Pralni stroj in smrad perila

Za vse teme ki nimajo blage veze s klasičnim britjem..
Bajkman
Pralni stroj in smrad perila

Odgovor Napisal/-a Bajkman » 31 Okt 2013, 13:58

Če je že tema sve i svašta bi rad z vami delil svoje ugotovitve. Namreč, perilo si perem sam (taka je situacija :D ). Danes naj to za moškega ne bi bilo več sramotno. :oops: In ker imamo temo o kozmetičnih stvareh, naj tole ne bi bil tak odklon kot menjava banke. :D

Na ženskih forumih se da najti teme in probleme s pralnimi stroji, ampak bodimo pošteni, pravih rešitev ni napisanih, pač pa samo mnenja, ugotovitve, ki si nasprotujejo (več vode, brez mehčalca, drugi detergent, drugi mehčalec, namesto mehčalca kis). Čeprav je to moški forum, upam da bo tole prebrala tudi kaka dama, morda ji bo prav prišlo. Zato vljudno vabljene tudi vse pripadnice nežnejšega spola. :D

Na situacijo sem poskusil pogledati čim bolj tehnično (po moško... :D).

Pa da preidem k bistvu, veliko časa mi je smrdel pralni stroj in s tem tudi perilo (zatohel vonj). Če sem dal dišeč mehčalec, je perilo smrdelo in dišalo obenem. Če sem povečal dozo mehčalca, je dišava samo prekrila smrad. Seveda mi je bilo to zelo nesprejemljivo, zato sem bral veliko izkušenj iz forumov na to temo. Pa vendar rešitve ni bilo napisane. Potrošil sem veliko denarja za tak in drugačen detergent, za razne mehčalce (kupil sem samo za test in ker ni bilo v redu, se mi je samo kopičilo robe, veliko sem je tudi zavrgel), tudi čistilna sredstva, a problem se je rešil kvečjemu začasno. Če bi želel kupljene stvari porabiti, bi za rešitev potreboval veliko časa in ves ta čas bi se moral sprijazniti z neprijetnimi vonjavami.

Da ne bom še dodatno dolgovezil in opisoval svoje dolgotrajno testiranje in ker verjamem, da ljudi zanima samo rezultat: PROBLEM JE V TEKOČIH DETERGENTIH! Katerikoli tekoči detergent boste izbrali, stroj bo zagotovo s časom zasmrdel. Žal se izkaže, da tekoči detergenti niso to, kar smo na začetku mislili in želeli. To so mi pred dobrim letom potrdili tudi z uradne Gorenjeve podpore. CITIRAM:
Pri pogostem pranju perila pri nižjih temperaturah ( 40 C, 30 C,...) in s TEKOČIMI PRALNIMI SREDSTVI, se lahko v notranjosti pralnega stroja ( na kadi ali mehu...) razvijejo mikroorganizmi (kot so bakterije, glive). Le ti povzročajo neprijeten vonj v stroju in na vlažnem perilu.
Vendar samo z eliminacijo teh tekočih detergentov problem še ni rešen, ker je dejstvo, da je stroj pač zapacan. Kaj vse se notri nabere, bi bil vesel, če morda Miha razloži.

Postopek, kako rešiti problem in vzdrževati čistočo:
1.) Klikni tukaj ----> Čiščenje pralnega stroja s PRALNO sodo in NEAROMATIZIRANIM ALKOHOLNIM kisom! Ob tem uporabite višji nivo vode in intenzivni program.
2.) Od sedaj dalje je NUJNA ELIMINACIJA vseh TEKOČIH detergentov!
3.) Belo bombažno perilo (brisače, rjuhe) nujno perite na 95 stopinj!
4.) Barvno perilo pa s praški v prahu ZA BARVNO PERILO! Ti praški ne vsebujejo optičnih belil in s tem barve ne zbledijo.
5.) Namesto mehčalca lahko uporabljate Nearomatiziran alkoholni kis, ki sproti delno dezinficira stroj in raztaplja vodni kamen.
6.) Kadar stroj ne obratuje, naj bodo njegova vrata in predal dozirne posode odprta. (ali vsaj priprta). Tako bo v njem manj vlage, ki jo mikrobi potrebujejo za obstoj in razmnoževanje.

Nearomatiziran alkoholni kis se dobi praktično v vseh prodajalnah z živili, pralno sodo (=Natrijev Karbonat, Na2CO3) pa se zagotovo dobi v Mullerju, kot je omenjeno v članku, pa tudi v trgovinah z opremo za vinarje.

Našel sem tudi sliko pralne sode iz Mullerja v upanju da vas odrešim predolgotrajnega iskanja (cena je cca 1 EUR za pol kile): :D

Slika

Uspeh je zagotovljen. Če bodo še kdaj čudne vonjave, ste pralni boben preveč napolnili, ali pa je rešitev v višjem nivoju vode. Na normalnih programih se boben polni do 3/4, zato da ob vrtenju perilo lepo pada, s tem ga stroj menca. Če je več od 3/4, potem se perilo samo vrti, če je manj pa nimate polnega izkoristka elektrike, vode in detergenta. Če res ne gre drugače, napolnite vsaj do polovice. Meni je torej sprejemljivo od 1/2 do 3/4.
Drugače je na programih za oplemeniteno in občutljivo perilo. Pri oplemenitenem programu pranja se lahko da pol manj kot pri normalnem programu, pri občutljivem pa samo eno tretjino.

Še nekaj za ohranitev živih barv perila

Ker očitno večina ljudi za barvno perilo uporablja tekoče detergente, je posledično ponudba praškov na policah precej slaba. Povsod se dobi Ariel, najboljša izbira pa je Mullerjev Ariel, ki je narejen za nemški trg in cena je še najugodnejša. To je za tiste, ki ne zaupate v cenejše Hoferjeve produkte.
Za tiste, ki s Hoferjem nimate težav, pa naj povem, da se je Hoferjev Tandil prašek za barvno perilo na nemških testih uvrstil na enega od prvih mest. Ker se sedaj več ne spomnim natančno vrstnega reda testov, ne bom navajal na pamet. Sami si lahko najdete rezultate, če pa kdo želi, jih kasneje tukaj navedem.

Slikal sem Hoferjev prašek Tandil:
Slika

Dve vrsti, razlikujeta pa se samo v vonju. Eden je klasični vonj, drugi po sivki. Nobeden pa ni intenziven. Kot vidite, je 6,4 kg, za 80 pranj, cena enega praška pa je med 8 in 9 EUR. Lahko pa garantiram, da v redu opere in da ni neprijetnih vonjav. :D Ampak Mullerjev Ariel lepše diši, kar se tiče pranja, pa ni razlike.

LP
Zadnjič spremenil Bajkman, dne 17 Apr 2015, 06:07, skupaj popravljeno 20 krat.

Uporabniški avatar
miha
Site Admin
Prispevkov:5897
Pridružen:10 Sep 2013, 10:28

Re: Pralni stroj in smrad

Odgovor Napisal/-a miha » 31 Okt 2013, 16:40

Sramota, to je moski forum vendar !!! (sala :D :D)

Super prispevek Bajkman, bravo! To zna biti res problem in tako raziskavo tezave kot ai ti naredil se verjetno niti kaksen "zavod za varovanje potrosnikov" nebi branil. Zakaj stroj zacne smrdeti... sicer se nisem niti od dalec v to poglobil do te mere ko se je Bajkman ampak po moje pride do tega zaradi zastajanja svinjarije (=hrana za mikrobe) in prezivetje mikrobov (=da lahko jejo svinjarijo in delajo tako se vecji smrad :D). Tako kot je ze Bajkman rekel vec vode bolj spere ostanke umazanije, visja temperatura pa bolj uconkovito odstranjije mikrobe oz znizuje njihovo stevilo. V cem je problem tekocih detergentov ne morem reci, ce bi pa spekuliral bi pa relel da zna biti problem v ali slabsem prodiranju v cunje ali pa po drugi strani zastajanju raznih dodatkov za npr za zgoscevanje oz povecevanje viskoznosti teh detergentov (ki spet lahko postanejo hrana mikrobom, verjetno se pa zelo dobro lepijo tudi na npr cevi ipd v atroju in tako naredijo filme (v katerih spet lahko mikrobi lepo uspevajo in so lahko do neke mere se zasciteni pred njim skodljivimi vplivi. Ampak se enkrat pravim, to je bolj moje razmisljanje porosto po Presernu :). Kolikor vem se z necem podobnim (mikrobi v Cistilnih, gospodinjskIh ipd aparatih) ukvarja v Tudi raziskovalna skupina na Oddelku za biologijo Biotehniske fakultete.
britev.si ruleeees :)

Bajkman

Re: Pralni stroj in smrad

Odgovor Napisal/-a Bajkman » 31 Okt 2013, 18:26

Prav imaš, Miha, res ti tekoči detergenti "zamastijo" notranjost pralnega stroja in cevi. Ko se to zamasti, potem postane rjave barve, sluzasto, fej in fuj! Verjetno je to zmes vsega, alg, glivic, bakterij??

Skratka, ko sem dal v stroj pralno sodo in pognal na prazno na 95 stopinj, sem na koncu gledal, kakšna voda bo tekla iz cevi. Cev sem pred tem usmeril v banjo. Iz cevi je šla prava katastrofa. :D Ti mikrobi verjetno niso v samem čistilu, pač pa se pozneje razvijejo v teh oblogah v stroju. Najbrž se situacija izboljša, ko se stroj opere na 95 stopinj, ampak je kmalu situacija enaka, ker obloge so jim hrana.
Zato je potrebno s pralno sodo in vročo vodo odstraniti te obloge. Nearomatiziran alkoholni kis pa odstrani vodni kamen, predstavljam pa si, da tudi še nekaj oblog, verjetno je tista sluz tudi pomešana v vodni kamen.

Priznam, da kompletnega procesa ne razumem popolnoma (nisem mikrobiolog kot Miha), lahko pa potrdim, da sem se s tem dejanjem pred dobrim letom končno rešil smradu. In ker perem samo še s praški in belo perilo na 95 stopinj (sprotna dezinfekcija), sta stroj in perilo še sedaj brez neprijetnih vonjav.
Isti problem sem na tak način rešil tudi pri partnerki, in mami.
Zadnjič spremenil Bajkman, dne 02 Nov 2013, 04:31, skupaj popravljeno 1 krat.

Uporabniški avatar
miha
Site Admin
Prispevkov:5897
Pridružen:10 Sep 2013, 10:28

Re: Pralni stroj in smrad

Odgovor Napisal/-a miha » 31 Okt 2013, 19:20

Hja ce je ze kaj noter potem to verjetno niso alge (ker rabijo svetlobo za rast, ( v pralnem stroju je ni kaj dosti predvidevam) ampak bolj glive (po moje kvasovke) in prokarionti (bakterije, arheje). Mikroorganizmi v naravi velikokrat aami delajo filme (ti biofilme) ki so nekaksna sluz v kateri so deloma ujeti mikrobi, deluje pa to tudi za mikrobe zascitno ker v sluz tezje prodirajo stvari (ki jim lahko npr skodujejo). Kot je ze Bajkman rekel je sla ven rjava sluz (to je ta film) in kakor je ze bajkman napisal je kis stopil vodni kamen (npr kalcit ipd) ki je kakor receno ponavadi pomesan z biofilmom, mikrobi ipd).
britev.si ruleeees :)

Bajkman

Re: Pralni stroj in smrad

Odgovor Napisal/-a Bajkman » 04 Nov 2013, 00:21

Nekateri priporočajo, da se namesto mehčalca uporabi nearomatiziran alkoholni kis. Ker zmehča vodo in ne "impregnira" tkanine. Se ne nalaga, celo nasprotno, boben vsaj malo dezinficira in obenem sproti odstranjuje vodni kamen.
Kis je popolnoma ekološki in ker izberemo nearomatiziranega, perilo nebo imelo vonja po kisu.

Miha, glede dezinfekcije bi te prosil za mnenje, če je res kaj na tem?


Edino kar me pri kisu bega: Nikjer ne najdem podatka, kakšno količino je potrebno dodati? Tukaj bi bil vesel kakega argumentiranega mnenja.

LP

Uporabniški avatar
miha
Site Admin
Prispevkov:5897
Pridružen:10 Sep 2013, 10:28

Re: Pralni stroj in smrad

Odgovor Napisal/-a miha » 04 Nov 2013, 07:58

Bajkman, vse kar si napisal drzi, ceprav dezinfekcija po mojem se najmanj, mogoce ce gledas sinergisticno, ko vse skupaj deluje tudi na ta nacin (vrocina, detergent, itd) saj se kisa das razmeroma malo in se zelo razredci z vso vodo.. za mehcanje vode pa se strinjam
britev.si ruleeees :)

Mach3
Prispevkov:557
Pridružen:01 Okt 2013, 22:21
Kraj:LJ

Re: Pralni stroj in smrad

Odgovor Napisal/-a Mach3 » 04 Nov 2013, 08:40

Hm, vprašanje če ni sluz posledica mehčalcev. Sicer pa tudi midva že nekaj časa uporabljava navaden prašek (ne gel), mehčalca pa itak nikoli nisva. V Hoferju vzameva 6kil Tandila in to je to. Smrdi pa nikoli, brez raznih dezinfekcij. Vedno pa pustiva vratca odprta po pranju, da se boben suši.

Uporabniški avatar
TMB
Prispevkov:676
Pridružen:25 Sep 2013, 23:56
Kraj:Škofja Loka
Kontakt:

Re: Pralni stroj in smrad

Odgovor Napisal/-a TMB » 04 Nov 2013, 11:02

Ko je nazadnje pri nas bil serviser nam je dal par napotkov. Rekel je da pred vsakim pranjem v boben najprej zliješ en štamprle kisa, nato dodaš perilo. Če uporabljaš prašek v gelu ga je dovolj toliko, da pokrije dno plastične posodice, ki ponavadi pride zraven in da je najbolje, da se posodico da potem vmes med perilo in da se ga ne dozira v dozirni predal pralnega stroja. Rekel je tudi, da je najbolje mehčalec razredčiti v razmerju 1:1. Ta naj bi bil še vedno učinkovit in ne bo mašil stroja. Pa seveda pranje brisač, rjuh in podobnega na 95 stopinj, kot ste že zgoraj omenili nekateri.
Tradicionalno Mokro Britje
facebook.com/TradicionalnoMokroBritje
obrijse.wordpress.com
instagram.com/obrijse


Lp, Matjaž

Bajkman

Re: Pralni stroj in smrad

Odgovor Napisal/-a Bajkman » 04 Nov 2013, 11:18

Jaz sem pa ravno pri kombiniranju pralnega sredstva in kisa v dvomu, da je to za skupaj. Res pa je moje poznavanje kemije je zelo površno.

Ampak pralno sredstvo je bazično, kis pa kisel. En in drugi imata svoje učinke, ki pa se verjetno ob kombiniranju izničijo. :?: :?:

Vesel bom, če me kdo popravi, za kar se zahvaljujem. :!: :D

LP

Bajkman

Re: Pralni stroj in smrad

Odgovor Napisal/-a Bajkman » 04 Nov 2013, 12:05

Na sosednjem forumu je omenjena še ena dobra navada, ki je seveda samoumevna: Puščanje odprtih vrat stroja (ali vsaj priprtih) in dozirnega predala. Da se notranjost suši. Vlaga (in toplota) je raj za bakterije.
Zadnjič spremenil Bajkman, dne 04 Nov 2013, 13:03, skupaj popravljeno 1 krat.

Odgovori