Razlikovanje SE britvic in brivnikov

Brivniki/britvice od a do ž...
Odgovori
Uporabniški avatar
olly
Prispevkov:2490
Pridružen:05 Nov 2014, 22:59
Razlikovanje SE britvic in brivnikov

Odgovor Napisal/-a olly » 15 Nov 2016, 06:53

Prenašam iz SOTD teme, kjer smo trčili ob zanimivo področje.
brico napisal/-a:narobe sem vprašal, sorry...mislil sem na Artist Club žiletke...nekje sem si mislil da so začele s shavettami...

uf, o poznavanju brivnikov bi se dalo pogovarjat...če odštejem tri Gema, tri wedge safety razor brivnike ki jih sploh nisem preizkusil (ostal mi je samo en), se zgodba konča...

kaj je vse na trgu, uf, uf...lahko samo gledamo in tu in tam objavimo kako zanimivo fotko...čeprav vidim da se forumašem ne da s tem preveč ukvarjat....tudi mene bo minilo počasi...
Vseeno si načel kar zanimivo področje in prav je, da te stvari malo pojasnimo, toliko, da bomo vedeli, o čem se sploh pogovarjamo.

SE brivnike bi lahko razdelili v tri glavne sklope:

1. vintage SE brivniki, ki so nastali v sredini 19. stoletja, sem spadajo Star, GEM, Valet in podobni, manj in meni neznani. GEM britvice se proizvajajo v manjši meri še danes.

Slika

2. Injector SE brivniki so modernejši SE brivniki, čigar začetki segajo v 1920-ta leta, okrog 1935 pa se je formirala klasična forma, kot jo poznamo danes. Sem spadajo Schick, Supply Provision in drugi. Britvice se v brivnik vstavljajo s potiskom in sicer tako, da se v glavo brivnika vstavi nekakšen jeziček, kateri je del ohišja, v katerem so shranjene britvice. Jeziček staro britvico iztisne iz glave brivnika, s podajalnikom pa vanjo podamo novo britvico in z njo staro iztisnemo do konca. Injector britvice so krajše od Artist Club britvic:

Slika

3. moderni SE brivniki, kamor spadajo Cobra, Mongoose, Hawk, Above The Tie SE1, The Claymore SE, iKon El Jefe, Rocnel SE50 in uporabljajo Artist Club britvice, namenjene shavettam. Te britvice do široke 50 mm, so edine, ki jih jaz imam in uporabljam in so pravzaprav meni najbolj pri srcu, ravno zaradi svoje širine.

To so trije glavni sklopi, vendar vedno obstajajo še posebneži, kot je turški Rocnel Model P, ki uporablja na pol prelomljene DE britvice, OneBlade, kateri uporablja čisto svoje britvice, podobne starim britvicam od vintage Valet Auto Strop brivnika in jih v manjši meri izdelujejo še danes:

Slika

Vem, da sem marsikaj izpustil in da je tale zapis bolj površen, to pa zato, ker me te stvari bolj malo zanimajo. Ne definiram se za zbiratelja brivskih pripomočkov in z njimi povezane zgodovine, toda ker stremim k temu, da bi v brivskem orodju našel popolnost, se hočeš-nočeš srečujem tudi z vsem zgoraj opisanim.

Ne lastim si niti enega vintage SE brivnika, zato bom hvaležen, če boste v to temo prispevali vsi tisti, ki imate karkoli, kar paše v sklop SE brivnikov, da naredimo pregledno bazo predstavnikov te veje.

Uporabniški avatar
miha
Site Admin
Prispevkov:5897
Pridružen:10 Sep 2013, 10:28

Re: Razlikovanje SE britvic in brivnikov

Odgovor Napisal/-a miha » 15 Nov 2016, 21:04

Od SE brivnikov imam nekaj GEM brivnikov in Ever Ready, le-ti uporabljajo GEM britvice,.. med seboj so si podobni, ostrina britvic je ok, ni pa ekstra ostra, je pa filing drugacen kot pri DE zaradi debeline britvice. Jaz kaksne vecje razlike med britji s temi brivniki ne opazim ,se pa vsak bricnik med seboj razlikuje

z leve:
EverReady Damaskeene - Gem Featherweight - GEM Micromatic - EverReady Damaskeene
GEM and EverReady SE razors @ www.britev.si.jpg
GEM and EverReady SE razors @ www.britev.si
GEM and EverReady SE razors @ www.britev.si.jpg (219.04KiB)Pogledano 4140 krat

Potem so tu se ti autostrop brivniki (lahko uporabljajo Feather SE ziletke, ki jih je postal Olly (zadnja slika, odvita klina, brez ojacane hrbtenice)). Skozi te brivnike se je napeljal pas ter vlekel gor i ndol, tako se je britvica stropala, brusila, princip je podoben kot pri Rolls Razor (ki pa ima mehanizem v skatlici).. ... kline sicer imam, mi jih je dal brico, samo stropa nisem imel in ga nikoli nisem sel delati, skratka teh brivnikov nisem se preizkusil, je pa brico rekel da ni bilo ravno ne vem kaj ko je on poizkusil svojega (ce se prav spomnem)

Autostrop razors @www.britev.si.jpg
Autostrop razors @www.britev.si
Autostrop razors @www.britev.si.jpg (325.48KiB)Pogledano 4140 krat
tako pa stvar izgleda v zivo :) ... KLIK za video



glede datiranja GEM in EverReady brivnikov je nekaj napisanega spodaj (kopirano iz strani theShaveden.com)

1911-1912 Gem de Luxe
1912 Gem Damaskeene (the "1912")
1914-1915 (ER) "1914" Marked "American Safety Razor Company New York" Patent Pending
1917-1919 (ER) "1914" Marked "Ever Ready" Patented March 24/14
1918 "Radio" trademark blade - just a point of interest being perhaps "Radio" predated "Ever Ready" on the razors that are marked "Radio"?
1919 Star became a subsiduary of ASR
1919 Gem "1912"
1919 (ER) Front Hinged Cap "Brooklyn New York USA" Patent Applied For (becomes the "1924")
1923 "Ever Ready" trademarked by ASR
1924 "GEM" trademark redesigned by ASR
1925 ER "1914" & "1924" produced hereafter marked "Ever Ready"
1930 Gem "Micromatic" (the Open Comb)
1930 The Improved Ever Ready ("1912") - what we call the Ever Ready "1912" finally coming into common production (see above, regarding "Radio")
1933 ER "E-Bar" - potentially earlier than the Gem offering of the same model? (Last use of "Ever Ready" in the US)
1930s "Star" - supercedes "Ever Ready" in the US (British market continues with "Every Ready") and duplicates "Gem" ("1912") ... perhaps simply becoming the "Junior"
1930s? Gem G-Bar (introduced after the cessation of the Ever Ready trademark in the US)
1940s? Gem "1912 Junior"
1941 Gem (Micromatic) "Clog Pruf"
1947 Gem (Micromatic) "Flying Wing"
1940s? (Late) ER "Streamline" (British - Ever Ready trademark picked up in Britain ... last used in US in 1933)
1950s ER Featherweight (British)
1950s Gem Featherweight/Pushbutton
1960s Gem Contour
1970s Gem Contour II

So, the Gem "1912" is only a 1912 if it's a Damaskeene, 1919 otherwise.
An Ever Ready "1912" is actually a 1930 and Star "1912" were made from 1933.

Ever Ready "1914" is a 1914 if "patent pending", 1917-1919 otherwise.

Ever Ready "1924" is a not a 1924 if "patent applied for" which makes it actually a 1919.

Pivotal years seem to be 1912 (Gem Damaskeene "1912" begins), 1919 (Star brought into ASR, Gem "1912" begins & Ever Ready "1924" comes into pre-patent production), 1923 (Ever Ready brand goes full blown) and 1930 (Ever Ready "1912" begins).
britev.si ruleeees :)

Uporabniški avatar
miha
Site Admin
Prispevkov:5897
Pridružen:10 Sep 2013, 10:28

Re: Razlikovanje SE britvic in brivnikov

Odgovor Napisal/-a miha » 15 Nov 2016, 21:07

drugace je bolj kot ne nek hibrid, ampak sem spada tudi Rolls razor, ki ima svojo fiksno klino (ki je v bistvu kot en kos britve, tudi po profilu rezila) in se brusi in stropa preko mehanizma v svoji skatlici, zanimiva zadeva...

Rolls Razor @www.britev.si.jpg
Rolls Razor @www.britev.si
Rolls Razor @www.britev.si.jpg (56.3KiB)Pogledano 4140 krat
britev.si ruleeees :)

Odgovori