Od polena do posode

Del foruma , ki obsega naše delo / restavriranje britev, brivnikov in ostale stvari iz delavnic :)
Uporabniški avatar
bregargasper
Prispevkov:563
Pridružen:22 Jun 2016, 22:37
Od polena do posode

Odgovor Napisal/-a bregargasper » 14 Avg 2016, 19:18

Kot nekateri že veste, sem izdlal stružnico, zdaj pa je še čas, da pokažem kakšen izdelek. Na sliki je brivska posoda, katera bo nadomestila mojo zdajšnjo keramično skodelico za pripravo pene. Material je bukov les, katerega sem z verižno žago ("motorka") odžagal iz preklanega polena. Poleno je ravno iz tistega dela bukve, kjer se glavno deblo cepi na dve manjši in so zato letnice zanimivejše. Sam začetek struženja je bil zelo dolg in počasen proces, saj mora biti pri tako neuravnoteženem kosu hitrost vrtenja zelo majhna, dleto (zaenkrat moje edino orodje) pa se na vogalih zelo hitro zatakne. Ko mi je uspelo les preoblikovati v valj, sem se lotil struženja notranjosti. Zaradi neprevidnosti mi je dleto nenadzorovano ušlo in zagrizlo v rob posode, kar je povzročilo, da se je en del odlomil in odletel nekaj metrov po zraku, na srečo nikjer blizu moje glave. Takrat sem enostavno preklel vse kar sem lahko, vzel lepilo za les in kos prilepil nazaj. Naslednji dan sem nadaljeval s struženjem in posodo dokončal. Da je bil kos lesa odlomljen se skoraj ne opazi, le jaz bom vedel, da je bila to moja prva večja napaka pri struženju. Res lepo sede v roko, se pa mora olje še posušiti preden jo lahko začnem uporabljati.
DSC_0063.jpg
DSC_0063.jpg (89.26KiB)Pogledano 8508 krat
DSC_0067.jpg
DSC_0067.jpg (96.54KiB)Pogledano 8508 krat
DSC_0072.jpg
DSC_0072.jpg (86.26KiB)Pogledano 8508 krat
DSC_0073.jpg
DSC_0073.jpg (71.9KiB)Pogledano 8508 krat
If you don´t have a razor, make one

Uporabniški avatar
olly
Prispevkov:2490
Pridružen:05 Nov 2014, 22:59

Re: Od polena do posode

Odgovor Napisal/-a olly » 14 Avg 2016, 20:40

Zelo lepo! Bravo!

Uporabniški avatar
bregargasper
Prispevkov:563
Pridružen:22 Jun 2016, 22:37

Re: Od polena do posode

Odgovor Napisal/-a bregargasper » 14 Avg 2016, 20:53

Hvala Olly :D garaža še nikoli ni bila tolikokrat posesana v enem dnevu kot včeraj in danes
If you don´t have a razor, make one

Uporabniški avatar
brico
Prispevkov:2606
Pridružen:25 Jan 2015, 18:10

Re: Od polena do posode

Odgovor Napisal/-a brico » 15 Avg 2016, 11:30

Bravo stari...občudovanja vredno...mene je zmeraj bilo strah tega orodja...zato vsako stvar nesem lokalnem strugarju dokler je še pri volji...
samo, dobro si ti to zaorao z dletom da si odvalil tak kos lesa...upam da nosiš vsaj očala, če ne masko...na spodnji dve sliki se vidi razpoka...
...is a good man without a good knife really a good man ?

Uporabniški avatar
bregargasper
Prispevkov:563
Pridružen:22 Jun 2016, 22:37

Re: Od polena do posode

Odgovor Napisal/-a bregargasper » 15 Avg 2016, 11:47

Brico hvala :D seveda nosim očala in pa masko za zaščito pred prahom...menda je bukov prah zelo škodljiv, če ne celo kancerogen če se ti nabere v plučih...posodo imam namen še enkrat na fino pobrusit, saj je test penjenja spral stran ves vosek, razmišljam pa tudi, da bi notranjost premazal s tanko plastjo poliestra, razpoka pa bo verjetno zmeraj vidna
If you don´t have a razor, make one

Uporabniški avatar
brico
Prispevkov:2606
Pridružen:25 Jan 2015, 18:10

Re: Od polena do posode

Odgovor Napisal/-a brico » 15 Avg 2016, 12:15

razpoka gor dol...ne boš se zdaj ustavil...veš kje si naredil npako...mogoče nisi imel ostra dleta...
veselo naprej...vsaj zdaj imamo lesa na razpolago za izvoz...verjetno veš, ampak vseeno, bukev če ni parjena ali javor, karkoli, je dobro trikrat, štirikrat na fino pobrusit...vmes pa na rahlo namočit, posušit da se kocine dvignejo...potem pa mislim da bi zadostovalo oljenje, lan, firnež, ali teak....jaz ves lesen beštek in deske naoljim z olivnim oljem...neki dan sem kupil na tržnici vilice, pa sem tipčku rekel da so grobe...je rekel da če bi ih izgladil, bi bile dražje... :shock: ....kurc, eno uro sem ih brusil da sem ih spravil v pogon + olivc...
še pokrov moraš postružit... :lol: ...
nisem vedel da je bukev strupena...vem da exote znajo biti zayebane, sploh ebenovina...ko sem delal prah za kitanje sem 10 dni balavil črno... :lol: ...

ja, še to...ne daj poliestera na les...ne gre skupaj...ni ekološko...to me spomne na morje in lenobe ki so stare lesene lepotice, barke, oblekli v poliester...užas... :roll:
...is a good man without a good knife really a good man ?

Uporabniški avatar
bregargasper
Prispevkov:563
Pridružen:22 Jun 2016, 22:37

Re: Od polena do posode

Odgovor Napisal/-a bregargasper » 15 Avg 2016, 12:55

Hvala za nasvet glede brušenja..to s poliestrom sem mislil le prozoren premaz z dvokomponentno poliestersko smolo...je pa res da bi moral naredit logičen prehod med poliestrom in oljem
If you don´t have a razor, make one

Puskin
Prispevkov:1181
Pridružen:03 Dec 2014, 12:43

Re: Od polena do posode

Odgovor Napisal/-a Puskin » 15 Avg 2016, 16:32

Vse pohvale...mojstrsko!
Ne vem pa, če je glih lesena posoda ok za delanje pene.
Sploh če vanjo vtiraš razna olja, voske...se zna to pol zmešat s peno in končat to na obrazu, v porah in mikro urezninicah. Nimam pojma...razmišljam. Da bi pa premazal z nekim poliestrom al epoksijem...to pol ni več to. Kaj pa kakšna toplotna obdelava?
Nothing less...than BBS

Uporabniški avatar
bregargasper
Prispevkov:563
Pridružen:22 Jun 2016, 22:37

Re: Od polena do posode

Odgovor Napisal/-a bregargasper » 15 Avg 2016, 16:34

uporabit bi moral olje, katero je namenjeno za mazanje lesa, ki je v stiku s hrano
If you don´t have a razor, make one

Uporabniški avatar
olly
Prispevkov:2490
Pridružen:05 Nov 2014, 22:59

Re: Od polena do posode

Odgovor Napisal/-a olly » 15 Avg 2016, 17:13

Zgolj kot bedast predlog: kaj, če bi notranjost sklede ožgal?

Jaz imam eno tako ožgano skledo za sadje, noro se obnese.

Odgovori