Primož se predstavi

Lepo in dobro je da se med seboj poznamo, zato vabljeni vsi da o sebi napišete kakšno vrstico.
PrimozKorenc
Prispevkov:28
Pridružen:23 Okt 2014, 21:07
Primož se predstavi

Odgovor Napisal/-a PrimozKorenc » 24 Okt 2014, 11:02

Spoštovani!

Na forumu sem se registriral z malo drugačnim namenom kot večina tukaj, in sicer zanimajo me stvari o brušenju. Lastim si par japonskih nožev in seveda tudi brusnih kamnov ( Luka Grmovšek - Oster rob) ampak rad bi pridobil še dodatno znanje in seveda kak dober nasvet. Sem tudi zato, da se organizira kak manjši tečaj brušenja, kaj kdo in kje pa bo čas pokazal.

Lp Primož

Bajkman

Re: Primož se predstavi

Odgovor Napisal/-a Bajkman » 24 Okt 2014, 11:06

Dobrodošel med nami! ;)

Uporabniški avatar
denis
Prispevkov:265
Pridružen:08 Okt 2013, 16:07

Re: Primož se predstavi

Odgovor Napisal/-a denis » 24 Okt 2014, 11:07

Lepo pozdravljen!

Tudi takšne informacije se da dobiti tu. Jaz ti ne bom znal pomagati, verjamem pa da ti bo znal @miha. Upam da boš našel to kar iščeš.

Lp, Denis

Uporabniški avatar
Omega
Prispevkov:305
Pridružen:30 Jun 2014, 20:58

Re: Primož se predstavi

Odgovor Napisal/-a Omega » 24 Okt 2014, 12:10

Pozdravljen na forumu! Na temo brusenja se ni bilo veliko govora razen nekaj o kamnih :P se priporocam za kaksno temo o tehnikah brusenja in improviziranem brusenju. Kar se pa tecajev tice, sem za :) za dodatne informacije pa je res najbolje vprasati Miha
Up spirits!

Bajkman

Re: Primož se predstavi

Odgovor Napisal/-a Bajkman » 24 Okt 2014, 12:22

Primož, a si videl tole?
http://www.britev.si/viewtopic.php?f=3&t=146

Najboljše rezultate se doseže z zmanjševanjem gradacije kamna, nato pas, potem papir in nazadnje dlan. Verjetno je pač treba skozi vse to, če želiš doseči res optimum. Brušenje je tudi eden izmed razlogov, zaradi katerega sem dojel, da se meni britev ne splača.

Uporabniški avatar
miha
Site Admin
Prispevkov:5897
Pridružen:10 Sep 2013, 10:28

Re: Primož se predstavi

Odgovor Napisal/-a miha » 24 Okt 2014, 17:36

pozdravljen pri nas Primoz,.. upam da ti bo vsec...

glede brusenja,.. lahko ti kaj svetujem glede brusneja britev,.. za brusenje se uproablja kot je rekel ze Bajkman vodobrusne kamne, kjer tako kot pri vseh brusih gradacija prehaja od bolj grobe na zacetku, h manj grobi proti koncu,.. britve e navadno brusi najmanj do gradacije 8000, ali recimo do 12000, najboljse se na koncu nabrusi z naravvnimi kamni k iso seveda drazji od umetnih.. po bruenju se uporabi strop (pas) kjer se ravna rob d ani tako agresiven, nekateri pred tem uporabijo tudi pas kjer so abrazivna sredstva (npr krom oksid), kar pa zna biti malo skakljivo...
na kot pri brusenju britve ni treba tako paziti kot pri nozu saj ima britev na rezilu distancnik..

po mojem mnenju papirja in koze na roki za ostrino noza ne rabim,.. da o kaksni ureznini z britvijo po kozi ne govorim... (to resno odsvetujem,... ker se boste zarezali do kosti v trnutku)

za brusenje (britev ne, ker so pretrdi) se uproabljajo tudi npr diamantni brusi, ki se stejejo da hitreje brusijo,.. niso nujno vodni,.. sma npr uporalbjam DMT bruse, poanvdi brez vode...

pri nozu je vazen kot brusnjea, ki ga moras vzdzevati ali rocno ali imet idistancnik (kar je meni se najljubse), ce brusimo konkavno moramo pa itak na roko brusiti...

kar se tice brusenja nozev je npr Luka od ostrega roba pravi mojster in bo lahko precej bolje svetoval kot jaz, mogoce se javi (ga bom pobaral), kot receno jaz na podrocju brusenja nozev ne vem kaj dosti,.. tudi simon kar nekaj ve o brusneju noev ipd . ;)
britev.si ruleeees :)

Bajkman

Re: Primož se predstavi

Odgovor Napisal/-a Bajkman » 24 Okt 2014, 19:34

miha napisal/-a:
po mojem mnenju papirja in koze na roki za ostrino noza ne rabim,.. da o kaksni ureznini z britvijo po kozi ne govorim... (to resno odsvetujem,... ker se boste zarezali do kosti v trnutku)
Glede tega si me že dvakrat ali trikrat "zabil". :shock: :D

Vseeno bi te rad resno vprašal, če si sploh pozorno prebral tisti članek?? To za papir in dlan namreč trdi njegov avtor, ki sliši na ime Radko Osredkar, kateri je bil zelo znan kot človek, čigar trditve slonijo na matematično - dokazljivih dejstvih. Najresnejši avtor resne revije. Občutek imam, da tega pri britvah sploh še nisi poizkusil?
In res ne razumem, zakaj bi se urezal, z britvijo na dlani, saj po dlani potegneš v kontra smer. rezanja. To jaz včasih naredim tudi pri britvicah, za katere pa smo videli, da so ostrejše kot britve.
Konec koncev smo odrasli in vemo v katero smer britev reže. Omega in Luka, vidva pa tega še ne smeta. :lol:

Vsaj tole ne bi smel izpustiti:
http://prntscr.com/4zbby2

Uporabniški avatar
miha
Site Admin
Prispevkov:5897
Pridružen:10 Sep 2013, 10:28

Re: Primož se predstavi

Odgovor Napisal/-a miha » 25 Okt 2014, 09:36

clanek sem prebral, vem o cem govori, bil sem na ZIT dolgo narocen pa sem se na koncu odjavil ker sem ugotovil na podlagi stvari o katerih nekaj vem to ni bilo cisto to.. pa pustimo to, ZIT je dobra revija in jo z veseljem sem ter tja preberem ce jo dobim v roke

z britvijo po roki se insem probal vleci v kontra smeri, razen na lahko da jo ocistim, iz sledecih razlogov:
- ko se enkrat malo bolj urezes z britvijo, npr v prst med brusenjem (ko niti ni nabrusena do konca) vidis kako strasansko se lahko urezes, imam doma zelo ostre noze pa ti niti pod razno ne pridej oblizu britvi
. ko brusimo britev je izjemnega pomena dejstvo da je povrsina ravna (brusnega kamna, tu govorimo npr o desetiki milimetra), pas je cim bolj raven, nategnjen in britev naj bi se po njem gibala is istega namena
- tega podatka se nikjer razen v tem clanku nisem zasledil (za britve) pa sem prebral kar nekaj materiala na to temo,
- ne predstavljam si da bi vlek po mehki kozi bistveno vplival na kvaliteto britja, neprimerno bolj je pomembno kako se brusi proti koncu in s kaksnim kamnom, kaksna je britev itd, ce pomislis da bi po kozi vlekel tolikokrat i tkao kot po stropu bi ce ne drugea dobil "razor burn" in ce pogledas strop ti bo takoj jasno da bi se prej ali slej urezal ;)

torej da ne bom spet zabijal brezpogojno :twisted: , ne pravim da to ne pomaga, ampak za enkrat jaz ne bom probal, seveda pa lahko kdo poizkusi in poroca o rezultatih, bruseja britve z in brez papirja, koze na roki, sem pa na nozih ze uporabljal zvit casopis namesto stropa

ps. glede na SC oz clanek: platenni trak se uporablja za uporabo v kombinacijji s pasto oz abrazivnim sredstvom in sicer pred usnjenim pasom ne pa po njem in brez paste... vsaj pri britvah je tako
britev.si ruleeees :)

Bajkman

Re: Primož se predstavi

Odgovor Napisal/-a Bajkman » 25 Okt 2014, 10:03

Na ZIT sem naročen od Leta 1995, imam pa spravljene vse izvode od leta 1993. Bila je dobra revija, vendar po letu 2010 se je zelo poslabšala in razmišljam o prekinitvi.

Vseeno bom citiral zapis:
zadošča nekaj deset potegov vsake strani rezila po jermenu, nato še nekaj potegov po platnenem traku ali gladkem papirju in nazadnje poteg ali dva po dlani.
Tukaj pa je vidna razlika v številu. s skupno dvema do štirimi potegi po dlani se pa v treznem stanju ne bi nihče urezal. ;)

Mislim da je tisti platneni trak ali papir mišljen brez abraziva, saj je jasno, da je to že stopnja glajenja in ne brušenja. :D

Fasan

Re: Primož se predstavi

Odgovor Napisal/-a Fasan » 25 Okt 2014, 12:20

:o :(
Zadnjič spremenil Fasan, dne 25 Okt 2014, 15:23, skupaj popravljeno 1 krat.

Odgovori