temperatura pene + trda/mehka/destilirana voda = rezultat??

Vse o milih, kremah in podobnih stvareh...
Odgovori
Bajkman
temperatura pene + trda/mehka/destilirana voda = rezultat??

Odgovor Napisal/-a Bajkman » 07 Jan 2014, 00:44

Ker sem šele današnji večer dojel (ostalim je verjetno samoumevno :D ), da je v milih in kremah cela znanost in da je se mora zvrstiti veliko kombinacij za resnično uspešno brivsko peno, bi predlagal, da napišete vaše dosedajšnje izkušnje. Mislim da bomo vsi veseli vsake objavljene kombinacije. Ko se nabere nekaj znanja, bi lahko naredili novo temo, ene vrste Wikipedijo. Sem pa načeloma za to, da se vsaj tukaj odstrani dejavnik vonja, ker za samo britje in kvaliteto pene ne igra vloge.

Če je pri britvicah uspeh zelo odvisen od tipa kože, trdote dlak, pa še česa, imam občutek, da je pri milih še več dejavnikov. Poleg v naslovu teme naštetih, še razmerje voda/milo, tip čopiča (kjer je spet morje različnih možnosti), temperatura in vlaga prostora... Se na koncu ne čudim, zakaj se nikoli ljudje ne strinjajo (vsaj v celoti ne), katero milo/krema, je boljše, ko jih primerjajo.
Ker me je danes prijela manija na trdoto vode :lol: , bom navedel primer dveh dvojčkov, ki imata enako opremo, isti način priprave in britja, priprave pene, živita v enaki hiši, ki sta zelo skupaj (celo vreme enako), a ima vsaka hiša svoj vodovod. Eden ima trdoto vode 10 nemških stopinj, drugi pa 13. Oba imata na razpolago milo Tabac in Cella. Morda se bosta na koncu skregala katero milo je boljše. :D A če bi samo za en dan zamenjala hiši (posledično tudi trdoto vode, žene pa ne :oops: ), bi naslednji dan glede primerjave mila trdila oba ravno nasprotno kot dan pred tem.

Recimo da napišemo temperaturo pene vsaj približno (vemo da je težko govoriti v številkah) + trdota vode (če se da v številkah, toliko lepše) = rezultat kvalitete pene. Upam, da se strinjamo, da je pogoj za oceno resnično dovolj naložen čopič (za dosego tega je pri večini mil potrebno na njih par minut prej dati nekaj vode). Ni pa nujno da so to vaše osebne ugotovitve, komot lahko preplonkamo s kakega drugega foruma, če ocenimo, da je zanesljiv rezultat. S tem bomo toliko prej zbrali več informacij.
Če je potrebno dodati še kak dejavnik ali pa zapis v drugi obliki, le na dan z besedo.

Jaz za začetek preplonkam svoja opažanja za Palmiro:
Palmira + mlačna do hladna pena +trdota cca 14 nemških stopinj = OK
Palmira + vroča pena + trdota cca 14 nemških stopinj = katastrofa

Hvala za sodelovanje! :lol:
Zadnjič spremenil Bajkman, dne 07 Jan 2014, 02:34, skupaj popravljeno 1 krat.

Bajkman

Re: temperatura pene + trda/mehka/destilirana voda = rezulta

Odgovor Napisal/-a Bajkman » 07 Jan 2014, 02:31

Nisem mogel zdržati, zato sem 150 g Cello in kremo rdeči Proraso pognal v višje obrate.

Rdeči Proraso + vroča pena + trdota cca 14 nemških stopinj = hiter nastanek zelo lepe, svetleče pene, žal malce manj obstojne
Rdeči Proraso + hladna pena + trdota cca 14 nemških stopinj = hiter nastanek zelo lepe, svetleče pene, napredek v obstojnosti, a ne dovolj velik.
Mazanje ni tako kot bi želel, ko s prstom del kože obrišem, ostane čist in suh del, skoraj nič spolzek. Tudi s posode sem z lahkoto splahnil. Treba je dodati nekaj večjo količino kot pri ostalih kremah.

Cella + vroča pena + trdota cca 14 nemških stopinj = Nekaj upiranja na začetku, a sem jo kmalu ukrotil. Pena se za razliko od Prorasa ni tako hitro sušila, ampak na sami steni posode se je malce mehurila, kar me je spomnilo na Palmiro. Ampak to je kakih 5 do 10 % mehurjenja Palmire.
Cella + hladna pena + trdota cca 14 nemških stopinj = hiter nastanek zelo lepe, svetleče pene, solidno solidno do zelo obstojne

Mazanje je veliko boljše, s prstom je s kože niti približno ne odstranim. Celo ko se je na koži na odstranjenem delu posušila, je koža bila še kar naprej zelo spolzka. Tudi posodo, že ko sem opral, je še vedno vse drselo, poleg tega sem težko opral. Zato razumem @Anžeta, da je imel probleme z napenjanjem kože. Mislim da je to pravilna ugotovitev. @simon se z mojimi hvalospevi Celli ne bo strinjal, a v moji situaciji se je ponovno izkazala.

Ne bi rad prehitro sklepal, a če si dovolim malce prerokovanja, so Tallow mila res bolj drseča, vročina pa jim ne ustreza. :D

Primorec
Prispevkov:475
Pridružen:24 Okt 2013, 07:19

Re: temperatura pene + trda/mehka/destilirana voda = rezulta

Odgovor Napisal/-a Primorec » 07 Jan 2014, 12:26

Probaj še rdeči proraso milo, ker kreme na splošno meni niso dale nikoli dobrih rezultatov..

Uporabniški avatar
miha
Site Admin
Prispevkov:5897
Pridružen:10 Sep 2013, 10:28

Re: temperatura pene + trda/mehka/destilirana voda = rezulta

Odgovor Napisal/-a miha » 07 Jan 2014, 14:41

..evo trdota vode v vecjem delu ljubljane je med 12 in 17 nemskih stopinj... drugace pa je tukaj nekaj zajetij s trdotami navedinih
http://www.vo-ka.si/informacije/kaksno- ... rdota-vode
britev.si ruleeees :)

Bajkman

Re: temperatura pene + trda/mehka/destilirana voda = rezulta

Odgovor Napisal/-a Bajkman » 07 Jan 2014, 21:39

Arko + vroča pena + trdota cca 14 nemških stopinj = Najraje bi napisal glej Cella. Malenkost prej se suši, a imam občutek, da je res še bolj spolzek

Arko + mlačna pena + trdota cca 14 nemških stopinj = Cella, ostalo kot pri vroči peni.


Mitchell's Wool Fat + vroča pena + trdota cca 14 nemških stopinj = Pena se res težje ustvari kot pri predhodnikoma, ampak spet ni neka znanost, da se. Ampak ko sem v posodo še enkrat nalil vročo vodo, je pena resnično začela razpadati. Tako da bo nekaj na teh trditvah, da MWF ne mara vročine.

Mitchell's Wool Fat + mlačna/hladna pena + trdota cca 14 nemških stopinj = nobenih problemov s peno kljub trdi vodi. Tubby2 se je z milom nekoliko lažje spopadel kot Omega Pro 49.

MWF po specifikacijah pene in samega britja, ki mi jih daje občutek, med Cello in Arkom. Kreiranje pene lažje kot sem si predstavljal. Pri višji temperaturi svetlobna leta pred Palmiro, katero tudi jaz vsem odsvetujem, če si nočete po nepotrebnem komplicirati britja in življenja.
Ampak koža je po MWF resnično meha, prožna, kot bi namazal s kremo.

Normalno je, da se pena na višji temperaturi hitreje suši, saj voda bolj izpareva. Ampak pri vseh 4ih Tallow milih je bilo oteženo delati peno na višji temperaturi, kar pri Prorasu ni bil primer. Tudi pretvarjanje v "avtošampon" pri Prorasu nisem opazil. Pri Palmiri je to tako izrazito, da je par minut po nalitju vroče vode v spodnjo posodo, od pene ostala samo še "pajčevina". Skozi pajčevino se je jasno videlo dno posode.

Uporabniški avatar
miha
Site Admin
Prispevkov:5897
Pridružen:10 Sep 2013, 10:28

Re: temperatura pene + trda/mehka/destilirana voda = rezulta

Odgovor Napisal/-a miha » 07 Jan 2014, 21:44

..ti bos po moje mel musklfibr v roki jutri ali pojutrisnjem :D :D .. zanimivo ta povezava med temperaturo in peno razlicnih mil
britev.si ruleeees :)

Bajkman

Re: temperatura pene + trda/mehka/destilirana voda = rezulta

Odgovor Napisal/-a Bajkman » 07 Jan 2014, 21:50

treba bo še destilirano vodo, da se kaj potrdi ali ovrže.. :o

Bajkman

Re: temperatura pene + trda/mehka/destilirana voda = rezulta

Odgovor Napisal/-a Bajkman » 09 Jan 2014, 18:51

speick krema + vroča pena + trdota cca 14 nemških stopinj = Isto kot Proraso, pena brez problema

speick krema + hladna pena + trdota cca 14 nemških stopinj = Isto kot Proraso

Odgovori