Kaj, kako uporabiti pred brtjem

Vse o milih, kremah in podobnih stvareh...
Odgovori
Bajkman
Kaj, kako uporabiti pred brtjem

Odgovor Napisal/-a Bajkman » 18 Sep 2014, 16:45

Ker ta trenutek nimam dovolj volje, bom samo Copy/Paste-al iz srbskega foruma. Upam, da mi avtor @Stevan ne zameri. Morda kasneje, če bo interes, prevedem v Slovenščino.
Ovo je prilično interesantna tema obzirom da je prilično individualna u zavisno od tipa kože i potreba, koliko sam video po nekim tekstovima na internetu to je i razlog što ovi proizvodi nisu nešto rašireni i kozmetičke firme se zato i retko upuštaju u masovnu proizvodnju istih jer se cilja na uzak krug korisnika, obzirom da svako koristi pre shave u različite svrhe. Obzirom da sam po struci lekar, potrudiću se da sve termine prilagodim, pa možda nešto zazvuči smešno :tongue:.

Pre shave bi trebalo da pripremi vaš (individualni) tip kože (opštem) procesu i proizvodima brijanja. Kako su ovi proizvodi standardizovani, različit tip kože različito reaguje... zapravo tip sebuma (loja) koje luče vaše sebacealne (lojne) žlezde koje se nalaze uz dlaku koju brijač seče.
Slika

Zapravo, vaš tip sebuma diktira tip predbrijanja koji vam treba... stvar je još zakomplikovanija kada dodamo to da u različito doba godine, vremenske uslove, hranu i tečnost koju unosite i vaš sebum je drugačiji ::)

Univerzalno gledano, predbrijanje bi trebalo da omogući lakši prelazak brijačem preko pore na koži kroz koju izlazi dlaka (+ loj!!!). Većina proizvoda zapravo omogućava lakše "razvodnjavanje lojnog čepa" koji se formira oko pore kroz koju dlaka izbija i time se sprečava "čupanje" ovog čepa i izraska dlake. Predbrijanje zasnovano samo na ulju omogućava jednostavno lako "klizanje" brijača i sprečavanje "čupanja". Ono što je takođe bitno kod predbrijanja je i nanošenje antiinflamatornih materija (obična krema sa kamilicom npr.) koja u napred sprečava upalni odgovor na sečivo (bilo da ga uzrokuje sam metal, reakcija kože na mikrotraume pri brijanju i sl.).

Zaključak: ono što je bitno u predbrijanju je da pre svega upoznate svoje lice. Da li je ono već iziritirano prethodnim brijanjem? Da li se brzo pojavljuju bubuljice? Da li ima crvenila? Koliko je koža hidrirana? Godišnje doba... i slično. U odnosu na ovo pronalazite svoju kombinaciju za predbrijanje. Mislim da je ovo najbitnije za ljude koji se briju svaki dan jer je koža stalno izložena reakciji na brijač, penu, aftershave, na prvljavštinu koja dolazi na kožu u toku dana...

Za mene lično dobro funkcioniše zapravo Brut aftershave. Alkohol pomaže da se razredi loj na površni kože, a ulje da koža postane glađa. Naravno, ako ne pravim pauzu po više od 7 dana u brijanju, tu je krema sa kamilicom, hidrantna (trenutno neka Dahlia, koju pakuje robna marka Alba...)

Nadam se da će ovo nekome biti od koristi.


Pozdrav!

Odgovori