Vozila in onesnaževanje okolja

Za vse teme ki nimajo blage veze s klasičnim britjem..
Primorec
Prispevkov:475
Pridružen:24 Okt 2013, 07:19
Re: Vozila in onesnaževanje okolja

Odgovor Napisal/-a Primorec » 13 Okt 2014, 10:09

Ljudje, zgrešili ste point v totalu, ni toliko problem v gorivih, problem je da vsak zemljan, ki vozi avto za tistih svojih 60+ kg za priti od točke A do točke B tovori s seboj 1,5 tone železja. Tu je problem, fizikalno strašno neučinkovito. Je problem varnosti, ampak tu bi se lahko že zmislili kak anticollision elektronski sistem, pri naši tehnologiji to ne bi smel biti problem.

Potem pa vidiš novodobne frčafele z 40kg s posteljo vred kako vozijo 2,5tonske terence..Če nas gleda kak alien iz vesolja se mora držat za glavo..Smo postali preveč komot, namesto da bi šli kdaj peš se nam še 100m zdi predaleč..

Razumem, da je odzadi naftarski lobi z potrošniško mentaliteto in da je ta lobi vse patente za posodobitev obstoječega stanja v prometu pokupil in spravil na varno, ampak če ne drugače nas bodo podnebne spremembe prehitele..

Mach3
Prispevkov:557
Pridružen:01 Okt 2013, 22:21
Kraj:LJ

Re: Vozila in onesnaževanje okolja

Odgovor Napisal/-a Mach3 » 13 Okt 2014, 10:34

Primorec napisal/-a:Ljudje, zgrešili ste point v totalu, ni toliko problem v gorivih, problem je da vsak zemljan, ki vozi avto za tistih svojih 60+ kg za priti od točke A do točke B tovori s seboj 1,5 tone železja. Tu je problem, fizikalno strašno neučinkovito. Je problem varnosti, ampak tu bi se lahko že zmislili kak anticollision elektronski sistem, pri naši tehnologiji to ne bi smel biti problem.
Veš kaj je pa razlog? Cena. Če hočeš imeti vozilo z vsem udobjem, ki ga ima današnji avto, za tako ceno, potem enostavno ne gre lažje. Seveda lahko izdelamo današnji povprečni avto z maso 500kil, ampak kdo ga bo plačal? (karbon, titan, aluminij...)
Se strinjam, da so nekateri avti totalen overkill, ampak če hočeš imeti avto za 3-4 osebe in nekaj prtljage, boš težko naredil ekonomičnega lažjega od 1 tone. Je pa masa glede porabe problematična samo v mestih (speljevanje) ter v hribovitih krajih. Pri vožnji po ravnem na AC masa ne vpliva skoraj nič na porabo.

Ja anticollision elektronski sistem bi bil OK, ampak to spet stane in imeti bi ga morali vsi, vključno s tovornjaki in kombiji - kar je spet utopično pričakovati.
Se pa strinjam, da bi bil večini zadosti kakšen dvosedežni tricikel z maso par 100kg.
No, nam ne bi bil, ker se skoraj vedno peljemo vsi trije, v prtljažnik mora iti otroški voziček + še kaj.

akaj
Prispevkov:195
Pridružen:06 Sep 2014, 19:53

Re: Vozila in onesnaževanje okolja

Odgovor Napisal/-a akaj » 16 Okt 2014, 17:49

S klasa ze ima anti collision sistem. Sem gledal na TopGearu v praksi sprobano in je Jeremy bil neverjetno presenecen ki se je avto ustavil na kriziscu sam. Vsaj v tem smislu da se ustavi pred avtom pred sabo. Zdaj za nasporto vozece vozilo ki je skrenilo je druga zgodba ker mora isto imet tudi on ne pomaga ce se samo ti ustavis.
mimogrede, mogoce sem s tem postom sfalil konplet ker sem prebral zamo zadnia dva posta :)
Je pa vseeno nekaj na temo anti-collision. :)

Glede onesnazevanja pa...je res tako hudo to osnazevanje ki ga sodoben avto povzroca? Ne vem dosti ampak mislimm da je problem nepopolno izgorevanje ampak je zgorevanje dandanes v novih avtih tako izpopolnjeno da...
in to pranje mozganov s co2 mi malo najeda. Konec koncev ga vse rastline rabijo.
Monoksid ki je produkt nepopolnega izgorevanja(lahko da se spet motim, moje znanje je precej omejeno in tudj pozabljeno :) ) je druga zgodba.

DaMachk
Prispevkov:64
Pridružen:26 Sep 2013, 00:00

Re: Vozila in onesnaževanje okolja

Odgovor Napisal/-a DaMachk » 19 Okt 2014, 16:16

Timotej napisal/-a:mam eno zanimo sliko
Slika
Že, že, sam nikjer pa ne piše kolk postankov vmes rabiš da tako razdaljo prevoziš.
To mi je velika pomanjkljivost pri sodobnih električnih vozilih, da je dokaj kratek doseg v optimalnih pogojih, pa še "dotankat" ne moreš v minutki, kot pri motorjih z notranjim izgorevanjem... SIcer obstajajo neke zasnove za "quickstop", kjer samo 15 minut počakaš, pa ti baterijo zamenjajo, sam je kurac to, ker ima vsak proizvajalec svoj sistem baterij in je še daleč od tega, da bi nekaj univerzalnega nardil, "bencinski" servisi se pa ne bodo usmerli samo na en sistem, ker se ne izplača in ker bi preveč usmerili svoje tržišče na določene kupce...

Sem pa že nakej let nazaj gledal nek koncept hibridno-pnevmatskega pogona, ki bi za kompresor sicer uporabljal motor na notranje izgorevanje, a bi bila poraba mizerna (blo je rečeno okoli 1-3l /100km), pa še zaviranje bi dodatno polnilo kompresor in kaj jz vem vse še.
Zdel se mi je precej dober korak naprej, ne ogromen, a dober.

EDIT: mi je pa všeč pristop Tesla Motors, da so nabavli nevemkolk patentov za el. avtomobile in jih omogočili vsem.

Odgovori