraj:LJ

Re: Gillette brivniki na kartuše

Odgovor Napisal/-a Mach3 » 21 Nov 2013, 08:33

Tudi jaz sem začel s Sensor Excel in se delno strinjam s tabo. Hkrati je še vedno tako majhna kartuša, da omogoča natančnost, po drugi strani pa se je težko urezati zaradi gibljive glave in rezil na vzmeteh. Pod nosom zaradi ročaja pod kotom in majhne kartuše po mojem premaga tudi safety razor. Aja - kartuše prodajajo tudi v DM, in sicer po 1,7€/komad.
No, jaz sem z Gillette zaključil pri Mach3, ker za Fusion so se mi cene zdele preveč oderuške. Z Mach3 sem dosegal najboljše rezultate (=0 iritacije in BBS).
Vmes sem tudi našel Prince (3 in 6-rezilna kartuša) v Hoferju in preizkusil sem tudi DM brivnik na 5 rezil. Obe 5 in 6-rezilni kartuši so po ceni na nivoju Sensor Excel, torej okoli 1,7€/kos, kar je več kot 2x ceneje od Fusion. Ampak nista primerni za daljšo brado, ker cukata in se mašita, za vsakodnevno britje bi se obnesle.

Prince (3 rezila) se po ceni počasi bliža že rangu DE britvic (0,75€/komad), zato ga imam še vedno v uporabi, če se mi mudi ali za na potovanje. Prav tako ga je zaradi odprte zgradbe nemogoče zamašiti, bril sem si tudi 6-dnevno brado brez problema.
Se bom pa enkrat potrudil in malce poslikal zadeve.

Sicer pa se meni kartuše 2-3 rezila ne zdijo tako slaba zadeva, kot se predstavljajo na forumih o britju. Načeloma nisem imel nikoli takih težav, kot jih večina opisuje (vraščene dlake, iritacija, cukanje, slabo britje). Če si vzamem toliko časa in izvedem take priprave kot za DE britje, dosežem enak rezultat, s kakšno ureznino manj, večinoma tudi v krajšem času. Prav tako mi kartuše zdržijo tudi po 10 britij in več.

Bajkman

Re: Gillette brivniki na kartuše

Odgovor Napisal/-a Bajkman » 21 Nov 2013, 10:42

Mislim da je na forumu B&B eden od članov dejansko delal primerjalne poizkuse med kartušo in DE. Ista priprava, isti način britja. Žal ne vem več, kateri brivnik in katere britvice je uporabil. Ugotovil je, da je rezultat nekoliko na strani DE zaradi boljšega BBS-a. Ampak da je razlika minimalna. Gledal je z neko svetlobo in senco (priznam, nisem razumel kako).

Se pa tvoj soimenjak Mach3 pri meni ni obnesel, nikoli z njim nisem mogel doseči pravi BBS. Imel sem še dva čisto nova nastavka in pred dvema tednoma sem poizkusil in pod brado v bljižini "golše" BBS-a kar ni bilo.
Dopuščam pa možnost, da so bili pred leti Mach3 nastavki kvalitetnejši. Ampak točno pred leti sem "po nesreči" (nisem imel pri sebi Mach3) s Sensor Excelom ugotovil, da pa lahko obrijem ta predel na gladko.
Ker sem bil dobesedno bumbar, kar nisem želel verjeti, da Mach3 ne bi bil boljši od Sensorja, zato sem kupil še Fusion. :oops: :lol:
Problemov z vraščenimi dlakami nisem imel nikoli, imel pa sem iritacijo. Načeloma se nisem mogel briti vsaki drugi dan, čakati sem moral na tretji. Morda sem s Sensor Excelom lahko bril vsak drugi dan, to se več ne spomnim.
Sedaj se mi ne splača probati, ker Sensor ročke nimam, tako ali tako pa se z DE komot brijem na 2 dneva.

Če ima kdo Sensor Excel ročko in je ne potrebuje, jo pa z veseljem odkupim, ker bi res rad ponovno probal brivnik moje mladosti. :D

Hoferjev Prince s 3 rezili sem sprobal, a meni ne ustreza. Glava je zelo negibljiva in je treba bolj pritisniti. Ker imam občutljivo kožo, pa s tem pritiskom pridobim samo na iritaciji. :D Roča je pa predolga, da bi vse naredil brez gibanja glave.

Uporabniški avatar
miha
Site Admin
Prispevkov:5897
Pridružen:10 Sep 2013, 10:28

Re: Gillette brivniki na kartuše

Odgovor Napisal/-a miha » 21 Nov 2013, 16:11

super z prispevek Bajkman, prav zanimivo iti malo po nedavni zgodovini :D

jaz sem se bril s kartusami in naceloma brez problema, kam ramlo mila za roke na obraz ali pa se to ne in na hitro postrgal, vsekakor hitreje, problemov z iritacijo ali cim drugim nisem imel,.. so mi pa vseeno bolj vsec britve , boljse obrijejo pa jaz vse skupaj vzamem tudi bolj kot nek "ritual"
britev.si ruleeees :)

Primorec
Prispevkov:475
Pridružen:24 Okt 2013, 07:19

Re: Gillette brivniki na kartuše

Odgovor Napisal/-a Primorec » 21 Nov 2013, 18:00

Jaz se pa z nobeno rečjo nisem mogel obriti, brez da bi trpel. Vse je bilo premalo ostro. Spomnim se da sem mach3 in excel držal postrani, da je bolje rezalo (giljotina effect) ali mogoče kot je pri slant-u britvica enako postrani. Pogruntal sem, da najmanj trpim če brijem en teden staro brado. V vojski je bil problem se navadit brit vsak dan, enkrat ali dvakrat sem se moral it brit dvakrat isti dan zaradi enega blesavega vodnika. Una macho vodica je pri prvem vikendu doma letela v koš za smeti, je nenormalno peklo..
Kasneje sem se bril s fusionom in ne boste verjeli z BIC brivniki z rumenimi držali za enkratno uporabo (5 v plastični vrečki).Le tiste se niso mašile in le tiste od vseh bic-ov so bile res ostre, druge so bile tope kot noč..
Potem sem probal z električnimi brivniki (philishave rotacijski). Prvi mesec me je cukalo kot noro, da sem ga že skoraj opustil, potem pa se je koža le privadila, le po vratu nikoli, tam sem vedno 'žarel'. Je pa vedno bilo treba it še enkrat ATG z fusionom, da je bilo potem tri dni mir..
Nato pa sem iz radovednosti probal žiletke, hvala bogu da sem takrat kupil taboljše ki se jih dobi pri nas (gillette v beli škatlici na plavem kartončku). To pa zato ker sem v drogeriji takrat iskal fusion nastavke in se zgražal nad ceno (ravno takrat izšel ročaj z baterijo), in zraven videl DE žiletke za okrog evro. Ko sem prišel domov sem v kotu omare našel en star mem DE brivnik, ga nekako usposobil in se normalno obril z navadno peno iz pixne.
Potem pa našel na youtube posnetke od geofatboy-a, na netu b&b forum, nato še shaving.ie...naprej pa že veste..
Da pa ne bo kdo mislil, ko se mi mudi še vedno posežem po mojem novem električnem panasonicu. Po toku evolucije sem tudi jaz posegel po britvi, pa je brada premagala britev. Tako jo imam kot spomin ali kot načelo been there, done that. Odobkljukal, našel kombinacijo, ki mi ustreza, mislim da kaj boljšega kot to kar uporabljam ne bom našel..Pa še vedno me zamika da bi kupil kako novo milo, žiletko ki jo še nisem preizkusil, aftershave ki ga še nisem povohal ipd...Tudi ta hobi je lahko črna luknja za denar..

Bajkman

Re: Gillette brivniki na kartuše

Odgovor Napisal/-a Bajkman » 21 Nov 2013, 18:07

Feather žiletke si najostrejše,morda so tudi Feather kartuše za Feather kartušni brivnik? :D

Glede na to, da je v paketu 10 kartuš, niti ni drago.

LP

Uporabniški avatar
simon
Prispevkov:513
Pridružen:06 Okt 2013, 17:02

Re: Gillette brivniki na kartuše

Odgovor Napisal/-a simon » 21 Nov 2013, 21:45

Bajkman zelo lepo si se potrudil in me spomnil na stare čase ko sem uporabljal kartuše.Primorec pa je lepo nadaljeval ter opisal zakaj je iskal nekaj več.Moja zgodba je podobna- kartuše-Philishave 8000 :twisted: Edina moja pripomba,D.E. britje je lahko najcenejše ali pa najdražje,izbira ja naša.Ravno danes sem vprašal nekoga, ki sem mu dal prvo posodico celle na samem začetku mojega D.E. britja in mi je zatrdil da je ne rabi ker je ima dovolj. :roll:
V moji rezervi je Mach3 ter moje najbolj kvalitetno milo v pločevinki,ki pa žal ne prideta več na vsto. ;)
Slika
Prepričan pa sem, da se z Ikon standard obrijem v enakem času kot z mach3 pa da o kvaliteti sploh ne govorim :lol:

Bajkman

Re: Gillette brivniki na kartuše

Odgovor Napisal/-a Bajkman » 22 Nov 2013, 02:07

Ko govorimo o ceni, Mach3 se s poštnino vred lahko dobi za 61 centov po kartuši:
http://www.fasttech.com/products/2220/1 ... l-razor-3-
ali:
http://www.fasttech.com/products/2220/1 ... -cartridge

Ali Fusion Proglide za 1,13 EUR:
http://www.fasttech.com/products/2220/1 ... l-razor-5-

To naj bi bil original. Sicer pa se itak lahko takoj preveri ko se dobi.

Mach3
Prispevkov:557
Pridružen:01 Okt 2013, 22:21
Kraj:LJ

Re: Gillette brivniki na kartuše

Odgovor Napisal/-a Mach3 » 22 Nov 2013, 09:29

Bi se skoraj upal trditi, da so teli Mach3 ponaredki.
Sicer pa eno vprašanje - ali ima Mach3 in Fusion tudi vzmetena rezila kot SensorExcel? Sem že pozabil..

Bajkman

Re: Gillette brivniki na kartuše

Odgovor Napisal/-a Bajkman » 22 Nov 2013, 12:52

Mach3 napisal/-a:Bi se skoraj upal trditi, da so teli Mach3 ponaredki.
Sicer pa eno vprašanje - ali ima Mach3 in Fusion tudi vzmetena rezila kot SensorExcel? Sem že pozabil..
Jaz nisem tako prepričan o ponarejenosti.
Ker imam veselje, v tej "štacuni" kupujem LED svetilke in razne dele na njih. Vse v redu. Največji argument pa so Sanyo litijeve baterije, za katere obstaja mnogo mnogo ponaredkov. Ampak pri njih so originalne. po vseh vizualnih znakih je vse OK. Če to še vedno dopušča nekaj dvoma, pa meritve in praznilne karakteristike potrjujejo avtentičnost. Baterije se obnašajo točno po uradnih Sanyo karakteristikah, ki si po vrhu vsega še unikatne. :D

Nazaj na temo, konec koncev imajo kartuše tudi v manjših embalažah, da se lahko preveri za manjši denar. :D
1.)
http://www.fasttech.com/products/2220/1 ... -cartridge
2.)
http://www.fasttech.com/products/2220/1 ... ll-razor-5

Še odgovor na tvoje vprašanje, sem pravkar prevril: Fusion in Mach3 imata vzmetene rezilne lamele. Ampak pri rabljeni Fusion kartuši je še komaj kaj vzmeteno, ker se je zadaj nabral vodni kamen. :D

Sedaj te pa jaz prosim, da javiš, če je tudi pri Hoferjevem Prince-u kaj vzmetenja. Ko boš lahko preveril. Hvala :D
Zadnjič spremenil Bajkman, dne 22 Nov 2013, 13:40, skupaj popravljeno 1 krat.

Odgovori